Úvod do deja
V koži kráľa, ktorý bol po zničení jeho rodu teleportovaný do neznámej krajiny začnete vašu cestu za pomstou a znovuzískaním trónu.

Čo hra vlastne ponúka?
➤hrdinu a neskôr hrdinov: na začiatku ste len kráľ bez kráľovstva, armády a oblečenia. Ako postupujete hrou tak získavate leveli a za ne sa vylepšujete. Osobne som dával najviac do magických schopností a životov keďže občas sa stalo že ste bojovali v duely váš hrdina proti inému. Neskôr narazíte na ďalšie dve postavy ktoré by sa dali pokladať za hlavné. Valkyria bola super a čarodejník nič moc. Každopádne je váš hrdina typický drsný kráľ nejaké väčšie emócie som k nemu nechoval
➤príbeh a questy: tradičný príbeh o zradenom kráľovi, ktorý sa snaží získať späť tron a popri tom pomáha každému naokolo. Inak povedané hlavná úloha je pekná a zaujímavá ale nič extra sa od nej čakať nedá. Vedľajších úloh je po celom svete dosť a mne sa stalo že som nesplnil len jeden vdaka bugu. Väčšinu úloh doporučujem splniť pretože je možné že sa vám odomknú nové jednotky na verbovanie.
➤vojakov a malé armády: najväčší plus hry za mňa aj keď má mínus ktorý sa ale dá ospravedlniť. Za mňa jediný je že sa jeden model danej jednotky opakuje stále dookola. To znamená že ste mohli mať v armáde 10 rovnakých farmárov s rovnakou tvárou čo mi tú hru mierne kazilo. Alebo ste v každom meste ktoré ste navštívili stále stretávali rovnaké postavy a to proste trošku ruší celkovo slušne vyzerajúcu hru (ked berieme ohľad na rok vydania). No ale ked opominiem opakujúce sa vzhľady tak je v veľký počet rôznych jednotiek z ktorých si skladáte svoju armádu a porážate rôzne skupiny nepriatelou. Rôzne rasy ako orkovia, trpaslíci či vikingovia, na diaľku, blízko či kúzelníci, to všetko mohlo byť súčasťou vašej armády. Priestoru na rôzne kombinácie je dosť ale nie všetky sú účinné..
➤súboje: narazíte na viacero typov. Na základné čo je armáda proti armáde, na duely kedy bojuje váš hrdina proti inému a na viac kolové bitky na ktoré sa treba pripraviť keďže po výhre jednej bitky sa okamžite spustí daľšia. Moja taktika bola po celú hru rovnaká a to že som najviac vsádzal na jednotky na diaľku a pokúsil sa zničiť nepriateľa skôr ako sa ku mne dostane. Jediné na čo si bolo treba dávať pozor bol váš hrdina, po ktorého smrti automaticky prehrávate.
➤svet: precestujete tri národy ale najkrajší je určite začiatočný na ktorom sa odohráva podstatná časť hry. Nájdete v ňom ako mayskú pyramídu tak aj koloseum či hrad so samurajmi. Aj ked sa svet skladal z divných zmesiek tak to celé do seba pekne zapadlo a prechádzku si budete užívať. Z pohľadu moderného hráča mi ale svet príde občas prázdny a mrtvy. V dedinách a mestách by mohol byť viac život, či v lesoch aj niečo iné ako dve textúry stromov.

!! Záverečné zhrnutie !!
Ascension to the Throne bola jedna z mojich prvých hier vôbec ktorú mám aj v originálnom obale na CD. Prešiel som ju už ako malý ale teraz sa mi skvelo hodila do hernej výzvy čiže som si svoje hranie zopakoval. A išlo to podstatne lepšie. Lepšia znalosť angličtiny pomohla, čiže som si príbeh užil a hru som dohral tak na dve posedenia. Jednotky som zvládal lepšie kombinovať ako kedysi a objavil som aj viac možností. Čo sa týka hrdinou tak sa mi viac páčila krásna valkyria ktorá sa k vám pridala neskôr ako drsný kráľ ktorý je vašou ovládanou postavou, ktorú som tentokrát hral čisto len na mágiu a instakilloval celé skupiny nepriateľov (bol to skvelý pocit). Príbeh som viac chápal a questy som splnil všetky okrem jedného zabugovaného, a možno to ani bug nebol ale internet o tejto hre veľa nevie takže mi nevedel pomôcť. Svet je z odstupom času stále originálne spravený, (nachádza sa v ňom napríklad koloseum) ale taktiež veľmi prázdny. Mestá a dediny by si zaslúžili viac NPCčiek a kraj po ktorom sa prechádzate viac detailov a nie len opakujúce sa textúry. To je jeden z mála mínusov. Ďalší sú opakujúce sa modely postáv, čiže ste v armáde mali 10 rovnakých farmárov alebo v každom meste ste stretli rovnakého starostu či krčmára. Hra vie byť aj obtiažna hlavne keď nemáte dobré zloženie armády ale pokiaľ ho máte tak viete vyhrať každý súboj bez problémov. Jediné čo potrebujete je uchrániť hrdinu a čo možno najviac autority, čo je mena, ktorej čím viac máte tým viac jednotiek môžete mať. Ku koncu asi len toľko že Ascension to the Throne je pre mňa skvelá nostalgia a dúfam že sa mi ešte niekedy podarí zohnať druhý diel aj ked zatiaľ sa mi to nedarí. Hru doporučujem aj ked niekedy sa na ňu treba dívať s nadhľadom ale za 3€ na Steame sa určite oplatí zahrať.

➤Čas strávený v hre: 17 hodín

HODNOTENIE: 80/100%
Hra, která byla přihozená jako "balast" na placce v nějakém herním časáku, prostě jako třetí nebo čtvrtá hra do počtu. Ze zvědavosti jsem nainstaloval a zjistil, že je to pouze v angličtině, což mě rozladilo. Dal jsem tomu chvilku... a pak jsem tomu propadl. Od té doby jsem to dohrál už několikrát.

Navenek - až do přepnutí do bitevního režimu - se hra podobá Gothicu (tomu prvnímu). Snad je postavená i na Gothic-enginu. Váš hrdina pobíhá po lese, rozmlouvá s enpécéčky, najímá bojovníky - a pak zase pobíhá. A svoji armádu si nosí někde v kapse (v tom se hra podobá třeba King's Bounty). Když ale překročíte "komfortní zónu" nepřátelské armády, vaše armáda se rozvinedo jednotek. Peasanti tvoří společnou jednotku s peasanty, vlkodlaci s vlkodlaky a tak dále, ale každý pajdulák je tam sám sebe a ne jako ikonka znásobená stem nebo tisícem. Počty bojovníků v jednotce zřídka kdy překročí desítku, jinak by se na bitevní pole nevešli. Když jednotce zadáte pokyn, rozběhne se bitevním polem jako jeden peasant a píchne vidlemi do tolika nepřátelských bojovníků , kolik jich jen zvládne.

Když vyhrajete, tak se hra zase přepne do pohledu přes rameno. Kamera zabírá pouze hrdinu, který si celou svou armádu strčil do kouzelné brašničky. Nebo kapsičky. No a když prohrajete, nebo utrpíte příliš velké ztráty, tak si dáte load. Hra se na začátku bitvy automaticky uloží. V případě prohry/nespokojenosti prostě nahrajete pozici před bitvou, jdete jinam a vrátíte se sem s větší armádou a s vytvrdlejším hrdinou.

Hrdina získává zkušenosti a leveluje. Můžete přidávat bodíky do jeho schopností magických či fyzických, také můžete zvyšovat jeho autoritu, díky níž může nabírat více bojovníků (opět podobnost s King's Bounty). Ovšem na rozdíl od KB je hrdina "bojující jednotka". Některé souboje musí absolvovat sám (bez armády) a pokud ho killnou, tak jste pohráli a musíte nahrát autosave.

Je záhodno pohrát si s kombinací jednotek v armádě. Některé jednotky jsou k ničemu a jiné zase ultimátní, pokud tedy dokážete využít všechny jejich výhody. Dále má hra i jakýs takýs příběh (celkem slušný, řekl bych), který vás protáhne po nejrůznějších lokacích. Některé lokace jsou "bez návratu", takže se nemůžete vrátit a doplnit své oblíbené jednotky, což je sice nepříjemné překvapení, ale nutí vás to k přemýšlení a rozbíjí to vaše "tutové" strategie.

Hra zahrnuje i několik adventurně-zákysových pasáží, na kterých jsem při prvním hraní docela vytuhl. Ale možná za to může jen má chabá znalost angličtiny. Při druhém hraní už to odsýpalo docela svižně. Hra není nijak přehnaně dlouhá (tak do dvaceti hodin, pokud už víte co a jak).

Celkový verdikt: je to strategie principiálně podobná King's Bounty, ale postrádá parodičnost, humornost a barvičkovitost. Pokud máte King's Bounty v oblibě, tak tohle je ještě lepší (alespoň pro někoho, jako jsem já).