Ben and Ed

08.12.2015

Ben and Ed je 3D skákačka typu "jump and run" odehrávající se v budoucím dystopickém světě inspirovaném dílem George Orwella 1984. Hlavní postavou je Ed, první zombie vůbec, který je zákeřným Hansem Showmasterem donucen zúčastnit se groteskní a brutální show nazvané "Rundead", a to jen proto, aby zachránil svého nejlepšího kamaráda Bena...

Podaří se vám doběhnout do cíle vcelku, nebo vás nějaká z ďábelských nástrah okruhu připraví o ruku nebo nohu? A víte co, může vám to být jedno, vždyť jste prakticky mrtví.

Sbírejte plechovky psího žrádla, zašlapávejte slepice, lezte, skrčte se, skákejte a utíkejte, nebo zemřete na dně hlubokých propadlišť, rozřezaní ostrými pilami nebo napíchnutí na ostré bodce.

Běžet, sehnout se, běžet, skočit, běžet, skočit, přijít o ruku, běžet, sehnout se, spadnout, běžet, přijít o obě nohy, plazit se, skočit, lézt, hodit hlavu přes velkou propast, spadnout do propasti...

Že to vypadá jako šílenost? ANO! Ale to vše vás čeká v tomto "zombie Takešiho hradu", kde vás hrůzné nástrahy v podobě bodců, šavlí, toxických rozpouštědel a bůhvíkolik ještě a nikdy nejste daleko od hrůzné smrti a ztrátě údů...Ale víte co, vám to může být víte kde, poněvadž tady jste Zombie...

Ano, zombie jménem Ed - první zombie vůbec, který se zkamarádil s malým človíčkem Benem, který ho ve zkaženém světě krmil vším, co našel - od mršiny po krysy. Ale nic netrvá věčně - zlovolný Hans von Showmaster se o tom dozvěděl a nařídil oba unést. A Eda (tedy vás) donutil zúčastnit se brutální a grotestní show nazvanou "Rundead", kde na vás na konci čeká spása - a váš kamarád Ben samozřejmě.

Vaším úkolem po celou hru je tedy přežít, proběhat všechny tratě nehledíce na svůj stav a zachránit Bena z rukou Showmastera. Ale cesta, než se dostanete na konec, je opravdu divná. V dobrém slova smyslu. Úrovně, přes které se musíte prokousat (a může vám to zabrat i několik hodin za cenu ztráty nervů), jsou udělány kreativně s umem pošuka - je tu velmi reálná šance, že do checkpointu nedoběhnete v celku, tu vám nějaká šavle usekne ruku nebo nohu nebo i všechny čtyři vaše údy, ale to nevadí - i přesto, že jediné, co vám zbyde, je hlava, můžete dojít do cíle. A po celé hře můžete sbírat plechovky psího žrádla, za které si můžete odemknout bonusové úrovně, které šílenost hry jenom umocňují směrem nahoru.

Můžete se krčit, skákat, házet hlavu...no ano, Ed je schopný urvat si vlastní hlavu a hodit ji buď dál, kam by se dál nedostal nebo do jinak nepřístupných míst. Vše, co Ed umí, dokonale využijete, abyste do cíle doběhli v co nejlepším stavu. Ti nejlepší projdou i celou hru bez toho, aby jim vůbec něco zákeřné čepele usekly. Soundtrack je stylový, který vykresluje grotesknost hry i celé atmosféry a i když některé dekorace jsou trochu morbidní, perfektně vyobrazují herní svět, který se letmo podobá tomu z Orwellova románu 1984.

Jediné, co bych hře vytknul, je Edova setrvačnost. Dost často se mi stávalo, že i když jsem se snažil sebevíc, tak Ed ulítnul ve skoku dále, než jsem chtěl, což vyústilo buď v pád do temnoty nebo točící se čepel. Dost to také otravuje v částech, kde se nemůžete ani na sekundu zastavit. Ale to je jediná vada na kráse.

Celkově je Ben and Ed zábavná podívaná. Zombie hra v jiném stylu, než drtivá většina a také vyhrává. Výborný nápad s perferktním zpracováním. Vřele doporučuji. VAROVÁNÍ - Obsahuje nadměrné množství krve, pokud jste nešikové. Nedoporučuje se slabším povahám. Byli jste slušně varováni.

Pro: Příběh, Ed, funkce, nástrahy, zábava, úrovně, hudba, atmosféra

Proti: Setrvačnost, poněkud mírná morbidita