@Solidor (16.08.2018 23:02): Tak, mozne je vse. To vis ze se asi vydavatel snazi obcas nejak ten rating obejit, pac vi ze mu cenzura jen uskodi, a kdyz je moznost tak to vyuzije. tezko rict. vim jen jedno, ja urcite bojkotovat cenzurovany hry neminim, aspon ne hlasite.
@Solidor (16.08.2018 22:53): jasne, ono kolikrat neco projde a neco ne. O tomhle v nejakym rozhovoru mluvil reziser Scorsese. ktery ma ve filmech vzdycky tuny nasili. nakonec to delal tak ze schvalne natocil nekolik scen ktere byli strasne brutalni ale vlastne je ve filmu vubec nechtel. Dal je tam proto aby meli cenzori co vystrihnout a nechali mu tam to co chtel:)
U her tohle asi moc nejde, ale opravdu mam dojem ze jde o problem ratingovych spolecnosti a ne o problem ze strany vyvojaru ci vydavatelu. takze vsechny ty bojkoty jaksi placou na nespravnem hrobe.
@Charllize (16.08.2018 22:39): Nowi ve Fire Emblem Awakening vypadá i chová se na 10, ale ve skutečnosti je tisíc let starý drak. Můžeš s ní mít i dítě, ač hra samozřejmě nemá žádnou explicitní scénu. V FE Fates zase vystřihli tvůrci jednu scénu naznačující použití omamných látek. Obě hry od stejných vývojářů, ale naprosto odlišný přístup. To samé platí i pro Xenoblade X a 2.

Ten metr není vůbec jasný, což hodně lidem asi vadí.
@Solidor (16.08.2018 22:31): Ja myslim ze je proste na zapade problem ze plno postav z japonskych her pusobi nezletile a tudiz je pro rating nepripustne aby jim sli nafukovat kozy, priapdne vypousteli z pusy veci co se u deti neocekava, na deti je zapad haklivy. Japonci tohle zrejme vnimaji nejak jinak a urcite nestoji o problemy, ktere mozna nejsou schopni ani plne pochopit. Takze to radsi daji pryc. Chybu bych spis hledal v prudernosti zapadu nez v tech japoncich.
@Charllize (16.08.2018 22:24): Tomu rozumím, nicméně to prostě nedává smysl. Já jen, aby sis nemyslel, že se cenzurují jenom kalhotky, jakože to i některým hrám to klidně projde. Myslím že to bylo Xenoblade X, které na západě zrušilo posuvník velikosti poprsí u vytváření ženské postavy? Je to k smíchu.
@Solidor (16.08.2018 22:21): Ja myslim ze k tomu vydavatel ma nejaky duvod. Ratingove pravidla jsou vsude jina a treba je mozne aby to mohli vydat v co mozna nejvice zemich musi se prizpusobit tem nejprisnejsim. Opravdu si nemyslim ze by japonci jen tak z pleziru ty hry cenzurovali, a taky si myslim ze z toho asi nemaji kdovi jakou radost. Preci jen ktery umelec je rad kdyz ze sveho dila musi neco davat pryc.

Ja mam jen proste obavu ze tyhle bojkoty muzou zase zapricinit to ze se sem plno veci nedostane, a to i ty ktere by nikdo nikdy necenzuroval.
@Charllize (16.08.2018 22:07): Jenže ty hry jsou cílené na dospělé publikum, tak proč něco cenzurovat? Pokud vím, tak ve filmech se taky nevystřihují scény. Tohle je věčný problém lokalizace vizuálních novel, kde je to mnohdy ještě extrémnější než v JPRG.

Třeba cenzura Kingdom Hearts, která je kupodivu oboustranná. Vždyť je to úplně stupidní.
@Solidor (16.08.2018 21:59): Tak mozna by se spis melo odlisit kdy ta cenzura je podstatna a kdy neni. Nevim jestli je takovy zasadni problem ze PC verze Agarestu 2 nema par scen kde nezletile vypadajci divka predvadi vnady. Myslim ze to hru nijak zvlast neochuzuje. Samozrejme tvuj priklad zmeny vyzneni hry je vec ktera by se resit mela. Takovych pripadu ale moc neni, vetsinou jde o to ze nekde nekouka bradavka, proto pisu ze hloupost nezna mezi.

Ja se bez japonskyho dabingu obejdu, nepouzivam ho. Neumim japonsky. Ale byt tam muze, proc ne.
@Charllize (16.08.2018 21:10): Hloupost nezná mezí platí právě pro takovou cenzuru, ne na bojkoty. To potom vznikají lokalizace ve stylu původní první Persony, kdy se jedná skoro o jinou hru.

Stejně tak by každá japonská hra měla obsahovat i (volitelné) japonské hlasy, i když osobně na tom netrvám. Tady jde o to, že se vydavatel snaží ušetřit a nechce se mu za ně platit. Ať mi nikdo neříká, že se na blu-ray nevejdou...
@Fritol (16.08.2018 21:21): O nas cechy nejde. Jde o svet. Kdyz svet bude mrmlat tam kde nema, nebudem my nic mit tuplem:)

Eh, kdepak- Era japonskych her u nas je davno pryc, probehla v letech 1995 - 2005, kdy byli japonske hry u nas vylozene na vysluni. Vydani treba nove Final Fantasy ci Metal Gearu byla stejna udalost jako kdyz dnes vyjde nove CoD ci Assasin Creed. Byl jsem u toho jako prodejce her. Po roce 2005 to slo do kopru a uz se to asi nikdy nevzpamatuje. Ceska natura pro knedliky se zelim, pivko a hokej zapracovala, co nadelas :)
Bylo to taky proto ze lidi co byli na hernich webech meli o tyhle hry zajem a dokazali je takzvane dostat mezi lidi. napriklad Bulir ci Skoch. Dneska ty mamlasy zajima jestli jsou dodrzena prava zen a jestli to ma pixel grafiku a jestli vyvojar nahodu neco nerekl an twitteru co se neslucuje s obecnou internetovou normou, bleh..je mi spatne:)
@Charllize (16.08.2018 21:10): Tohle se myslím český zákazníků moc netýká. Osobně jsem o nějaké cenzuře neměl ani ponětí. Každopádně stále věřím tomu, že prodeje japonských her se u českých hráčů díky Steamu lepší rok co rok. Na těch krabicovkách v JRC to asi tolik poznat nejde.

Třeba tady na tom Epidemic ani nejde poznat, že to je japonské, když ti to někde neřekne. Hodně jejich her na PS1 a PS2 se prodávalo a nikdo nevěděl odkud to je. Jak to neni vyloženě bizarní/anime, tak lidi nevědí. Viz Dark Souls nebo Resident Evil, tam si polovina hráčů myslí, že je to americké beztak.
@Fritol (16.08.2018 21:05): hele ja mam jinej pocit. Driv to nestalo za nic, v dobe PS1 a PS2, to se sem nedostalo hodne veci. Dneska mi prijde ze to je uplnej raj oproti ty vyse zmineny ere. Problem je ze plno lidi japonce odrazuje uz treba tim ze si odmitaji koupit hru kde museli udelat nejakou, treba i mensi cenzuru aby to tady vubec mohli vydat. Jako ja chapu ze plno lidi anstve ze tam nemaji scenu kde jsou videt kalhotky u holcicky co vypada na 12 let, ale podle me to je porad lespi nez tu hru nemit vubec. Proste hloupe internetove bojkoty. Na Yt jsou dokonce specialiste kteri lidem ukazuji co presne v ktere hre chybi a poradaji k tomu mohutne proslovy o ojebavani zakazniku a at to nikdo nekupuje. Hloupost nezna mezi. S takovouhle nebudou mit zase nic, jako kdysi.

Nebo treba neustale mrmlani na spatne porty japonskych her. Chapu ze gloriuos 60 fps je droga ale chce to brat trochu s rozumem. Rozumis, predstava ze by Chrono Trigger byl na PC treba v roce 2000 byla stejne smesna jako predstava opice co veli atomovy ponorce. Lidi tohle holt moc nezazily, a nedokazou si vazit toho ze se to sem vubec dostane.

V dobe PS1 nebyl jeste zdaleka internet rozsireny a kdyz proste nejaka hra v evrope nevysla tak to byl skoro neresitelnej problem. I kdyz mel clovek PS1 s mod cipem a mohl hrat vypaleny hry, tak i tak se nejaky hry schanely mizerne. Si pamatuju jak mi nejakej clovek buhvi odkud posilal postou vypaleny Xenogears a kdyz dosly tak druhy CD vubec nefungovalo. Musel mi ho poslat znova. Resilo se to z telefonni budky a tahlo se to tydny. Clovek si pak nekterych veci proste vazi vic.
@Charllize (16.08.2018 20:59): Rozpoutat vášeň by měli spíš vydavatelé a lokalizovat více kousků či portovat víc her na PC. S Yakuzou se to nedávno docela povedlo. :) U nás je na to trcohu zaostalý trh a popularita PC na úkor konzolí tomu moc nepomáhá no, ale všechno časem půjde. Snad.
@Charllize (16.08.2018 20:21): Já bych nebyl zbytečně útočný. V Japonsku jsou nejspíš taky lidi takhle uzavření v té své domácí bublině a tihle mechové třeba jsou pro ně něco jako pro západ tebou vyjmenované fantasy. Je to "generické" na obě strany. :D Člověk si musí vzít z obou stran to nejlepší a vyvážit to. Pokud chce samozřejmě. :)
@Charllize (16.08.2018 20:11): Já tady ty mechy a roboty osobně moc nevyhledávám, příjde mi to jako děsně generická tématika a nikdy jsem tu japonskou posedlost tím nepochopil. Někdy bych teda rád prubnul Zone of the Enders, jinak mě nic moc neláká.

Tady ty dvě jsou spolu s tou strategií kombinace uplně mimo mě. :D Ale někdy při brouzdání mobygames určitě zas na něco pro mě zajímavého narazím i v tomhle žánru. Už mám těch záložek nějak moc celkově. :)