Alum

15.05.2015

Název této pixel-art point-and-click dabované adventury zároveň nese křestní jméno hlavního protagonisty. Mládenec Alum Descry je hrdina s lidsky pochopitelnou motivací. Jeho říši, sevřenou v nelítostné sibiřské zimě, resp. jeho bydliště, parní metropoli Kosmos zmítá neznámá epidemie "The Vague", která nositele vysává o životní energii.

Zasažení lidé zevnitř postupně odumírají, stávají se otupělými prázdnými schránkami s plytkým půvabem. Všichni víme, že bacily si jako první oběť zpravidla vybírají nejslabší jedince, tím je bohužel i Alumova partnerka Esther. Dalo se předpokládat, že se pevný bod vztahu kvůli onemocnění stane neatraktivním a začne se pomalu hroutit.

Alum však nadále nehodlá nečinně přihlížet tomu, jak se mu všechno, co s Esther vybudovali, bortí před očima, a proto chce situaci řešit. Smutek střídá velký hněv, proklíná mocipány z úmyslného přehlížení problému a rozhodne se vhodnou léčbu i příčinu vypátrat na vlastní pěst. Proto hledá pomoc u tajného odbojového hnutí, které se štěstím odolává despotickému režimu.

Vizuálně uhrančivý kousek Alum se díky houževnatosti a píli svých stvořitelů dostal z AGS fóra až na herní platformu Steam.

Alum je mladík který žije v městečku Kosmos, které se na první pohled zdá jako pohodové místo kde nehrozí žádné nebezpečí a vše je pod kontrolou, tomuto dojmu napomáhají i roboti co ochraňují obyvatelstvo před podivnými stvůrami. Jenže jak je zvykem nic není tak růžové jak se na první pohled zdá, v městečku totiž řádí Epidemie zvaná ´´The Vague´´ , jakmile je někdo touto nemocí postižen stává se z něj prakticky chodící schránka bez duše, na nic nereaguje,slova se od tohoto člověka taky nedočkáte. Právě touto epidemií byla zasažena manželka hlavního hrdiny Aluma.

No abych to dále nerozpitvával, tak na konec se Alum dozví že v městečku něco není v pořádku, že vůdce města není tím čím se zdá být a přidá se ke skupině která se snaží jak vymýtit epidemii tak i se zbavit zla co sužuje městečko a společně sním i okolní svět.

Příběh ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát je kvalitní, nabízí zvraty,zajímavé postavy a i pár epických momentů. Za to že příběh rychle utíká,(tedy až na pár nudných herních vyplní) může různorodost, a to v tom směru že tu kromě klasického chození, řešení puzzlů a mluvení s postavami přijdete do kontaktu i s pár povedenými minihramy či akčními sekvencemi. Budete tu odstřelovat roboty sniperkou,bojovat s mečem či v rámci akčních sekvencí ukrývat před nepřáteli apod. Díky těmto sekvencím vás vždy hra nabudí a vy máte chuť pokračovat dále.

Bohužel ale hra místy těžce šlápne na brzdu a my se dočkáme takových úkolů jako ´´Hele najdi mi čtyři součástky do tohohle zařízení´´. Takových to ´´zdržováků´´ tu máte hned několik, a i když jsou místy okořeněny o části jako najdi dva kluky při hře na schovávanou, tak i takhle to není nic extra. Kdyby to bylo aspoň nějak zaobaleno, jenže není hra vám tvrdě řekne najděte tyhle předměty na lektvar apod.

Dovolte mi rovnou přejít na obtížnost který není vysoká a na většinu puzzlů se dá přijít logicky a kdyby náhodou jste si nevěděly rady dostupný je i systém nápovědy, který ale už v samém konci hry není, a hlavně když poslední část hry mi přišla zbytečně chaotická a přeplácaná co se puzzlů týče.

Grafické zpracování je provedené hezky, pozadí jsou ručně kreslená a postavy a objekty tradičně pixelované jak je u hodně dnešních adventur zvykem (ach ty výmluvy typu návrat do zlaté éry adventur :D). I tak ale nemám po grafické stránce hře co vytknout.

Dabing je už ale jiný oříšek, na jednu stranu bych ho mohl tupě zdrbat, ale na stránkou druhou když se člověk více zamyslí tak dabing zase tak špatný není. Hlavní tedy je dabing Aluma který na první pohled může znít: unyle,nezáživně či unuděně ale když vezmete v potaz co hlavní hrdina má za problémy tak náhle vlastně zjistíte že k němu dabing sedí a že dáber odvedl sakra dobrou práci. Jelikož na hlavním hrdinovy jde vidět smutek,beznaděj a i ubývající chuť k životu, další postavy na tom nejsou o nic hůře, ale i tak se tu objeví několik postav které znějí totálně bez emočně nebo nějaké dítko mluví jako mutující puberťák.

Postavy a dialogy jsou také na docela dobré úrovni, i když některé postavy jsou stereotypy tak i přes to si k nim vybudujete vztah a já nemám žádnou výtku. Dialogů je tu o něco méně než je v adventurách zvykem, nemáte tu volby dialogů a v dialozích se nic neokecává a jdou často rovnou k věci. V adventurách mi nevadí když se něco více rozebírá či okecává, jenže tady krátkost dialogů sedí a díky tomu vše mnohem rychle ubíhá.

Soundtrack se také řadí k povedenějším a dobře podtrhuje atmosféru.

Co ale nemusí sednout každému je dá se říci nábožensky postavená zápletka. Kdy zlo sužuje obyvatele a spásou je jeden člověk kterého nikdo nevidí a který slibuje mír a lásku těm kdo v něj věří. No a že když umřou tak ve skutečnosti neumřou a budou s ním. Mě upřímně tohle ve hře nevadilo, což neznamená že jsem místy necítil že to tam tvůrci cpou až moc.

Jo a mini-hry ve hře můžete přeskakovat.

Alum je zajímavá adventura která si rozhodně zaslouží vaší pozornost. Nabízí příběh který místy rychle plyne a osvěží vás akčními pasážemi ale místy také hra dost zpomalí a vy budete jen shánět předměty. Obtížnost není těžká a herní doba se pohybuje okolo sedmy hodin.

Pro: Příběh,akční pasáže,zajímavé mini-hry,soundtrack,hlavní postava,délka,místy dabing,ručně kreslené pozadí,

Proti: Pro někoho náboženský podtext, místy nudnější výplň či horší dabing u některých postav