Comanche 4

12.11.2001

Comanche 4 je štvrté pokračovanie série Comanche. Ovládate vrtuľník RAH-66 Comanche, s ktorým plníte jednotlivé misie. Hra nemá príbeh, ale niektoré misie spolu súvisia. V misiách máte vždy zopár dôležitých cieľov, ktoré musíte chrániť (konvoje, vojakov,...) alebo ničiť (továrne, nepriateľské základne, lode, helikoptéry, vojakov,...) pomocou guľometu, rôznych rakiet a bômb. Hra ponúka šesť nových kampaní, v ktorých si zalietate v mestskom prostredí, nad púšťami, či dokonca Antarktídou.

Grafika je zameraná na detaily a realistickosť prostredia (efekty vody, vlniaca sa tráva, padanie listov zo stromov a pod.), avšak hra samotná realistická nie je - ide hlavne o taktiku a rýchle reflexy pri stretnutí s nepriateľom. Tentoraz hra nepoužíva voxely, a i samotná hrateľnosť je (oproti predchodcom) zjednodušená.

Až teraz som si spomenul na názov tejto hry...
Toto bola totiž moja prvá hra na PC :)

Tuto hru bych označil jakožto překvapení měsíce, možná i roku. Pátral sem po své srdcovce z dětství-Comanche 2.0, a zjistil sem že série měla ještě dvě pokračování, Řekl sem si že leteckých her není nikdy dost a za pokus to stojí. A stálo. První grafika. Je těžké hodnotit grafiku u takto staré hry. Textury jsou samozřejmě rozplzlé a celé je to takové...staré. Ale i přes své stáří má grafika silné stránky: Voda vypadá VELMI slušně, vojáci mají dokonce obličeje a pozemní vojenská technika je detailnější než v moderních hrách. Ale pokud jdete po grafice, jděte jinam, tahle hra je o zábavě a hratelnotsi.

Hlavně, tato hra NENI simulátor, je to arkáda jak řemen. Jenže NovaLogic ukázal, stejně jako v Delta Force: Black Hawk Down, že i arkáda muže mít realistický feeling. Proč? Protože nejste nezranitelní, a mise jsou vojenské, nikoliv záchrana světa jako např H.A.W.X. Ale pozor, to že je to arkáda neznamená že hra není obtížná naopak. jenom vašimi nepřáteli nebude ovládání ale teroristé a separatisté. Btížnost je velice dobrá, není to tolik těžké aby to nešlo hrát ale je to výzva jako bič. Ovládání helikoptéry je triviální, a přejde do krve téměř instantně. Ovšem když už umíte vrtulník řídit, musíte se s ním slušně ohánět aby jste přežily. celkově, hra vás nutí využívat dva styly boje: Záškodník a Rambo. Někdy jsou nepřátelé na volném prostranství a vy se musíte do útoku vrhnout po hlavě, měnit výšku, uhýbat raketám a zničit všecko než zničí vás. Poté je zde záškodničina, kdy je dost místa pro krytí mezi kopci, a vy taktizujete, přemýslite a jednou za čas vykounete a ukousnete si kousek. Nečekejte že si však budete moci vybrat, budete muset zvládat obé. A oba dva styly jsou zábava. Výzbroj vrtulníku je volitelná. Zajimavá je možnost EFAMS. To jsou externí nosníky na zbraně. Unesete mnohem více munice, ale ruší váš stealth profil a jste mnohem snadněji zaměřitelní raketami. Vaše volba, i když hra vám na začátku mise navolí doporučenou sestavu zbraní. A dostáváme se k misím.

Hra je založena na kratičkých misích. To zní sice z principu špatně jenže ne. Mise nejsou odfláklé, je jich spousta, jsou opravdu originální-žádný kopírák a díky formátu jsou i velice rozmanité. Autoři se opravdu neflákali a obsahu je dost. Jsou rozděleny do 8 kampaní každá po pěti misích, a přesto že mise jsou krátké, jejich obtížnost vám nedovolí projet je moc rychle. Jak sem již zmínil, mise jsou rozmanité. Jsou tu Stealth mise typu pronásledování letadla až do tajné základny, přímé forntální útoky, ale i escort mise atd. Opravdu se nudit nebudete. Prostředí je taktéž velice variabilní a vůbec, po obsahové stránce není skoro co vytknout. Jediné co bych vytkl, obtížnost je spíš plus, ale hra vás nevodí za ručičku, a to tak že vůbec. Mrzí mě hlavně to že když už máte třeba někoho eskortovat, není vůbec nijak označen. Musíte poslouchat rádio a myslet. A spousta misí skončila fiaskem jen proto že mi nikdo neřekl že tam to jsem měl ubránit.

Příběh jako takový neexistuje. Každá kapmpaň má svůj příběh, ale žádnou zápletku nečekejte mise jen logicky navazují(Když v jedné misi z přístavu uteče letadlová lod povstalců, v následujicí misi ji pronásledujete atd.) Ale aspoň to zachovává vojenský dojem, přece jenom teoristů co chcou ovládnout svět je dost.

Soundtrack je poměrně o ničem, zvuky jsou obstojné.

Obecně se jedná o hru velice přístunou a "user friendly" ale nabízí pořádnou výzvu. Užijete si jak akce, tak taktiky a přemýšlení. Takhle bych si představoval letecké hry. A to jsem si jí sehnal jen jako zabijáka nudy na netbook. Ve finále Mass Effect který sem měl v té době rozehraný na PC zůstaval vypnutý a aji na PC sem v jednom kuse hrál Comanche 4. WARNING: Vysoce návykové

Pro: Perfektní mix arkády a vojenské realističnosti, jednoduché ovládání, obtížnost je výzva, krásný vrtulník jakožto hlacní protagonista,

Proti: Hra vás nevodí za ručičku až moc, grafika(dáno věkem), soundtrack, vládá USA nebude RAH-66 Comanche nikdy vyrábět=(