Equilinox

23.11.2018

Equilinox je simulátor prírody a ekosystému, ktorý vytvoril po troch rokoch vývoja známy Youtuber ThinMatrix. Snažíte sa v ňom vytvoriť funkčný a sebestačný ekosystém, pričom začínate výberom vhodnej mapy a následne začnete sadiť rastliny a kvetiny okolo vodných plôch. Akonáhle vám rastliny vyrastú a máte dostatočne zelenú plochu, dostanete k dispozícii aj úžitkové zvieratá, ako sú napríklad ovce. Následne pokračujete tak, že pridávate na mapu nové rastliny a zvieratá, pričom musíte dávať pozor, aby boli vhodné a vzájomne sa dopĺňali.

Každá rastlina i zviera má svoje potreby a aj svoje štatistiky. Je len na vás, aby ste zhodnotili, či vám prežijú, pokiaľ ich umiestnite na mapu. Každý druh má svoju dĺžku života, takže ekosystém vám môže aj vymierať, napriek tomu, že sa zvieratá aj prirodzene rozmnožujú párením. Tento problém môžete riešiť dokupovaním zvierat, alebo môžete pokúšať experimentovať a krížiť niektoré vhodné druhy. V tom prípade je však nutné dávať pozor na prípadné neželané mutácie.

Equilinox je, víc než co jiného, odpočinková hra. Rozestavíte pár stromů, kamenů a kytek, mezi ně nasadíte pár zvířat, zrychlíte čas a pozorujete, jak zvířátka spokojeně hopsají a příroda se utěšeně rozšiřuje dál. V tom horším případě jste svědky toho, jak zvířátka nespokojeně vyhynou, pokrčíte rameny, opravíte nedostatky a nasadíte zvířátka nová. A to s novými druhy zvířátek, kamenů, kytek a stromů opakujete několik hodin, dokud se nevyprázdní questlog.

I přes svou o něco vyšší komplexitu na pozadí je to zkrátka další z řady idle/clicker her. Po úvodním tutoriálu a splnění prvního opakujícího se úkolu máte v podstatě nekonečno herní měny a dopracovat se na konec hry je jen otázka času. Možnost ovlivňovat další evoluci vašich zvířat skrz cílené genetické manipulace (a velmi vzácně bez vašeho přičinění) je sice zajímavá, ale v praxi až na plnění questů a odemykání nových zvířecích druhů téměř k ničemu. Nebo jsem aspoň při hraní nezaznamenal žádný praktický rozdíl mezi okouny o rychlosti 1x a rychlosti 1,15x a mezi růžovými a zelenými palmami. A než se snažit o nějakou symbiózu různých biomů, je mnohem jednodušší je vybudovat daleko od sebe v izolaci.

Nemůžu popřít, že šlechtění nových druhů fauny a flóry není zábavné a že pozorovat vámi vytvořený fungující ekosystém není uspokojivé (dokonce se mi zalíbila i velmi low-budget grafika), ale osobně jsem po splnění všech questů a odemknutí všech druhů neviděl žádný důvod ve hře pokračovat. Jedinou motivací by bylo akorát zaplnit celou mapu a zas natolik mě Equilinox tedy neoslnil.