Duk

20.04.2015

freeware

Duk je hra vzniknuvší v nezávislém českém studiu pro 32. ročník Ludum Dare na téma "Nekonvenční zbraně". Pojednává o kachně, která se vrátila z teplých krajů, kde strávila zimu. Místo svého domovského lesa však nalézá jen pole. Rozhodne se tedy zjistit, co se stalo. Jedná se o jednoduchou plošinovku, kdy hráč ovládá kachnu a postupuje jednotlivými obrazovkami až na konec hry.

@musa (15.05.2015 16:56): Vím vím už jsem to checkl! Omlouvám se za pro/proti .. psal jsem to ve spěchu, a byl jsem velmi rozhořčen. Nevadí mi že je zde Dombee jako osobně.. ale přidávat hru která trvala 16h? To jako vážně? To není ani hra ale mini-projekt.

to Bedivere - Každopádně díky moc, za přidání i tak :)

Nuže, tahle hra na mě působila jako "back in time" a mohla by sloužit coby tech demo před cca dvaceti lety.

Představte si tu strhující situaci: píše se rok 1986 a nacházíme se na celosvětové výstavě videoher VGFA (VideoGamesForAll - kdybyste si náhodou hned nevzpomněli). Stánky tu mají takřka všechny slovutné firmy, které tenkrát stály za zmínku a jejich sídlem bylo něco honosnějšího než garáž.

Vrcholem celé výstavy je prezentace nového technologického dema, které názorně ukazuje, jak budou zanedlouho vypadat videohry. Při vstupu na prezentaci jsou účastníkům zdarma rozdávány šátky, aby si mohli podvázat čelisti. Údivem otevřené huby jsou více než pravděpodobné, stojí to totiž za to:

Grafika dozná drastických změn, rozlišení na zobrazovací jednotce (rozuměj monitor) se zvětší na ohromujících 320 x 240 px a barevná paleta nabídne až 256 různých barev. Díky tomu se hry výrazně přiblíží realitě a bude možné zobrazovat takové detaily jako zobák kachničky či oko vzdálené postavy.

Výrazný krok kupředu učiní též hudební doprovod a zvuky vůbec. Hry začínají podporovat komponentu v podobě samostatné zvukové karty, jejíž výkon posílá s okamžitou platností pc speaker do propadliště křemíkových dějin.

Taková vylepšení si pochopitelně žádají i vyšší hardwarové nároky. Harddisk o velikosti alespoň 10 MB bude nutností a myslíte-li to s videohrami vážně, počítejte do budoucna s koupí výkonného procesorového jádra 286, vaše staré Commodory už opravdu nebudou in. Tolik ke stručnému shrnutí, můžete tleskat a dupat.

Historické údaje nebudou asi souhlasit, ale nějak takhle vypadaly moje dojmy (kdy byla uvedena na trh 286ka se mi zkoumat nechce). Hra opravdu vypadá jak z dob dávno minulých, což mi nevadí, mám tenhle styl staré grafiky rád. Průšvihem na ní je, že má "děj" který je hodný dítěte předškolního věku: kachna jde a jde, potká zlé pány co ničí stromečky a bouchne do nich. Čímž jsem se dopustil megaspoileru, ale v tomhle případu to opravdu nevadí.

Mimochodem, tenhle koment je krásná ukázka toho, jak se dá napsat relativně dlouhý text o minimální hře.