Deadly Dozen: Pacific Theater

11.11.2002

Nedlouho po vydání prvního dílu vychází pokračování hry Deadly Dozen na motivy filmu Tucet špinavců. Protagonisty je 12 vyvrhelů odsouzených k doživotním žalářům, kterým byla nabídnuta šance. Půjdou bojovat do války a svou svobodu si budou muset vybojovat.

Deadly Dozen: Pacific Theater se na rozdíl od prvního dílu neodehrává v Evropě, ale na pacifických bojištích druhé světové. Jinak jde vcelku o standardní válečnou FPS, která nabízí 20 zbraní a mise od Okinowy až po Filipíny. Zvláštním prvkem, ne samozřejmým, je možnost ovládat vozidla (tanky, džípy). Dále během mise neovládáte jen sebe, ale i své parťáky. Hra rovněž obsahuje multiplayer s klasickými režimy: Deathmatch, Cooperative a CTF.

Deadly Dozen: Pacific Theater
=====================
Hru som dokončil asi pred týždňom, ale stále ju mám živo v pamäti. Doteraz sa čudujem ako som ju mohol dokončiť. Nie kvôli obtiažnosti iked miestami to bol fakt hardcore, ale nervami nad katastrofálnou AI

Začnem poporiadku. Dej hry sa odohráva v Pacifiku, kde bojujete proti japoncom. Dokopy je tu 12 levelov. Zo začiatku prvé misie sú katastrofálne ale neskôr sa to zlepší. Pred začiatkom každej misie, máte na výber asi z 8mich (možno viac, nepamätám) vojakov, s ktorých si vyberiete 4och a snimi začnete misiu. Ešte ich môžete aj vyzbrojiť ako chcete, podobne ako v H&D. Popravde som nezistil rozdiely medzi jednotlivými vojakmi. Vždy som si ich nahádzal podľa toho aký mi prišli pod ruku.

Hned v prvej misii som zistil, že som si hru zle vybral. Grafika bola celá hnusná a vôbec sa mi ani nepáčila, nie kvôli tomu, že je stará ale taká strašne tmavá a šedá. Tráva sa mi renderovala asi 2 metre od mojej jednotky, takže za behu je to pekne vidieť. OST hry je asi jediná kladná vec v hre. Dosť mi to pripomínalo niektoré staré hry čo som ako malý hral. Je tu aj možnosť hrať hru v tretej osobe alebo v prvej. Osobne som preferoval tretí pohľad.

Náplň misií bol dosť oničom 30% z hry ste museli niekoho zachrániť, 10% niekoho odstraniť a zbytok bolo vždy niečo vyhodiť do vzduchu. Už som si automaticky nabral výbušniny do inventára a to bez toho, že by som si prečítal ciele misie. Neskutočne veľa bugov v hre som našiel. Nechcem si predstaviť ako ta hra vyzerala bez toho patchu čo som si naištaloval. Prechádzanie cez steny, predmety bolo len špičkou ľadovca. Kamera často zachádzala do zeme cez textúry a tak. AI neskutočne zlá vaši kolegovia vás niekedy vôbec ani nechcú následovať, často ma bolel palec z neustáleho mačkania jedného tlačítka s povelom follow. Často sa zasekávali o také veci, kde mi ostal niekedy aj rozum stáť. Tam som najviac ocenil, že si môžete prepínať medzi jednotlivými vojakmi.

Často som sa zabával nad nelogickosťou niektorých vecí. Napr. vylodenie na pláži, pochopil som, že som mal sabotovať nepriatelské bunkre pred príchodom ostatných ale prečo priamo na pláži? Ako keby sa na Omaha Beach vylodili len štyria vojaci priamo pred bunkrami z úlohou ich zničiť, ked vieme dobre koľko krvy sa tam prelialo aby boli zneškodnené.

Za malé klady ešte považujem možnosť ovládania vozidla alebo tanku čo som absolutne pri tak zlej hratelnosti nepredpokládal. Ovládateľnosť postáv bola celkom príjemná.

Hra mi neskutočne pripomínala českú hru Hidden & Dangerous. Keby som to mal porovnať tak na H&D nesiaha ani po kolená. Takto sa teda v pacifiku nebojuje!

Pro: Soundtrack, vozidlá

Proti: Grafika, hrateľnosť, AI , bugy