Protivný, škodolibý a nesmírně zlý samovládce a tyran v jedné osobě jménem Ceville je hlavním hrdinou této poněkud opomíjené adventury. Jeho vynikající charakterové vlastnosti jsou také největším tahákem samotné hry.

Zatímco u jiných adventur mám ve zvyku některé nedůležité dialogové možnosti vynechávat a vést rozhovor přímo k jádru věci, u postavy Cevilla jsem procházel úplně všechny. Pokaždé když totiž Ceville něco řekne, hned si na něco nebo někoho zanadává, případně dotyčného poníží, zesměšní, urazí...a to i v době, kdy je po sesazení z trůnu uvržen do vězení. Jeho nemístné průpovídky sice zdržují a ve většině případů je nakonec nutné využít v rozhovoru druhé hratelné postavy, kterou je holčička Lilly, ale při sledování jeho až dětinské radosti, kterou Ceville měl z každé povedené špatnosti, jsem se radoval s ním.

Samotné adventurní postupy nijak nevybočují ze zavedených kolejí žánru. Některé jsou povedené, některé méně. Horší je, že některé z nich jsou i v roce 2009 dosti nelogické, a tak své uplatnění zde najde i klasická metoda zkoušení všeho na všechno. Zatímco Ceville se snaží řešit problémy za pomoci hrubého slova a síly, tak Lilly k nim přistupuje s laskavostí a rozvahou jí vlastní. Hra má sice otevřený konec, protože se počítalo s pokračováním, ale to na její kvalitě nic nemění. Na mučení zavšiveného a smrdutého dědka se totiž jen tak nezapomíná...
Dost už bylo hraní za nudné kladné hrdiny je čas se vžít do role despotického krále pohádkového království který nešetří sarkastickými poznámkami.

Jak už jsem říkal nahoře ve hře se vžijeme do role zakrslého despotického vladaře který je jednoho dne svržen z trůnu řadou demonstrujících občanů kteří na jeho místo chtějí dosadit mírumilovnou vladařku. Asi si myslíte že tímto už by měl asi příběh skončit jak to v pohádkách bývá, ale chyba. Tím to teprve všechno začíná a náš prckoidní ex-vladař zjistí že za jeho svržením se skrývá o dost větší problém a tím je jeho bývalý poradce Basilius.

Příběh rozhodně není hlavní stránkou hry protože je vesměs jednoduchý ale na humornou adventuru dostačující. Co je ale hlavním tahákem jsou postavy které jsou zajímavé a hlavně vtipně např: Namyšlený rytíř Ambrosius který podle mě patří k jedné z nejlepších postav,dva nemotorní strážci nebo trojka bývalích zločinců co se snaží napravit samozřejmě nemůžu opomenout hlavní postavu Cevilla, který má na všechno tisíc cynických připomínek a všem přeje jen to špatné. Musím dodat že hrát za zloducha jako je Cevill příjemně osvěží hru a nutí vás k jejímu dohraní. Bohužel vaše společnice Lily byla taková no nudná...klasická dobračka která je tam od toho aby působila jako taková protiváha Cevillovi zlosti. Naštěstí není nijak extra otravná (naštěstí,jelikož je s vámi skoro po celou dobu hry) spíš bych řekl že jí budete ignorovat a nic ve vás nevyvolá. Ještě bych málem zapomněl na dementního trolla.

Dialogy patří k tomu nejlepšímu a obsahují pořádnou dávku humoru a v roli Cevilla určitě budete zkoušet všechny jeho možnosti dialogu, protože jeho poznámky zkrátka stojí za to.

Grafické zpracování je hezky malebné a barevné bohužel se mu ale nevyhnula hromada bugů..ať už nedokončené animace např: postava spadne na obří tašku a i hned se z ní podivně teleportuje před ní nebo postava má v očích jen bělmo a vypadá jako by jí posedl démon a na závěr se také může stát že se ve hře opozdí zvuk. Ale což nikdo není dokonalý. Bohužel to místy trochu kazí atmosféru.

Dabing a hudební doprovod jsou na výborné úrovni..hudba skvěle podtrhává atmosféru a dabing k postavám jednoduše sedí.

No kdybych to měl shrnout Ceville je povedená adventura s dobrým humorem líbezným hudebním doprovodem a kupou skvělých postav. Hra obtížností nevybočuje od jiných adventur jako například Monkey Island apod. Navíc herní doba je také vskutku slušná.

Pro: Dabing,postavy,Ceville,dialogy,humor,bláznivě pohádková atmosféra,hudba

Proti: Bugy Bugy Bugy, místy to vypadá trochu mdle.