Bananarama

Bananarama: Raiders of the Lost Bananas

17.08.2002

freeware

Bananarama je hopsačka z dílen společnosti Natomic. Ve hře ovládáte opičku, se kterou se snažíte posbírat všechny banány. Hra obsahuje celkem 16 levelů, rozdělených do čtyř prostředí. Postupem ve hře se opička učí různé věci. V prvních levelech ještě neumí skákat a pokládat miny, ale později už ano. Na hře je zajímavé, že nepřátele v podobě indiánů nelikvidujete, ale navádíte je do stěn. Po chvíli v bezvědomí se indián opět probudí a je čilý jako před svým omráčením.

Hra běží v nízkém rozlišení, proto po grafické stránce rozhodně neoslní, ale pokud jste příznivci plošinovek, může vás zabavit na dlouhé hodiny.

Kdyby se mě někdo zeptal, jakou hru jsem nejvícekrát dohrál, pravděpodobně bych odpověděl Bananarama. Je to dáno nejen zábavností této hry, ale také skutečností, že se jedná o jednu z prvních her, kterou jsem si vyzkoušel. Po jednoduchém intru se zobrazí přehledné menu. Už při pohledu na menu je jasné, že Bananarama má velmi jednoduchou grafiku běžící v rozlišení 320x240. Hráč se s opičkou bude procházet a sbírat banány v celkem 16 levelech rozdělených do čtyř prostředí. Pro přístup do další úrovně je nutné banány posbírat všechny. Po dokončení jednotlivých prostředí opičce vždy přibude nějaká dovednost. Například na počátku hry neumí skákat ani pracovat s minami, skákat se naučí po absolvování prvního prostředí, pokládat miny po druhém prostředí a nakonec dálkově miny odpalovat po třetím prostředí. S postupem ve hře přibývá také počet nepřátel. Od začátku do konce hry se vám budou snažit ubírat životy místní lidští obyvatelé, které jednoduše stačí navést na zeď. Naštěstí se z rány do hlavy rychle oklepou, takže jediný způsob, jak se jich zbavit natrvalo, je nechat pod nimi vybouchnout bombu. Druhým nepřítelem opičky je jakýsi klučina házící sněhové koule, stačí jeden zásah a opička ztratí dva životy.

Netroufám si odhadovat, kolikrát jsem tuto hru dohrál, jedno ale vím jistě: pokaždé jsem se u ní výborně bavil. Přestože má hodně jednoduchou grafiku a poměrně málo obsahu, beru hopsačku Bananarama jako jednu z nejzábavnějších her, kterou jsem hrál. V jednoduchosti je holt krása :)

Pro: zábavnost, rozmanité levely, opička se postupně učí různé dovednosti, příjemné ovládání

Proti: méně obsahu, jednoduchá grafika