Death by Game Show

22.01.2016

Death by Game Show je zajímavou kombinací žánrů tower-defense, tug-of-war a arkády. Odehrává se ve světě inspirovaném filmem Absurdistán, kde lidstvo zdegenerovalo do naprostých idiotů, a kde probíhají zábavní pořady zvané "rehabilitace", ve kterých jde účastníkovi o život. V této hře lidstvo ovládli roboti, a hlavní hrdina U.H.Wutt (parodie na jméno filmového protagonisty Not Sure) musí přežít "zábavnou" rehabilitaci, ve kterém mu jdou roboti po krku. Ve svém souboji s roboty se postupně snaží osvobodit celé lidstvo. Hra je celá pojatá jako satirická, a jsou v ní narážky i na jiná kulturní díla či světové problémy.

Jednotlivé herní úrovně se odehrávají na malé kruhové planetě, kam vás pokaždé eskortuje raketa. Po vystoupení se můžete pohybovat ve 2D úrovni vlevo a vpravo, a země se vám otáčí po nohama. Vaším cílem je většinou doběhnout do odletového místa rakety, aby vás vzala zpátky. Cesta je ovšem zahrazena překážkami ve formě budov, ať už továren pro stroje či jejich ochranných zařízení. Z továren pravidelně vyjíždění či vylétají roboti a snaží se vás zabít. Váš hrdina se celou dobu pohybuje řetězem připoutaný k převlékací skříňce. Ze skříňky můžete vysílat vlastní roboty, kteří bojují s roboty nepřátelskými. Taktéž si můžete stavět vlastní obranné a útočné budovy, které vám v postupu pomáhají. Množství robotů a budov je omezeno energií (postupně se dobíjí) a financemi. Peníze sbíráte v průběhu mise za rozbité roboty a mezi misemi si za ně kupujete dodatečné budovy a vlastní roboty pro použití v misi příští. Taktéž si můžete koupit různé powerupy dočasně vám pomáhající. Další mechanikou je kolo (ne)štěstí, které můžete v omezené míře použít během mise a vytočit si nějakou pomoc (nebo také ne). Mise jsou často omezeny časovým limitem, a volbou obtížnosti na počátku každé z nich se rozhodujete, jak velké odměny si v průběhu jejího plnění vysloužíte.

Původně jsem na Steamu nechal negativní recenzi, protože jsem byl frustrován neintuitivními herními mechanikami a uživatelským rozhraním, a zkritizoval jsem poměrně hodně věcí, které ve skutečnosti nebyly pravda, jen jsem je kvůli nedostatku dobrého tutoriálu a systému nápovědy špatně pochopil.

Vývojáři ovšem mým výtkám naslouchali, vedli se mnou rozhovor, a ačkoliv neprovedli žádné velké aktualizace uživatelského rozhraní (což chápu z hlediska rozpočtu, protože hra se zřejmě prodávala minimálně), tak udělali aspoň minoritní úpravy (snížili ve hře grinding a asi ji i trochu zlehčili). Vzbudili ve mně opětovný zájem o hru - rozhodl jsem se ji pořádně pochopit, což se konečně povedlo. Vytvořil jsem pro uživatele návod na Steamu, aby pro ně bylo jednodušší naskočit do hry a nebyli zmatení miliónem drobností. Snad to trochu pomůže prodejům hry. Návod si můžete přečíst zde:

Toto je tedy druhá recenze, kdy již hře rozumím, a už se v ní nyní hodně bavím. Je náročná, ale ne přehnaně obtížná, pokud víte, co děláte (to je ten zásadní rozdíl). Dokonce jsem v žebříčku top-10, což mi přijde hodně vtipný, když vezmu v potaz moje předchozí dojmy a recenzi. Hra je dobrým mixem akce a strategie.

Pořád jsem nešťastný z některých designových rozhodnutí, ale se zmíněným návodem už by to neměl být takový problém pro ostatní. Na fórech jsem vývojářům nechal dlouhý seznam postřehů a návrhů na zlepšení, a oni si to vše přečetli a okomentovali, což je fajn. Snad se některé ze zlepšení dostanou v budoucnu do hry, pokud se bude rozumně prodávat.

Celkové hodnocení: Dobrá

(Komentář byl původně zveřejněn v roce 2016 v angličtině na Steamu).