DELETE?

03.07.2015

freeware

Ani ten nejlepší robot se stále nevyrovná živé bytosti a složitostem lidského mozku. I když dnes automatoni zvládají spoustu domácích prací, bez problémů reagují na všemožné podněty či po fyzické stránce hravě překonávají své stvořitele. Ke vstupu do světa "živých" je to stále nedostačující úroveň. Autonomnímu robotovi pořád chybí to nejdůležitější – samostatné myšlení a cítění.

Ve vodách 2D adventury Delete? se zásadní rozdíly mezi strojem a jedincem z masa a kostí začínají stírat. Vývojář Jestereir hráče vpouští do civilizace mnohem větší a vyspělejší, avšak momentálně přešlapující na místě, ve skličující stagnaci, hledajíc směr, způsob jak, kam a proč dále směřovat. Tato situace přiměla malou skupinu nezávislých vědců i přes hlasitou kritiku oprášit téma umělé inteligence a její zlidštění. To je okamžik, kdy vstupuje na scénu postava hrdiny náctiletého chlapce v pomačkaném laboratorním plášti - Zaie. Z dlouhého spánku jej vytrhává závan vzduchu. Před očima mu vyvstává lehce rozmlžený pohled na přesvětlenou místnost plnou knih a bílých kachliček. Moderní přístroje a sterilní atmosféra jasně napovídá tomu, kde tak asi jsme. Po pachu desinfekce a spolumarodech však ani stopy.

Neutrální výraz na Zaiově dokonale symetrické tváři brzy vystřídá zmatený obličej. Jeho vzpomínky jsou nečitelné. A když ani civění na strop a vlastní deník ke znovuzformování mysli nezabírá, usoudí, že jsou trhliny úmyslně zapříčiněny někým jiným. Rozházené věci, technika, lékařské vzorky i spisy nasvědčují evakuaci ve značném spěchu. Jediným záchytným bodem se zdá být záznamový log v našem laptopu. V něm anonymní výzkumník zapáleně rozebírá rozlousknutí problematiky genetického kódu a vdechnutí vědomí do neživých věcí. Jak se hrdě podepisuje pod prohlášení: "Humanoidi jsou dalším stupněm evoluce“ a že se vědátorské počínání setkalo s velkým nepochopením a nevolí.

Zvědavému Zaiovi, motivovaného touhou po dalším poznáním, se informace nezdají dostatečně uspokojující a tak se snaží dopátrat obecnějších souvislostí a příčin té spouště všude kolem.

Tvůrce Delete? řadí mezi zástupce žánru explorativních 2D horor-puzzle adventur. Ke vzniku použil profesionální nástroj pro tvorbu dvojrozměrných her RPG Maker VX. Opět je tu několik možných zakončení (čtyři) hry, tak jak to bývá u tohoto druhu her pravidlem.