Brigador

Brigador: Up-Armored Edition

02.07.2016

Solo Nobre, město, ve kterém dělníci dnem i nocí těží rudu, aby udrželi v chodu Říši velkého vůdce, chráněné neproniknutelnou soustavou orbitálních kanónů, které chrání před jakýmkoliv zásahem zvenčí. Poslušnost obyvatelstva zajišťují Armády velkého vůdce, jakékoliv neuposlechnutí příkazů nebude tolerováno. Jedné noci však hlídka na kraji města hlásí incident, který se nestal již velmi dlouho. Jedna z bran do vnitřního perimetru města je otevřená. Zásahová jednotka složená z mechů rychle vyráží na obhlídku situace, ale družstvo průzkumníků, které nahlásilo onu neobvyklou událost, nalezne kompletně vyhlazené. Chvíli poté se již městem začíná šuškat, že velký vůdce je mrtev. Začíná revoluce.

Takhle nějak do děje hry Brigador uvádí stejnojmenná kniha, která byla vydána společně s hrou. V ní se vžijete do role Brigadora, bojovníka (případně i bojovnici) revoluce, který pilotuje prakticky cokoliv, co se hýbe. Ve hře osedláte mechy různých velikostí, tanky, vznášedla a další nástroje zkázy, které budete pilotovat v izometrickém pohledu spíše připomínajícím tahové strategie. Všechny stroje jsou vybaveny dvojicí zbraní, kterými decimujete nejen nepřátelské jednotky, ale i důležité či nedůležité budovy, úrovně hry jsou totiž plně zničitelné. Kampaň pro jednoho hráče má včetně tutoriálu několik desítek úrovní, kromě ní jsou však ve hře i sólo mise, které si poměrně netradičně musíte zakoupit za peníze vydělané v kampani nebo jinak.

Vlastně je to docela dobré. Herní doba několika hodin (teoreticky stihnutelné za jeden den) pro tento typ hry stačí, hratelnost se neomrzí a hra zároveň nabízí kromě kampaně i další mise, kde se člověk může úplně nezávisle vyřádit a jako bonus k tomu i ve stroji a se zbraněmi, které si zvolíte (v kampani lze zvolit vždy z maximálně 4 strojů a někdy je ten výběr opravdu suboptimální, i když to je možná způsob jak trochu zvýšit obtížnost ke konci kampaně).

Na hru se pěkně kouká, všechno je opravdu zničitelné, hudba hru pěkně doplňuje. Co je horší je podání příběhu, sice začíná lehce tuctově, ale jak končí vám opravdu nepovím, protože je prezentován pouze textově během výběru mise v kampani a po pár misích už mě opravdu nebavilo to číst, naštěstí pro průchod hrou není jeho znalost potřeba. Trochu mě také štvaly některé stroje a zbraně. Sice chápu snahu o různorodost, ale ty rádoby "mrštné" stroje s malou výdrží jsou pro většinu případů naprosto nepoužitelné a i když se mi s nimi střílelo lépe než s velkými molochy, právě kvůli výdrži jsem je musel opustit. Stejně na tom jsou i zbraně, kdy poměr účinnost/dostřel/rychlost střelby/přesnost je oproti jiným naprosto tragický.

Pro: Hratelnost, grafika, hudba

Proti: Příběh (jeho podání), nepoužitelnost některých strojů/zbraní