Na tuhle hru jsem narazil už před lety na youtube, když jsem v zoufalství hledal hru, jež by uspokojila mé choutky projet se v nějakém americkém bouráku. Video mě tehdy zaujalo a spadlo do oblíbených s tím, že si hru jednou obstarám.

Po letech si pak procházím oblíbená videa a hru opět objevuji, pročež je mi jasné, že čas k sehnání oné hry právě nastal. Velmi záhy zjišťuji, že se jedná o freewarovku, což celý proces získávání značně zjednodušilo.

Co si budeme povídat, tématicky je to ujeté, ale originální. Města jsou plná azbuky a podobizen Lenina, tu a tam je nějaké to budovatelské heslo a možnosti vinylů, kterými si můžete vyzdobit vůz, jsou nepřeberné. Už jen pro tu srandu to stojí vyzkoušet.

Jízdní model není příliš podobný ničemu, co jsem hrál doposud, ale dá se na něj zvyknout. Závody jsou hodně rychlé, prostředí trati zničitelné a vcelku to připomíná Flatout 2.

Flatout připomíná i grafika. Je příšerně přeefektovaná, rozmazaná a na grafickou kartu dost náročná. Hra jede v OpenGL a nejde v ní vynutit Vsync ani AA (FXAA vynucen v globálu fungoval).

Hudební doprovod obsahuje jen několik málo skladeb, jež svojí řízností odpovídají tempu hry, nicméně kdyby do nich byly zakomponovány typicky ruské motivy, sborové zpěvy atd., mohlo by to být hodně zajímavé.

Ve hře je jen jedna kamera za vozem, volant jsem tudíž ani nezkoušel a dost pochybuji, že by fungoval.

Co se zábavnosti týče, brzy hra upadá do stereotypu. Nedohrál jsem ji, zkrátka nebyl důvod. Ačkoliv hra disponuje malým městem, v němž se odehrávají závody, pocitu opakování to nezabrání.

Na freewarovku se jedná o hodně kvalitní záležitost. Hru ale je lepší chápat spíše jako kuriozitu, než prostředek serióznějšího hraní. Šetřílkům se nebudou líbit vysoké hw nároky, ostatní zase sáhnout po placených a výrazně lepších hrách.

Je potřeba ještě zmínit, že tvůrci na svém enginu vyvíjejí jednu hru za druhou, jež se liší tématicky. V jejich portfoliu tak najdete i různé kopie NFS Underground, policejní honičky, něco jako Death Race atd. Stačí mrknout na web. Hry mají obvykle jen několik desítek MB.

Pro: Zdarma, offline, tématika

Proti: Nároky na hw, sterotyp, nevyužitý potenciál