Clinically Dead

06.12.2018

Pan Samson neměl šťastný den. Probudil se v nemocnici s trubičkou v krku, nic si nepamatuje a jen zdravotní sestra ho uklidňuje, že po odpočinku bude zase jako rybička. Jenže on zkolabuje a ocitá se v nehostinném světě vlastní mysli. Jeho vnitřní já mu dává pokyny a radí mu, aby posbíral krystaly na kontrolu času. Ve skutečném světě umře tak jako tak, ale zde má možnost odejít v klidu.

Clinically Dead je nezávislá logická hra z pohledu vlastních očí. Prozkoumáte zhruba dvacet úrovní v Samsonově mysli, kde musíte nalézt třicet časových krystalů, každý reprezentující jednu vteřinu. Hádanky řešíte jednak manipulací času, kde pomocí krystalů můžete přetáčet ručně vteřiny, nebo systémem barevných vrstevnic, rozprostřených přes celé úrovně. Podle toho na jaké vrstevnici stojíte, posouváte se do příslušného bodu v časové ose.

Hned první pohled na Clinically Dead bude nejspíš pro většinu hráčů poslední. Amatérsky vyhlížející grafika s kyselinovým nádechem vám připomene všechny nezávislé 3D hrůzohry, na které jste se snažili léta zapomenout. Ale za sebe musím doplnit, že během hraní mi už tak příšerná nepřišla a až na pár nevýrazných, lehce minutelných dveří stačila. Taky jsem nainstaloval kvůli čtyřrozměrným puzzlům, ne?

Logické problémy mi nabídly správnou porci přemýšlení a očumování. Nic přehnaně komplikovaného, hlavně bylo potřeba poznávat terén a hledat místa v časové ose, kde se něco hýbe. Snad jen pár akčněji pojatých pasáží mohlo být benevolentnější, ovládání na to není stavěné. Připomínku mám i na jediný saveslot a absenci hubu, nemohl jsem se vracet ani si zahrát levely znovu.