Barotrauma

13.03.2023

Barotrauma je originální kombinací 2D simulátoru ponorky, akční arkády a hororu. Jedná se o hru ze žánru sci-fi, která kombinuje vetřelce z mořských hlubin, týmovou spolupráci a celé to zaobaluje do hororového hávu neznámého. Hra se totiž odehrává v nepříliš vzdálené budoucnosti, ve které lidstvo osídlilo Jupiterův měsíc Europu. Kvůli ozářenému ledovému povrchu ale nelze na povrchu přežít, a tak lidstvo objevilo budoucnost v oceánu. Problém ale přichází s prvním momentem setkání s mimozemskými tvory. A vězte, že to setkání nebude příjemné...

Hru můžete hrát sólo, ale i formou multiplayeru skýtající originální koncept posádky jedné ponorky. Vaším úkolem je přežít. To můžete tak, že budete spolupracovat s ostatními členy posádky. Ovšem přežít můžete také tak, že se stanete zrádcem a celou posádku povraždíte. Průběh hry je čistě na vás. V rámci hry zkoumáte podvodní svět, plníte různé mise, komunikujete s osazenstvem, prozkoumáváte ruiny neznámé civilizace a bráníte se proti nestvůrám, které ve tmě širého oceánu číhají. Navíc hra vás naučí komplexně ovládat ponorku - palubní systémy, sonar, jaderný reaktor, zbraně, motory a čerpadla.

Hra je ideální pro hraní ve větším množství hráčů na ponorce, ideálně 2 - 16 hráčů. Pokud vás není tolik, lze hráče nahradit počítačem řízenými postavami. Hra pro jednoho hráče je nicméně také dostupná a nabízí 6 druhů postav s odlišnými dovednostmi a úkoly: kapitán, inženýr, mechanik, zdravotník, bezpečnostní technik a asistent. Navíc v prostředí, které se neustále obměňuje a zaručuje tak vysokou znovu hratelnost.

Nové AAR:

Kain problem.

Kain otvoril oči, strhol sa a začal sa prudko oháňať revolverom, hľadal najbližšieho Tiger Trashera. Bol kapitán, jeho posádka sa spoliehala, že ich zachráni. Bol celý mokrý, do skafandra mu musela prúdiť voda cez miesta kde bol skafander prehryznutý. Až na to, že nemal skafander a nebol pod vodou a nemal revolver, v ruke zvieral len umastený francuzák. A nebol kapitán jeho uniforma asistenta na ponorke bola presiaknutá len jeho potom, nie studenými vodami Európy. Padol späť na chrbát a snažil sa spomaliť dych. Pritom ten sen začínal tak krásne, bol kapitán, mal vlastnú ponorku a posádku. A potom sa to celé pokazilo hejno Tiger tresherov trhalo na kusy jeho aj jeho ľudí. Uff, vstal, a napil sa si 90%-ného etanolu. “Mmmm, single malt.”, pomyslel si a dúfal že mozog to zmetie dosť na to, aby necítil pachuť kvasinkovej huby z ktorej sa tu etanol vyrábal.
Nasadil si vysielačku na uši a to bola chyba. Krik, chaos a protiruské nálady mu začali hučať v ušiach. Začal si spomínať, včera v bare ho naverboval chlap čo si vravel Skullow, vraj má ponorku a svojej posádke ponúka bohatstvo, slávu, alebo heroickú smrť. Včera to znelo dobre a vtipne, dnes už si nebol taký istý. “Vyplouváme.”, zaznel Skullowov rozkaz v rádiu. Kain sa rozbehol smerom k dokom a do ponorky sa rebríkom spustil ako posledný. Na palube Humpbacku to žilo, krik a zbesilé prípravy na vyplutie. Kain zamrzol a krve by sa ho v tej chvíli nedorezal, okolo neho prechádzal Jackie Chan a Starosta. Posádka Humpbacku z jeho sna.
“Aká je misia?! AKÁ JE MISIA?!“, Kain začal lomcovať so Starostom.
„Dej si pohov plavčíku.“, striasol ho Starosta a premeral si ho. „Naše mise je zabít Matriarcha. Ty jseš tady asistent, takže tvoje misie je vyčistit ten ucpanej hajzl na zádi.“.
Kaina trochu upokojilo, že jeho sen azda nebol predtuchou, ale aj tak pokračoval „Keby som Vám niekedy velil, nesmieme ísť do hniezda Tiger Trasherov, rozumiete?! Nesmieme!“.
„Pošuk.“, obrátil sa Jackie Chan na Starostu, „Kde Skullow na tydle lidi chodí a proč je tahá na palubu?“.
Starosta, „To si ješte nevidel toho rusa u coilgunu, mácha s tím jako debil, vsadím se, že polo-ochočenej Mud rapotor na palube by byl pro nás menší nebezpečí.„.
Dvojica obišla Kaina a pokračovala smerom k reaktoru, „Každopádne by sme mneli upgradnout periskopy na coilgunech, je to jako zírat přes kukátko do...“ ich rozhovor sa stratil keď sa za nimi zavrela vzduchotesná prepážka.
Ponorka sa dala do pohybu, Kain si vo fabrikátore vyrobil opasok na náradie, vyraboval jednu-dve skrinky zo zásobami a začal zavarovať diery, ktoré v trupe ponorky rapídne pribúdali pod nájazdami crawlerov a spinelingov.
„Vykopnete toho rusa nekdo od toho coilgunu.“, zaznelo vo vysielačke.
„Suf byt dobra strelec, sufuv pra-pra-deda tankista u Leningradu, zabit moc moc Nacista.“
„Zbohem Ivane.“, zaznelo a o Sufovi sme už nepočuli.
„Do kelu, na tejto lodi si treba udržiavať nízky profil, moc sa s tým neserú.“, pomyslel si Kain.
Situácia sa stávala kritickou, útok sme odrazili, ale voda už zaplnila skoro celú ponorku a loď sa prudko rútila do hlbín smerom k útesom. Dopad bol drvivý.
„No tak vidíte, šel jsem s ponorkou ke dnu jako správny kapitán.“, ohodnotil Skullow svoj výkon. „Nemá to být, že kapitán klesne s lodí po tom ako zachrání svoji posádku?“, niekto namietol.
„Nebudem se tu zabývat detailama. Jsem kapitán? Jsem. Sme na dne? Sme. Ostatní jsou triviality na které tu není misto. A místo tu není pro nikoho kto v tehle chvíli neláta díry v me ponorce a nespravuje vybavení.“, a bolo po diskusií.
Chvíľa pokojnej plavby nám umožnila zalátať Humpback, ktorý bol ako cedník. Z nejakého dôvodu ležal na podlahe hornej paluby mŕtvy Mudraptor. Kain ho kopol do hlavy, aby sa ubezpečil, že je mŕtvy. Potom prešiel k výrobníku vzduchu, aby naplnil prázdne fľaše na vzduch, ktoré sa na ponorke hromadili, keďže veľkú časť plavby sme trávili opravami v zatopených priestoroch ponorky.
„Potreboval by som zbraň, cítim sa bez nej ako nahý.“, predložil Kain požiadavku kapitánovi.
„To ti ten ucpanej hajzlík delá takové problémy?....Dejte mladýmu nekdo bouchačku.
Plavba pokračovala, „A je to tady pánové, Matriarch a Hammerheadi pred náma.“.
Matriarch je bezstavovec, ktorý kladie vajíčka, z ktorých sa liahnu Hammerheadi, obludné žralokoidné príšery. Raz sa Kainovi snažil jeden vedec v bare vysvetliť, ako je možné, aby bezstavovec kládol vajíčka, z ktorých sa liahnu stavovce. Nepodarilo sa mu to, nepomáhalo, že Kain bol opitý a vedec silne intoxikovaný ópiom.
Kaina vytrhol z úvah prudký náraz ktorý zalomcoval ponorkou, kanonáda coilgunov odpovedala, ale Matriarch sa očividne nemienil stiahnuť. Boj sa vliekol a vody v ponorke pribúdalo. Kain nebol ten, ktorý by netvorovi zasadil zdrvujúcu ranu, ale fľaše do zváračky menil s frenetickou rýchlosťou a ďalej zváral zvari zvarov zvarov. Vyzeralo to, že na Humpbacku už nie je miesto, kde by bol pôvodný plášť nedotknutý. Ponorka vyzerala ako gladiátor, ktorý je posiaty jazvami tak husto, že ich plocha je väčšia než koža v ktorej je tá hora svalov navlečená.
Krešendo boja dosiahlo vrchol. Kain sa vrútil do oddelenia s rozvodnými skriňami. Hustý dym stúpal skoro zo všetkých. „Ak teraz odídu rozvody, coilguny prestanú strielať, pumpy prestanú pumovať a my prestaneme žiť.“, zhodnotil.
„Toto je moja chvíľa! Toto je moment, kedy spasím ponorku a misiu!“, Kain vytiahol šróbovák a vrhol sa na prvú skriňu. Opravovať rozvody pod prúdom bola práca pre inžiniera, ale skutočne, aké ťažké to mohlo byť?
„Bzzzzzzzzz.“..............ticho, tma..............hluk, svetlo.....bolesť....Bolesť......BOLESŤ. Kain sa posadil, pozrel sa na svoje ruky, popáleniny a smrad spálenej kože. Ťažko sa postavil a zo zeme zdvihol svoj šróbovák. No dobre, mal som trojhodinový kurz elektrotechniky než som dostal odznáčik asistenta, toto dám.
„Bzzzzzzzzzz.“ ..............ticho, tma.............. hluk, svetlo .......BOLESŤ.....BOLESŤ......B-O-L-E-S-Ť. „Dobre ty pojebaná skriňa, teraz je to osobné.“
„Bzzzzzzzzzz.“ ..............ticho, tma.............. hluk, svetlo ....... B-O-L-E-S-Ť...AGÓNIA. „Naozaj? NAOZAJ? To tu teraz zomriem od popálenín.“
Streľba utíchla, posádka postávala na mostíku a panovalo všeobecné nadšenie. Ohorený Kain vyšiel z oddelenia rozvodov.
„No konečne, kdes byl? Tys to celý prospal.“
„Bol som väčšinu času v bezvedomí, pripúšťam.“, uznal Kain, ale rozhodol sa svoj podiel na bitve bližšie neopisovať. Nebol hrdinom akého si Humpback zaslúži, ale akého potrebuje.
„Tady, dej si trochu ópia a jdi lootnut toho Matriarcha.“
Kain sa vznášal pri karkase obrieho matriarcha celý od krvi a slizu ale s prázdnymi rukami. V tom sa Humpback začal vzdalovať. „Čakajte máááááá!“, zjapal Kain do vysielačky.
„Nekdo není na palube?“, znela otázka kapitána.
„Asi Kain, ješte se nevrátil.“
„Sereme na nej, ten záchod na zádi už není ucpanej, svuj podíl už odvedl.“
„No, já mu trochu spomalím.“ Povedal Swallow, ale dodal „Nezdržuj, pospícháme“.
Kain sa vydriapal cez poklop airlocku a prisahal si, že ponorku už nikdy neopustí, k tomuto záveru dospel, keď čelil myšlienke, že by v tejto temnote ostal sám opustený a obklopený mimozemským podmorským životom so stenčujúcou sa zásobou vzduchu.
„Pod náma je artefakt, jdi ho vylovit.“, dostal nový rozkaz.
Jeho prísaha trvala teda niečo okolo pätnástich sekúnd a bol nútený ju porušiť. Teplo sálalo z mimozemského artefaktu aj v ľadových vodách Európy. „Je termálny.“, informoval Kain ponorku keď sa blížil k airlocku.
„Tak sereme na nej.“
„Nie, prebehnem s ním do dekonstrukteru, len tam majte hasiace prístroje.“
Postava v skafandri prebehla cez engineering sekciu kričiac „Páli, páli, páli, páli.“ a po chvíli už deconstructor cupoval artefakt na jeho kompozitné materiály. Jedno spontánne vzplanutie sa podarilo v krátkej chvíli uhasiť a deconstructo vyplul niekoľko kusov vzácneho Incendia.
Plavba pokračovala a na podlahe ponorky sa hromadili prázdne bedny od coilgunovej munície. Toto boli vody hýriace bohatým podmorským a nie moc priateľským životom.
„Mám na sonaru vrak. Lootneme ho nebo jedem dál.“, znela otázka kapitána.
„Jedeme dál, tahle mise je už beztak dlouhá.“, odpovedal niekto.
„Nie, bude tam určite plno dobrých vecí, lootnme ho.“, namietol Kain.
Byť najpremotivovanejším členom posádky nemusí byť zrovna dobré pre zdravie a s popáleninami tretieho stupňa strácate okrem vlastnej kože aj ilúzie o vlastnej nesmrteľnosti. Ale Kain bol idealista, alebo jednoducho blbý, alebo blbý idealista. Blbý idealisti sú ale dobrý dôstojnícky materiál a Kain chcel spraviť kariéru v námorníctve Koalície.
Vyplával z ponorky kým posádka ešte odrážala pretrvávajúci útok. Vplával do útrob vraku a páčidlom otvoril prvé dvere na ktoré narazil. Bol pripravený na všetko, len nie na to čo uvidel. Chlap v klaunovom oblečení sa lenivo vznášal v zatopenej strojovni a vytrvalo sa rozkladal. Kain zobral jeho id kartu, aby mohol otvárať ostatné dvere bez páčidla. Rozkladajúci klaun sa na neho škeril a Kainovi to prišlo perverzne komické. To by bolo niečo čo by mohlo posilniť morálku! Kain ako vo sne stiahol klaunovi tričko, nohavice a dokonca dlhé pískajúce topánky, za maskou sa skrývala zohavená tvár, jedno oko vyplávalo zo svojej jamky a ostalo visieť na motúziku nervov. Kain znechutene odtlačil teraz už nie vtipne vyzerajúcu mŕtvolu a jej veci schoval do duffle bagu. Zvyšok posádky už tiež prenikol do vraku a rabovanie napredovalo rýchlo. Posádka brala všetko čo nebolo prikované.
Kain sa oddelil od zvyšku posádky a začal prehľadávať časť vraku na vlastnú päsť, to bol moment, kedy udrelo nešťastie. Otvoril poklop do nižšej paluby. Komora pod ním nebola zatopená a tak ho mohutný vír stiahol priamo dole. Dopadol na podlahu a voda sa zhora valila dnu, v pár sekundách bola komora zatopená, ale pár sekúnd bolo priveľa. Mudraptor sa mu zhryzol do ruky, len zázrakom sa Kain vytrhol a začal plávať opačným smerom. Hlupák, obyčajný hlupák, mal mať vybranú zbraň, už keď otvoril ten poklop, odhodil duffle bag a rýchlo začal vyberať harpúnu. Mudraptor bol tesne za ním. Kain nemieril, len poslal dve harpúny priamo za seba do tmy. Otočil sa a videl mudraptora, ako sa metá s dvomi harpúnami v tele. Ďalšie dve a mudraptor znehybnel. Kain si vydýchol...predčasne.
Ostrá bolesť ho zasiahla zozadu. Otočil sa a uvidel dve ľudské postavy v rozbitých skafandroch. Obom trčali z helmy sústavy chapadiel. Huskovia! Huskovia je pomenovanie organizmov, ktoré podľahli parazitickej infekcií Velonaceps Calyx. Parazit sa šíri tak, že infikovaný hostiteľ uhryzne obeť a tým do nej nakladie vajíčka.
Kain stál nad dvoma znetvorenými nehybnými telami, zo strelných rán im vytekala hnusná načernalá krv. V ruke držal prázdny revolver a cítil ostrú bolesť z viacerých hryzných rán. Prenos nie je 100%-ný nie každé uhryznutie musí byť infekčné, ale Kain cítil minimálne štyri a to neboli dobré vyhliadky. Mohol by to zamlčať, žiadna posádka nebola nadšená mať infikovaného člena na palube. Môže sa vrátiť a ak sú na palube antibiotiká, tajne sa môže pokúsiť infekciu vyliečiť, mal by aspoň šancu...
“Tu je Kain, je to v piči, uhryzol ma Husk, máme na palube, protilátku, alebo antibiotiká?” Vždy si vravel, že ak sa ocitne v tejto situácií, len si odopne helmu skafandra a nechá gigantický tlak, aby z neho vytlačil život, ako šťavu z citróna. Teraz keď tu bol, tento prospekt nebol taký lákavý a dúfal, že ho posádka neodmietne.
„Tak se mnej, odjíždíme bez tebe.“, dostalo sa mu pohotovej odpovede od niekoho, kto mal dobre vyvinutý pud sebazáchovy.
„Máme protilátky, vrať se na palubu.“, negoval kapitán predchádzajúcu odpoveď.
Kain neváhal, vzal duffle bag a najkratšiou trasou sa vrátil do ponorky.
„Jak se dnes cítíte?“, spýtal sa kapitán, ktorý bol zároveň doktorom na Humpbacku.
„Ako keby vo mne rástol parazit, ktorý za chvílu prestrčí chapadlá cez všetky moje telesné otvory a prevezme kontrolu nad mojím telom.“, odpovedal Kain úprimne.
„Ty popáleniny na rukách sa zahojily bezvadne.“, zhodnotil Skullow.
„Jebať na popáleniny, cítim chapadlá v svojich dutinách.“, strácal Kain trpezlivosť s doktorovou anamnézou.
„Mohl by to být špatnej žaludek, já mám intoleranci na laktózu, minule jsem si dal kapučíno a...“
„Pán doktor, zomieram, skutočne, žiadna laktóza, lepok, helikobakter, nič. Votrelec, onedlho ma zabije a potom sa pokúsi zabiť všetkých na palube.“
„Fascinujíci, není liž pravda? Já jednou mnel tasemnici a...“
„Doktor!!!!“, vybuchol Kain.
„Dobře, dobře. Doprdele, prohrál jsem na Starostovi 20 marek, vsadili sme se, že se tu rozpláčeš. Tu máš“, doktor vpichol protilátku Kainovi do ramena. „Bude se to vracet, musíme to léčit dlouhodobe, vrať se až budeš mít zase ty divný pocity. Krom toho, mnel bys trávit víc času na slunci a čerstvým vzduchu.“
„Sme asi pod kilometer hrubou ľadovou krustou v ponorke, ktorá dokola recykluje naše grgy a prdy.“, poznamenal Kain.
„Tak se občas zastav u reaktoru, lepší špatné záření než žádné záření.“, odporučil doktor.
„Emmm, tak ďakujem.“, rozpačito poďakoval Kain.
„Kain problem.“, žmurkol doktor.
Celú cestu domov sa infekcia vracala, Kain bol zúfalý a aj Skullow, začínal prepadať defetistickým tendenciám, „Možná by bylo snažší nechat te zemřít.“, povedal doktor, keď Kainovi pichal ďalšiu dávku.
„Souhlas.“, povedal Jackie Chan, ktorý doteraz len pasívne postával v medbayi a nenápadne sa snažil priblížiť ku skrinke s etanolom. Jackie namieril brokovnicu na Kainovu hlavu.
Nikto nič nevravel, chvíľa bola nekonečná. Kain si spomenul na ubohého Sufa, na tejto lodi, ak nie si aktívum, nie si nič.
„Musím ísť, mám ešte kopec práce dole v engineeringu.“, zdvihol sa Kain a odkráčal.
Na spodnej palube bol sám. Náhle dostal chuť spraviť niečo šialené. Atmosféra na lodi hustla, to priživoval aj „Kain problem“ ako sa začalo jeho infekcií hovoriť. Všetci vedeli, že na palube je infikovaný, nervy boli napnuté. Na stanicu to už nebolo ďaleko, ale Kain vedel, že musí urobiť ešte jednu vec. Vytiahol z duffle bagu kostým klauna a obliekol si ho, nasadil si menovku, ktorú mal ešte z vraku a na tvár si natiahol klaunskú masku. „SHOWTIME!“
Všetci stáli na mostíku, kapitán pilotoval, ostatní skenovali okolie periskopmi. Z chodby sa ozval zvuk pískajúcich topánok. „CO TO JE?!?!?! CO TO JE?!?!?!”, niekto kričal, niekto sa smial väčšina bola paralizovaná v nemom úžase. “Funguje to!“, pomyslel si Kain a behal okolo posádky. To však chválil deň pred večerom. Po chvíľke vyhrala v jednom z členov posádky prirodzená ľudská túžba zabiť všetko nepoznané. „ZABIJTE TO!”, zaznelo.
“Nie počka.!“, nestihol dokončiť Kain a dávka zo samopalu ho zrazila na podlahu.
„Co do prdele?!“
„To som ja, chcel som zvýšiť morálku mužstva.“, povedal Kain v kaluži krvi. To už do neho doktor pichal druhé morfium, obväzmi zastavoval krvácanie a do žily mu prúdila krv z blood packu.
„Přežije to?“, spýtal sa Starosta.
„Vypadá to, že asi jo.“, zhodnotil doktor.
Posádka prepukla do hurónskeho smiechu. „Hele Kaine, víš ty co?“
„Čo?“, spýtal sa Kain v mdlobách.
„Funguje ti to, zvedl si morálku mužstva!“