Doctor Who: Destiny of the Doctors

05.12.1997

Destiny of the Doctors je hra na motivy britského televizního seriálu Pán času vysílaného mezi lety 1963–1989. Hrajete za postavu jménem Graak a vaším hlavním cílem je osvobodit titulního protagonistu seriálu, Doktora, uvězněného svým odvěkým nepřítelem, Vládcem. Od Vládce dostáváte úkol a pokud ho splníte, slibuje, že Doktora pustí. Dodrží ale Vládce své slovo?

Hned na začátku si hráč volí, kterou tvář Doktora chce zachraňovat. Toto rozhodnutí ovlivňuje zejména úkol od Vládce a konec hry. Většina hry se odehrává v Doktorově časoprostorovém stroji, Tardis, kde bojuje s nepřáteli na něj poslanými Vládcem. V různých částech Tardis nalézá poschovávané zbraně, které poté může na nepřátele použít. Samotný úkol spočívá buď v hádance s drobnou pomocí od samotného Doktora, nebo přinesení mimozemského předmětu z jiné planety, kam odcestujete.

Hra je speciální tím, že se jednalo o první hru z tohoto světa s dabingem herců ze seriálu. Své postavy tu nadabovali Tom Baker, Peter Davison, Colin Baker a Sylvester McCoy. Jediným hercem, který se objevil i osobně, je Anthony Ainley jako antagonista hry v cutscénách.

Ale jo, takhle by to snad i šlo. Překvapilo mě, jak je ta hra zachovalá. Nestává se úplně často, že ke hře dělané na Windows 95 nepotřebujete emulátor a jede nádherně i na desítkách. Grafiky je to parádní a i dneska se na to skvěle kouká - žádné špatně zaoblené hrany ani rozmazané textury, všechno na pixel detailní. Stáří hry se tu podepsalo akorát na nespustitelných cutscénách, které tak hra přeskakuje, což je strašná škoda, protože jsou na hře to vůbec nejlepší. Ainley si návrat do role Vládce zjevně užil a jde to vidět i na jeho herectví. Gameplay už je na tom hůř. Zprvu je zábavný a pohodlný, ve druhé půlce hry se to bohužel trochu přehoupne v repetetivní probíhání identických chodeb a řešení hádanek zkopírovaných z dřívějších částí hry (1. a 4. + 2. a 7. završení levelu je úplně stejné). Největší problém mám však s příběhem a samotným soubojovým systémem. Ani jedno nedává vůbec smysl. Příběh dělá z Vládce vola, který vydává svoje rukojmí pro nic za nic, a souboje spočívají v nesmyslném a nelogickém používání předmětů, které navíc ani není konzistentní (quarka, tedy robůtka, můžete zneškodnit hasičákem, ale když ho zavedete do vody, úplně v pohodě si chodí pod hladinou). Chození po TARDIS je obecně špatně zvládnuté, hlavně kvůli matoucímu leveldesignu. Pokud to ale vezmu jako celek, tak poměrně obstojné, zvlášť v rámci Doctor Who her.