Hry plné FMV byly ve druhé polovině devadesátých let populárním tématem. Vznikla jich velká řádka, málokterá z nich však byla aspoň trochu kvalitní. Proto šel tento žánr pomalu do kytek a z popela vstal teprve v minulých letech. Jedním s podařených kousků spadajících do této kategorie je právě Contradiction: Spot the Liar!

Za celým projektem stojí Brit Tim Follin, který k počítačovým hrám přičuchl již v dětství, kdy se podílel na skládání hudby pro různé platformy počínaje ZX Spectrem a konče Dreamcastem či Playstation. Posléze si odskočil do filmového průmyslu, aby se vrátil zpět k počítačovým hrám. A ve svém návratovém titulu se pokusil oba své koníčky spojit.

Po dlouhých přípravách a více či méně úspěšných kickstarterech se podařilo dát celý projekt dohromady. V něm se stáváte detektivním inspektorem Frederickem Jenksem, který je poslán do malé britské vesničky Edenton vyšetřit tragickou smrt mladé dívky Kate Vine. Přestože vše vypadá na první pohled na sebevraždu, okolností smrti a tomu, co jí předcházelo jasně naznačují, že vše není úplně v pořádku. Hlavně místní společnost Atlas nabízející zvláštní obchodní kurzy na sebevzdělávání. Přijíždíte v pět odpoledne a do rána dalšího dne máte zjistit, jak se to celé v Edingtonu událo.

To vše je kompletně zpracováno přehráváním filmů. V podstatě každá lokace je kompletně tvořena filmovou sekvencí, takže obraz vypadá skutečně živě. Mezi jednotlivými lokacemi přecházíte pomocí šipek (ať už prostřednictvím klávesnice či později přidané podpory myši), občas můžete použít i některý předmět. Hlavní náplň ale spočívá v debatování a vyslíchání jednotlivých obyvatel vesnice. A důkladné se probírání jednotlivými odpověďmi. A právě v odpovědích je potřeba najít i důvod použitého názvu – contradiction = protimluv. Všichni obyvatelé Edingtonu jsou totiž svým způsobem lháři a při debatách s detektivem se občas podřeknou. Úkolem hráče je tyto protimluvy objevit a nachytat tak milého vyslíchaného na švestkách, což následně vede k posunu příběhu. Hodně zajímavý a inovativní prvek, který občas jen trošku kazí až příliš obecná věta, která ne úplně přesně vystihuje to, co postava skutečně řekla.

Kvalita FMV her častokrát trpěla nekvalitním hereckým projevem jednotlivých postav. Toho si byl Follin vědom a snažil se v rámci hodně omezeného budgetu sehnat ne příliš známé, ale kvalitní herce. A kupodivu se mu to podařilo. Hlavní prim hraje určitě Paul Darrow v roli majitele Atlasu Paula Randa, který prošel řadou divadel i seriálů ve Velké Británii a v menších rolích si zahrál i v bondovce Dnes neumírej. Také postava jeho místy zvrhlého syna Ryana v podání Johna Guilora stojí určitě za zmínku. Hodně zvláštně se role detektiva Jenkse zhostil Ruper Booth. V některých chvílích mi připomínal Tomáše Hanáka z filmu Mazaný Filip, na rozdíl od něj hlavně při rozhovorech s ostatními Jenks lehce přehrává, ale evidentně je to záměrná stylizace, která kupodivu do hry i komunikace s ostatními překvapivě zapadá. Nutno tedy přiznat, že herecké výkony jsou až na pár vyjímek skutečně podařené.

Celkově shrnuto je Contradiction: Spot the Liar! hodně podařená FMV detektivka se zajímavým zpracováním a podařenými hereckými výkony, během které se těch šest až sedm hodin určitě budete bavit.

Pro: překvapivě podařené herecké výkony, zajímavý příběh, originální zpracování, odhalování protimluvů

Proti: občas příliš obecný souhrn toho, co postava řekla ; zakončení je sice uspokojivé a překvapivé, řada témat však zůstala nezodpovězena

Herni vyzva 2018: Nerozbaleny darek

Uz presne nevim, jak jsem se ke hre Contradiction (prodavane nyni pod alternativnim nazvem Contradiction - the all-video murder mystery adventure) vubec dozvedel, protoze o uspesne kickstarterove kampani, ze ktere hra vzesla, jsem se dozvedel az dnes. Domnivam se, ze jsem po dohrani Her Story chtel nejakou dalsi novodobou adventuru ci alespon hru s FMV sekvencemi (zde bych vyzvedl treba i Cibele:-P) a Steam me navedl na Contradiction. Titul dlouho hnil na wishlistu, nacez mi byla darovana k Vanocum 2016 (vybrana sestrou a zaplacena mym tatou ). Jak uz to byva, her mam na Steamu hodne a Contradiction nebyla prioritou, takze jsem se k ni dostal az diky vyzve.

Nevim, co se nelibilo kolegovi Fildasovi, ja si Contradiction uzil - krome jednoho drobneho bugu (po vyreseni nekterych stop nebylo mozne primo ukoncit rozhovor, ale tady pomohlo zopakovani jine dialogove stopy, ktera po prvnim prehrani uz jde odkliknout a ovladaci tlacitka opet funguji). Co se hereckych vykonu tyce, je tu poznat, ze devadesata leta a tamni drevene vykony uz hra nechala daleko za sebou, nemluve o tom, ze i technicka stranka videi a jejich nasledna konverze nedela roku 2015 zadnou ostudu. Mozna si budete muset chvili zvykat na to, ze nekteri akteri o umirnenosti hereckeho projevu nejspis nikdy neslyseli a do jednoho tvori neuveritelne panoptikum, ale rychle jsem si na to zvyknul a projev kazde z postav ma nakonec neco do sebe. Nemluve o tom, ze KAZDA z vyslychanych postav z nejakeho duvodu lze a pravdy je treba se dobrat.

Prijemna zalezitost - a i kdyz si tata nepotrpel na tzv. "ukecane" hry a asi by se mu nelibilo smerovani k satanismu, ktery v prubehu vysetrovani vyplyne na povrch, dobrou filmovou detektivku si uzil vzdycky. Tak diky, tati (a diky, segra).