Beneath the Crimson Moon

08.11.2014

freeware

Cesta k pokroku vede skrze budování vědy a techniky. A aby bylo stvořeno něco nového, musí být předtím také něco zničeno. To je součást konsenzu. Shady Agents právě na pozadí oněch hesel vystavěli svůj příběh. Značnou inspirací jim byla povídka Edgara Allana Poea - Maska červené smrti - líčící morovou ránu, které padla za oběť polovina obyvatel Londýna.

Beneath the Crimson Moon soustřeďuje pozornost na umírající ženu jménem Minerva Canstone, výzkumnici, ve zdravých letech obracející svou zvědavost a zájem k nalezení léku na věčný život. Bohužel vědecké bádání ve finále vedlo k tragédii, která přivodila smrt přinejmenším milionu lidí. Nyní na sklonku života, na smrtelné posteli ji nečisté svědomí dostihlo, uvěznilo ve snu a donutilo čelit tváří v tvář jejímu hříchu.

Pronikáme do urbanizovaného komplexu městských bloků, jimiž nepozvána prošla černá, v tomto případě červená paní smrt. V těchto prostorách hlavně dominují odstíny barev šedé, bílé a červené, dohromady tak tvoří jakési tajemně melancholické plátno provokující k navázání vizuální komunikace a k rozvíjení znázorněné myšlenky.

Žánrově Beneath the Crimson Moon spadá do kategorie 3D adventur s explorativním chováním a puzzle prvky. Titul je provázán dvěma elementárními herními mechanismy, resp. úkony, na základě nichž hráč hýbe dějovými událostmi; jsou jimi činnosti "Postavit" a "Rozebrat". Ty využijeme především na duo stavebních materiálů, "dřeva" a "kamene", resp. předměty z těchto surovin zhotovených (studna, haraburdí, barely), nacházejících se v terénu. Některé části města jsou zdemolovány, čili nepřístupné, bude tedy potřeba sem tam nově vztyčit most či žebřík. Kolik je čeho potřeba indikuje panel v levé části obrazovky. Děj je po celou dobu doprovázen vnitřním hlasem vypravěčky a hlavní hrdinky v jedné osobě. Jako hudební podkres se zvolily uklidňující klavírní melodie, jež rezonují se vzrůstajícím expresivním nábojem mluveného slova a snovými výjevy.

Tvůrci sáhli po ověřené třetí generaci CryEnginu.

Ten kdo napsal ten popisek má mou velkou úctu, protože víc o tý hře napsat po dohrání kromě osobních dojmů nejde:) Zkoušel jsem najít víc informací, ale oficiální blog zanikl a popisy na ostatních stránkách jsou mnohem spořejší.

Herní výzva 2019: "Barevný svět"

Barva je nejen v názvu, ale hraje důležitou roli i ve hře. Ocitáte se v pustém městě složeném z několika bloků. Domy jsou v bílé barvě, připomínající nevybarvené papírové modely. Nad vámi je karmínově rudý měsíc, pod vámi zase karmínově rudé moře. Aby jste se v bloku neztratili tak vás navádějí karmínově rudé značky na zemi a na budovách. Objevují se i jiné barvy, zpravidla na cestě do dalšího bloku.

Beneath the Crimson Moon je další z experimentálních her, které místo adventuření kladou důraz spíše na prozkoumávání světa a zážitek z cesty. Přesto vám k dokončení nestačí jen chodit. Je zde důležitá zdůrazněná myšlenka pokroku. Aby jste se dostali do dalšího bloku musíte postavit most nebo žebřík. K tomu je potřeba kamení nebo dřevo, které získáte zase zbořením nějakého objektu. K tomu aby jste postoupili dál a něco postavili tak musíte něco zbořit. Nejedná se však o nic náročného, není potřeba příliš přemýšlení a kreativity. Samotný příběh je kromě obrazů a animací rozplétán vyprávěním nešťastné hrdinky.

Můj dojem z této freeware hodinové cesty byl pozitivní. Vyzdvihl bych vizuál, kombinace rudé a bílé nikdy neomrzí a mnohdy jsem se přes plot kochal pohledem na další bílé městské bloky omývané rudým mořem a shlížejícím měsícem stejné barvy. Na druhou stranu tu mnohé působí nedodělaně, ať už je to samotná forma hry v podobě složky CryEnginu, kde člověk musí hledat, jak vůbec hru spustit, po tu a tam přeskakující textury, až k dabingu, leckdy zanikajícím v atmosférické hudbě a bez možnosti titulků.

Pro: vizuál, atmosféra

Proti: absence titulků, dabing přehlušován hudbou