Conflict Zone

30.10.2001
13.11.2001
18.12.2001

Jedná se o klasickou 3D RTS, v níž hrají důležitou roli média. Na bitevním poli se pohybují váleční zpravodajové sledující veškeré akce hráčových jednotek, podle jejichž prezentace v médiích se odvíjí reputace. Ta se např. při ztrátách na životech v řadách civilistů sníží nebo naopak zvýší při výstavbě tábora pro uprchlíky apod. Výše reputace ovlivňuje příliv financí, za něž se pořizují různé druhy jednotek (pěchota, tanky, dělostřelectvo a letectvo). Hráč absolvuje celkem 32 misí v rozličných prostředích, která zaujmou především velmi členitým a detailním terénem.

Příběh Conflict Zone se odehrává v blízké budoucnosti, v níž mezi sebou válčí protiteroristická organizace ICP a teroristická organizace GHOST, která se snaží nastolit na Zemi chaos.

Hru, CD ze Score, nabízím co by fyzický giveaway - pošlu poštou, obyč nebo doporučeně nebo předání v Praze na Andělu. Kdyby někdo měl zájem, nechť mi písne zprávu.

Sama hra nebyla nic moc, ale způsob hry, získávání reputace, grafika, panďuláčci a hlavně svérázný trhlý a naprosto mimoňský humor autorů, zobrazený mj, i v herních videích, byl božský. Úchylně božský.

---

Aktualizace k 5.7.2016:

Tak jsem si to dnes dal z nostalgie znovu. No, ačkoliv původní hodnocení ponechám, dnes už mě to tedy vůbec nechytlo tak, jako kdysi dáááávno. Ovládání je zvláštní, musíte se naučit klávesové zkratky, protože bez nich furt omylem rotujete kamerou nebo se přemisťujete omylem po mapě mezi útočícími jednotkami a bází. Taktizovat tu taky moc nejde, vyhrává strategie "Ubraň se, vytvoř dostatečnou armádu a převálcuj to všechno". Co má tahle hra jako bonus je skutečně... asi víc věcí. Jednak už zmiňovaný humor, který je tu prezentován tedy jen díky pošahaným videím, ačkoliv se hra bere docela vážně, ale přesto je to sem tak dobrý oddech od neustálé výroby a decimování. Druhak jde o nutnost zahraňovat civilisty a umisťovat je do uprchlického tábora, reprezentovaného jedním či více stany v bázi. Na tom, jak se vám vrtulníčky daří posbírat a dopravit do tábora civilisty závisí veřejné mínění a na něm závisí mj. i rychlost přísunu financí na stavbu potřebných budov a výrobu vozítek, ničítek, devastátorků a všelijak po zuby vyzbrojených vojclíků. V průběhu hry se zobrazuje reportérka reportující o tom, že se podařilo zachránit tolik a tolik uprchlíků nebo že jsou civilisté zabíjení ve válečné vřavě. Pokud zabíjíte civilisty vy díky probíhajícímu boji, také vám to nepřidává na popularitě. Mapa je poměrně malá, vesniček není mnoho a nepřítel je i na lehkou obtížnost poměrně agresivní, takže jen tak lítat vrtulníčkama a sbírat prťouse taky nejde. Ono to není kupodivu vůbec jednoduché hraní a během mise se fakt nenudíte - bu´d nestíháte jedno nebo druhé nebo třetí nebo všechno dohromady a navíc nemáte furt peníze a tak. Co je třetí, ani ne tak plus jako zajímavost, je docela schopnost předvídat budoucnost - ozbrojený konflikt na Ukrajině vyvolaný nějakými separatisty, na pozadí podporovanými Ruskem, které se do ničeho viditelně nehrne, ale jasné je to všem. Pak se do toho prdí ještě Pákistán a tady to naštěstí už moc podobností nemá.

Hra je to zajímavá, ale dnes už moc nemá čím nadchnout, možná nostalgií. Grafika je dost jednoduchá. Hudba někdy zbytečně ryčí, ovládání je trochu zmatečné pro začátek, víc než 1600x1200 nenastavíte, ale stejně bych to nedoporučoval, protože je pak všechno titěrné, včetně textu briefingů a tlačítek ve hře a videa jsou pak stejně roztažená na celý monitor a tedy docela rozmazaná. Nainstalovaných 520 mega jde tedy už nadobro z disku a já si raději ponechám vzpomínky na to "kdysi", kdy jsem u hry trávil čas, sbíral šourající se panďuláčky a bavil se u videí. Pá pá, vy pošahaní francouzští aplikovaní matematici (vývojáři).

Pro: Zakomponování veřejného mínění a záchrana uprchlíků, média tak mohou držet nepřítele trochu více při zemi; zábavná videa; možnost objevit zapomenutou hru; funkční i na Windows 10 64bit

Proti: Dnes už zpracování, místy uřvaná hudba, hektičnost a místy zdlouhavost řešení misí, leckdy s brnkáním na nervy