Absolute Blue

akce > arkáda *
12.10.2005 PC
Lidstvo se zase jednou ocitá na samotném pokraji vymření. Vesmírem se pohybují myriády hladových alienů, nepřátelských bestií, jejichž hordy putují mezi obydlenými světy a ničí veškerý život na jejich povrchu, ve vodě i ve vzduchu. Jako kobylky za sebou zanechávají jen zkázu a smrt. Všechny způsoby obrany již lidé vyčerpali. Poslední nadějí zůstává ostřílený kapitán, veterán posledních válek, jenž se vydává proti nekonečné přesile. Dopředu jej žene jeho cíl a úmysl zachránit lidstvo, které mu svěřilo svoje životy.

12 úrovní, 60 sektorů a 4 různorodé světy této oldschol shoot'em up akce se stanou vaším domovem, dokud neporazíte všechny hladové nepřátele. Ti jsou všemožných tvarů a velikostí; opancéřované lodě nebo hmyzí mutanti útočí na vaši loď vyzbrojenou různými střelnými a výbušnými zbraněmi jednotlivě nebo v hejnech. Hra vás posouvá horizontálně skrolovacím způsobem a její cíl se nachází až za zády všech bossů.

Adrenalinovou akci a návykovou hratelnost doplňuje řada animací a nepřátel ve 2D nebo ve 3D provedení. Vše podporují atmosférické zvukové efekty.

Nemůžu říct, že by Absolute Blue měl byl tahákem z toho důvodu, jak vypadá. Žádné grafické orgie se nekonají, hra už má taky nějaký ten křížek na krku a podle toho na ni lze i nahlížet. Nikdo zde nenajde ani žádné úžasné melodie, i když je doprovodný soundtrack originální a techno hudbu tedy úplně nemusím. Hra nesnese srovnání ani s klasikami žánru, které vznikly o řadu let dříve a dnes jsou mnohdy považovány za kultovní.

Na druhou stranu se Absolute Blue dobře hraje, a o to myslím jde. Velkým pozitivem je zde možnost nastavení ovládání klávesnicí, joystickem nebo gamepadem, ale lze jej kompletně hrát i myší, každý si může vybrat, co je mu nejbližší. Primární zbraně jsou zde celkem tři, kromě základní zbraně jde použít něco, co střílí proudy zeleného sajrajtu nebo ohnivé koule. Zbraně se vyměňují automaticky tím, že proletíte bublinou příslušné barvy a mně už po několika chvílích bylo jasné, že oranžové bubliny se musím snažit míjet, ohnivé střely mi příliš neseděly nebo byly slabé proti některým nepřátelům. V některých pasážích, kdy se cesta před čumákem lodi výrazně zúžuje, nebo se mnohonásobně zvýší rychlost, se vyhnout skoro ani nejde. Zajímavá situace v některých levelech pak nastává, když se scrollování zleva doprava, jak jsme většinou zvyklí, náhle změní, a s lodí musíte manévrovat v opačném směru.

Na Absolute Blue je na první pohled vidět, že se na ní čas podepsal. Ona ani v době svého vzniku nebyla ničím výjimečná, ale dokázala mě přesvědčit, abych ji dohrál až do konce. A byl to příjemně strávený čas. Jak už kdysi zpíval Ondřej Hejma, "...modrá je dobrá...".