Chronicle of Innsmouth je pixelartová adventura s tématikou povídek H. P. Lovecrafta. Vypráví o jakémsi mladíkovi, který se na nějaké své cestě přichomítne k záhadě malého zapadlého městečka, kde se děje cosi nekalého, víc samozřejmě neprozradím, abych nespoiloval. Hra je dělaná stylem lucasartovsých adventur, je zde tedy klasický point and click systém s příkazy use, push, look apod., je vidět, že autoři (víceméně dva lidé) mají v oblibě Monkey island, na který přímo ve hře odkazují (look, a three headed.... ). Hraje se to dobře, nejsou zde žádné neférové zákysy, ani hromady lokací a předmětů, obtížnost je rozumná a vyvážená, baví a nefrustruje. Jako, je tady pár chytáků, ale lidé protřelejší adventuřením si poradí. Pixelhunting se taky nějak extrémně nekoná, navíc se dá zapnout zobrazování aktivních míst po stlačení mezerníku. Délka hry je spíš kratší, ale berme to tak, že je to prostě povídka a ne román, mně délka hry sedla, řekl bych tak akorát, hra tak nesklouzne k nudě a repetetivnosti. S ohledem na tématiku drží i docela dobrou atmosféru a líbilo se mi, že se nebere příliš vážně a jsou zde i humorné momentky (prostě lucasovská adventura, no :-) ), celé je takové "creepy funny" (nevím jestli existuje nějaký termín "creepy humor", ale tato hra je podle mě prostě taková creepy humorná :-) ). Největší slabinou je asi grafika. Nechápejte mě špatně, miluju pixelart, ale tady je to místy až amatérské, i na poli pixelartových her je graficky Chronicle of Innsmouth slabší. O to víc mě překvapil podařený profesionální dabing, který zase hodně připomene Monkey island, a fajn hudba, která dobře doplňuje atmosféru. Za mě celkově fajn počin.

Pro: vyvážená obtížnost, atmosféra, fajn retro "lucasovská" adventura, creepy humor

Proti: grafika

Hodně povedená dvou hodinová adventura, která hravě střídá žánry a nabízí, sice klasický, ale za to skvěle podaný Lovecraftovský příběh. Hlavní hrdina totiž jede do Arkhamu aby zjistil historii své rodiny, bohužel aby ušetřil, nasedne na autobus co staví v "pohodové a dovolenkové" destinaci, jakou je Innsmouth.

Příběh i přes klasický námět, je tu podán svěže a i s notnou dávkou off-beat absurdního humoru, alá takový creepy Monkey Island. Tvůrci ale nesází pouze na humor, nýbrž ho protkávají i velice temnou linkou, kdy hlavně ke konci by se hororová atmosféra dala krájet. Díky právě této kombinaci příběh nádherně funguje a nezačne vás nudit.

Hratelností se jedná o klasickou point and click adventuru, akorát tady se nemusíte bát nelogických či nervy drásajících puzllů. Obtížnost je tu totiž poměrně jednoduchá a snad jen jednou se mi stalo že jsem opravdu nevěděl co dělat, ale to bylo hlavně mojí blbostí. Jediné co mě trochu potrápilo byli akční sekvence, ty jsou totiž ve formě miniher. Některé jsou fajn, jako scéna v hotelu a nějaké zase debilní, jako svícení na maják (já nevím proč jsem s tím zápasil asi půl hodiny!!!). Takže jo, minihry ujdou, není oser jak u jiných adventur.

Co, ale si zaslouží největší pochvalu, tak tím je naprosto skvělý dabing, který jsem opravdu v takhle malé hře nečekal a když se k tomu ještě přidá skvělý soundtrack, tak má to o skvělou atmosféru postaráno.

Takže jo, Chronicle of Innsmouth je malá, ale za to skvělá Lovecraftian adventura, která by podle mě potěšila i fanoušky Dark Corner of Earth. Má to zábavné postavy, v rámci námětu i skvělý příběh s protínáním dvou linek a výborný dabing se soundtrackem. Na takhle malou indie adventurku výborná práce.

Pro: Příběh, postavy, dabing, soundtrack, humor, off-beat atmosféra

Proti: Pár bugů, nějaké nedodělky v minihrách