První díl Close Combat je hodně příjemné překvapení. Se sérií mám velmi malé zkušenosti a tak jsem rád začal prvním dílem. Na začátku mě velmi mile překvapil manuál. Ten na 160 stranách podrobně popisuje nejen ovládání a herní mechaniky, ale i historické zasazení, zbraně a reálné události všech šesti herních misí. V tomto díle projdete od vylodění až po snad úspěšné dobytí Saint-Lô. Ačkoliv je hra real-time strategií nečekejte hratelnost podobnou Command & Conquer, Close Combat je mnohem taktičtější. Také nevyrábíte žádné jednotky, ale musíte vystačit s přidělenou skupinou. Podobně jako u tahových strategií je možné na začátku upravit rozmístění jednotek, což má smysl, protože využití slabších míst obrany se opravdu hodí. Obtížnost totiž není nejnižší, nic nezvládnutelného, ale nejde to hrát stylem vše pošlu dopředu. Mimo manévrování je důležité také využití terénu a rozhodující může být i morálka.

Povedený je i postup kampaní. Každá ze šesti misí je rozdělena na různý počet scénářů a úroveň vítězství nebo porážky určuje postup. Je tak možné několik scénářů rovnou přeskočit, opakovat stávající nebo se dokonce vrátit. Nic z toho neznamená konec, ale postupně se posouvá čas a cílem je dokončit kampaň minimálně ve stejné době jako se to podařilo v reálu. Osobně jsem se ve většině případů vracel k uložené pozici, ale je bezva, že to není nutné a v případě menších porážek jsem prostě opakoval, protože časová penalizace nebyla tak problematická. Ovládání jednotek pomocí otevíraných menu je sice pomalejší, dá se na to zvyknout, ale ještě lepší a rychlejší je využití klávesových zkratek. Navíc je možné měnit rychlost hry a vypjatější situace si zpomalit.

Technické zpracování dnes nijak neoslní a ani na svou dobu nepatřilo k nejlepším. Nejvíce oddálený pohled je pouze schematické zobrazení, užitečné na rozmístění jednotek a v počátečních fázích. Při bližším pohledu jsou jednotky celkem slušné, ale dost se ztrácejí v krajině a pěchota je vyloženě titěrná. Potěší krátké dobové snímky mezi jednotlivými misemi. Hra lze překvapivě spustit i na Windows 10, ale při delším hraní a změnách rychlosti občas padala, takže jsem nakonec hrál na Windows 98, kde bylo vše bez problémů. Celkově jde o zajímavou hru, s perfektní atmosférou a skvělým manuálem. Navíc krásně motivuje k zjišťování dalších informací o operaci Cobra a vylodění v Normandii obecně.
Tento díl mne minul, nicméně, abych doplnil sérii, tak sem si hru nainstaloval a zahrál.

Začnu technickou vsuvkou, grafické rozlišení je bohužel 640 x 480, lepší rozlišení se mi nepodařilo nastavit - žádný patch anebo utilitka neexistuje (jestli někdo najde, nechť mi dá vědět). Instalace je triviální a to i na 64 bitové stroje, jenom musíte vědět, že namísto klasického spuštění instalatoru musíte spustit instalační nástroj od Microsoftu - více zde.

Hratelnost je shodná jako v ostatních titulech série Close combat. Panel na ovládání jednotek a jejich psychické rozpoložení je přehledný, ale také zabírá podstatnou část hratelné plochy, která je už takto malá.

Atmosféra ve hře je skvělá, a v dalších titulech Atomic Games je vylepšována. Co jsem nezmínil v popisu hry je velmi reálné ozvučení exteriéru a samotného bitevního pole ... takové plazení v Bocage za zpěvu ptáků a střelba v povzdálí, následné zvuky zbraní a komunikační kanál s jednotlivými družstvy ...

Hra je na svou dobu vyspělá a hráčům, kteří mají v oblibě starší hry, RTS a jsou do jisté míry i nenároční na grafický projev, pak Close Combat mohu jenom doporučit. Pro ostatní, kteří v tuto chvíli váhají doporučuji až titul Close Combat III: The Russian Front, kde se nabízí bezproblémová instalace (jeden klik na setup.exe) a grafická stránka se dá srovnávat např. s StarCraft.

Celkově musím být nestranný, protože herní dojem je "degradován" pouze grafickou stránkou. Téma druhé světové války je mé oblíbené, dále jsem RTS hráč a mám staré hry, takže zcela subjektivně hru hodnotím jako velmi povedený projekt a dobrý herní titul, který vývojář dále zlepšují v sérii Atomic Games.

Pro: Reálie, zvuková stránka, téma

Proti: Grafická stránka velmi pokulhává - např. v porovnání Warcraft II: Beyond the Dark Portal