Doctor Who

1992

freeware

Doctor Who je „promoware“ vytvořený společností Accursed Toys jako ukázka jejich zručnosti v tvorbě her. Hrajeme za protagonistu stejnojmenného televizního seriálu, který byl ochráncem vesmíru, jmenovitě Bílým strážcem, svolán, aby sesbíral šest částí Klíče k času. V tom se mu snaží zabránit Černý strážce, který na něj poslal mnoho jeho odvěkých nepřátel, včetně např. Vládce, daleků, kyberlidí, silurianů, nebo třeba robotů yeti.

Základní hratelnost spočívá v navádění nepřátel, kteří pronásledují vaší postavu, k vzájemné srážce. Při srážce upustí klíč k Doktorově časoprostorovému stroji (TARDIS), a když máme štěstí, tak i část klíče k času. Hráč předměty sebere a přesouvá se pomocí TARDIS do další úrovně. Úrovně mají jednotný vzhled, pokaždé se jedná o velký, ohraničený, obdélníkový prostor, po němž se můžeme volně pohybovat. Vyskytují se v nich náhodně rozmístěné překážky určené jako místo k taktickému zasekávání nepřátel. V pozdější části hry se objeví i samotný Vládce, který hráči při srážce ukradne jednu ze získaných částí klíče a následně uteče. Pokud hráč zemře, probíhá tzv. regenerace, změna obličeje, která nám dá život navíc. Životů je celkem sedm a střídané obličeje zrcadlí herce ze seriálu.

Hra byla původně vydána zadarmo jako lákadlo na jejich připravovanou hru Boppin’ a později s ní byla prodávána jako bonus v kompilaci jménem Power Games.

Je zajímavé, že (zatím) nejlepší hra ze světa Doctora Who je zároveň tou nejméně pamatovanou a v podstatě dneska skoro až zaniklou, ale je tomu tak. Už na začátku navnadí úvodní text, který je úžasně napsaný a dokonce fakticky přesný vůči seriálu. A se samotnými úrovněmi se to jen lepší. Jsou zábavné, donutí k přemýšlení (nepřátelé se hýbou podle vás na tahy a je nutné takticky přemýšlet) a hlavně krásně odsýpají. Není tu chvíle, kdy byste se nudili. A když prohrajete (což není tak těžké, Vládce čóruje části klíče k času s grácií), máte chuť zkusit to znova. Škoda je jen nesmyslného systému životů (hra vám sice řekne, že můžete zregenerovat jen šestkrát, ale ve skutečnosti je počet neomezený, z nějakého důvodu) a repetetivnosti designu úrovní. Ale nemůžu mít všechno. A já se s tímhle rád spokojím. Holt méně je někdy více.
EDIT: Dohrané na druhý pokus. V posledním 5:5 kole a souboji o poslední část s Vládcem šel tep prudce nahoru. K negativům přidávám antiklimaktické zakončení, čekal jsem určitě nějaké postupné odevzdávání klíčů následované poděkováním od pánů času, nebo něco takového. Místo toho vás Vládce začne prosit o život, obrazovka zčerná a vracíte se na domovskou obrazovku . Tohle určitě mohlo být vychytanější. Plus jsem se dozvěděl, že nemožnost regenerace byl zřejmě bug v mé verzi hry, takže tuhle výtku si odmyslím, navíc to s ní bylo možná ještě zábavnější než bez ní.
Hráno na FS-UAE emulátoru Amigy, který po počátečních rozmarech v nastavení funguje skvěle.