Conspirocracy

19.11.2013

Mnoho z nás již někdy tváří v tvář čelilo absurdní byrokracii. Papírování, nesmyslným vyhláškám, nedokonalým zákonům, jež znepříjemňují život prostým občanům, paralyzují podnikání a zpomalují hospodářský růst. Jak jedna kolonka v úředním formuláři dokáže člověku znepříjemnit život, si zakusí i hrdina titulu Conspirocracy, rozvedený středoškolský učitel David Poulson, jehož úřady ze dne na den prohlásily za mrtvého a tím i odebraly identitu a zmrazily veškeré finance na osobním účtu.

Příběh započíná v kanadském Torontu, v Davidově skromné bytové jednotce, po přečtení si obsílky od pana domácího s příkazem k vyklizení bytu z důvodu platební neschopnosti. "Bytný" nás po rozhovoru mezi čtyřma očima odkáže na instituci DSSC (Department of Social Security and Citizenship), v níž se dovídáme, že pro obnovení totožnosti bude třeba doložit Rodný list (Birth Certificate) a Potvrzení o žití (Certificate of Life). Vyřizování poměrně jednoduché záležitosti se záhy změní v martyrium. Státní orgány si Davida přehazují jako horký brambor, načež nabývá domněnky, že nešlo jen o nedbalostní čin, ale očividně o úmyslné zneužití pravomoci úřední osoby. Pro obdržení rodného listu bude třeba navštívit matriku až v Chickenistanu, kde se David narodil, než jej adoptovali. Se zablokovaným přístupem k penězům a neplatnými doklady to tedy nebude lehký úkol.

Hra je naprogramovaná v AGS enginu, interakce s okolím probíhá skrze pravé myšítko, přes které volíme trojici úkonů > uchopit/sebrat, prohlédnout, jít. Jsme vybaveni jen tím nejnutnějším - mobilním telefonem, a tabletem obsahujícím mapu, inventář, deník, minihry a osekané verze aplikací (Google Chrome či Twitter).

Aby toho nebylo málo, David je nervák, čili si musí hlídat hladinu stresu (ukazatel v horní části obrazovky). Psychická zátěž nad obvyklou normu může být pro jeho duševní zdraví značně škodlivá. Spouštěcími impulzy může být cokoliv, od drobností jako telefonát či prohra v minihře, po situace jako nedbalé přejití po rušné silnici či jízda přeplněným, zadýchaným autobusem.

Exteriér městečka je snímán top-down pohledem, vstupem do budov se kamera navrátí do pohledu klasických 2D/2,5D adventur. Veškeré dialogy mají dabing.