1953 KGB Unleashed

Phobos 1953

06.07.2012 PC
Phantomery Interactive
3D adventura s fotorealistickým vizuálním stylem vás zavede do 50. let 20. století, počátku studené války, kdy na obou stranách železné opony probíhaly tajné vědecké experimenty, zkoumající vliv strachu a nejrůznějších fóbií na lidskou psychiku. Tyto skutečné experimenty se staly předlohou hry.

Adventura se odehrává roku 1953 v sovětské podzemní laboratoři, zřízené KGB za účelem výzkumu limitů lidské psychiky a schopnosti telepatie. Výzkumný komplex je vylidněný, a tak hráč za neustálého pocitu stísněnosti a osamělosti v uzavřeném prostředí pátrá po informacích o výzkumném projektu a důvodu jeho ukončení. V celém objektu je však minimálně ještě jeden člověk, který sleduje každý hráčův krok a dává o sobě vědět skrz interní komunikační rozhlas.

Najlvin: Popravde, kdyby to bylo lehce dostupny tak neni problem prelozit.. Problem je, ze ti smejdi to delaj tak, ze preklad trva strasne…

Za necelé euro jsem si mohl zahrát tuhle zajímavou adventuru. Ona je totiž zajímavá jak v pozitivním, tak i negativním smyslu. Tvůrci se hodně zaměřili na grafiku, takže ta je opravdu pěkná, i když rozlišení je na dnešní poměry nízké (1024x768). Prostředí je ponuré, trochu jako v ponorce. Také zvuky a ambientní podkresová hudba se podařily na jedničku. Atmosféra byla pořádně hustá (a kdyby na mě něco vyskočilo, tak bych si asi solidně káknul do trenek; lekačky tu naštěstí nejsou). Tomu pomáhaly také různé dokumenty o experimentech a do detailu popsané vedlejší účinky léků (fantazie v mé hlavě udělala svoje).

Bohužel má hra i řadu nedostatků. Ty hlavní jsou ovládání (je takové utahané, pomalé) a hlavně děj. Myslím, že jsem většinu zápletky pochopil bez potíží, ale když to celé zasadím do kontextu začátku a konce, tak mi to nedává smysl. Také je škoda, že k "hlasu z repráku", který je chraplavý a šeptá, nejsou titulky. Z toho chrapotu jsem pochytil tak dvě třetiny. Hádanky byly celkem rozmanité, ale většinou dost těžké, takže jsem si musel pomáhat návodem. Přesto zůstala řada záhad nevysvětlena a některá místa neodemčena.

Pokud by autoři vylepšili ovládání a příběh, pak bych si od nich rád zahrál něco dalšího.

Dohráno za cca 3 hodiny (bez návodu by to bylo tak na 5).

Pro: Atmosféra, grafika, rozmanité hádanky

Proti: Nesrozumitelný příběh, absence titulků, pomalé ovládání