Cliff Empire

06.08.2019

Je po jaderné válce, kterou nikdo nevyhrál. Starý svět zmizel a ten nový je jiný – divoký, zubožený a radioaktivní… Změnilo se klima, lidé i zvyklosti. Jedovatý spad si přivlastnil krajinu a pustoší vše, co mu přijde do cesty. Hrstka přeživších musí hledat útočiště vysoko nad zemí, konkrétně na čnících skalních hřbetech s ne úplně ideálním stavebním rozložením.

Cliff Empire je city-building strategie s odérem postapo futurična, jež koncepčně nijak nevybočuje ze zajetého formátu podobných titulů. Hráč buduje civilizační, soběstačnou metropoli (na omezené čtvercovité/obdélníkovité síti), těží důležité suroviny (hmota, uranium, voda...), plní břich obyvatelům (zemědělství, rybolov...), vyrábí produkty a výzkumničí, vzdoruje záludnému počasí či navazuje obchodní spolupráci se sousedními "útesy", popř. s orbitou v tichu rozlehlém vesmíru.

Při hraní lze přepínat mezi dvěma kamerami – ortografickým zobrazením (ze strany) a izometrickým pohledem (ze shora).

Krásně vizuálně udělaná stavitelská strategie, která vám nedá nic zadarmo. Uděláte na začátku chybu a dostáváte se z problémů několik hodin. Za tu cenu a při její velikosti kterou zabírá na disku, je až neuvěřitelné co dokáže nabídnout.
Pokud si na začátku vyberete šikovné umístění sloupů, čeká vás několik desítek hodin hraní si s vyvážeností a vším co je s tím spojené. Spousta možností stavění, spousta možností jak si to celé postavit a nebo přestavovat.
Pokud máte rádi budovatelské strategie, určitě se na to vyplatí podívat a případně i zakoupit na nějaké pozdější hraní. Cena je tak nízká že se určitě vyplatí i kdyby vás to extra moc nechytlo. Postup v levlech je pozvolnější a bude chvilku trvat než se dostanete k něčemu co má opravdu smysl postavit na 100% a už s tím nehýbat, ale o to zajímavější je si s tím vším jednoduše vyhrát. Pochopení některých mechanismů - hlavně u výzkumu - je sice trochu náročnější (popisky jsou kratší ale hra má českou lokalizaci. Často musíte chvilku přemýšlet k čemu ten výzkum vlastně je) ale určitě se jakýkoliv výzkum hodí ať už hned a nebo později, takže je vlastně jedno jaký začnete dělat. Dost výzkumu je naprosto jasných a bude se spíše rozhodovat který potřebujete momentálně více, ale stejně nakonec budete potřebovat vše, takže když se zrovna nemůžete rozhodnout, je jedno jaký začnete (hodit se budou všechny)
Pokud si rádi stavíte a nikam nepotřebujete spěchat, čeká vás několik zajímavých překvapení a určitě doporučuju si o hře nezjišťovat nějak moc informací. S rostoucím městem a s přibývajícími lidmy se hra stává náročnější na pozornost a pokud někde něco přehlédnete a nebo nezačnete řešit, hra vám to dá slušně sežrat. Kdybych to měla k něčemu přirovnat, tak možná se to hodně blíží takovému Cities Skylines v budoucnosti. Vyzuál je nádherný a s levlem budov se mnění, což je taky bonus u kterého se budete třeba pár hodin je dívat na to jak ty všechny budovy vypadají. Možností jak své město postavit a postupně upgradovat je tolik že snad ani ten Cities jich nemá tolik.
Pokud bych musela nutně hře něco vytknout, tak je to asi náročnost celého stavění, kdy se dá docela rychle zbankrotovat, přijít o suroviny a nebo prostě skončit, protože drony a nebo stavitelské mechanismy někdy jednají nelogicky. Stavění budov se dá dát do "fronty" ale najednou zjistíte že drony dodávají materiál do 5 rozestavěných věcí a musíte řešit prioryty a bourání aby se postavily budovy postupně. je to trochu náročnější na pochopení celého stylu stavění ale to je spíše o nepozornosti hráče než chyba hry. Co se týká místa na stavění, může se zdát že ho není dost, přece jen stavíte na 2 - 3 - 4 sloupech ale nedejte se oklamat, než zaplníte jeden sloup, tak uběhne tolik času že tomu sami nebudte věřit a jak už jsem psala kousek zpět, tak vás čeká ještě překvapení a místa budete mít tolik že nebudte vědět jak ho vůbec zaplnit. Za mě osobně bych tomu s klidem dala 100% ale s poznámkou že je to jen pro lidi kteří nikam nespěchají a nevadí jim koukat xy hodin na hemžení a čekat na další levl / postup který zabere mhohdy i několik hodin. Taky se určitě nebojte experimentovat a zkoušet možnosti, já osobně jsem si o hře moc nezjišťovala a různýmy pokusy a omyly jsem začínala asi 4x než jsem se chytla natolik abych mohla postavit města na všech místech které máte k dispozici.

Pro: cena, vizuál, možnosti hry, velikost

Proti: trochu komlikovanější na pochopení výzkumu a mechanismů stavění