Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Otto Adametz

Česká republika
Založeno 1940
Ing. Otto J. Adametz se narodil v roce 1940 a v roce 1984 vytvořil jednu z nejstarších českých her pro ZX Spectrum se jménem Města v Československu. Tím také ale jeho kariéra herního vývojáře skončila a dnes se věnuje práci v nahrávacím studiu.

Krátké interview s ním (rok 2017):
1) Jak jste se tehdy k ZX Spectru dostal a hlavně - jak jste se na něho naučil vytvářet programy?
Kde jsem se o ZX dověděl už nevím, asi v nějakém časopise. Ale dodnes si pamatuju na reklamu na první Apple v časopise Scientific American, kde muž sedí u stolu, před ním Apple s pěkně barevným jablkem a nad nimi se sklání se zájmem fešná manželka! Od sedmdesátých let jsem byl fanda do všeho co "umělo počítat" (a zůstalo mi to dodnes, kdy je mi 77 let). Učil jsem se programovat na kalkulačkách: stolní Compucorp 425G, HP65 a HP67, Obzvláště Packardy měly vynikající manuály, kde se člověk dověděl co je to label, skok, podmíněný skok, skok na nepřímou adresu, flag a všechno kolem. Pak jsem přešel na programování mikroprocesoru 8080 ve strojovém kódu na vývojové desce. Nemělo to samozřejmě ani assembler! Odtud šla už cesta k ZX. To mi koupil a poslal můj strýc, který žil v Rakousku. Programování v Basicu ZX byla pro mne tudíž už legrace. Pokračováním bylo PC s procesorem 286 a DOSem 6.22 a Windows 3.11...

2) Kde se vzal nápad na vytvoření "Měst"? Čerpal jste odněkud inspiraci, třeba z nějaké zahraniční obdoby?
Inspirace k vytvoření programu určitě ne ze zahraničního vzoru. Prostě můj nápad.

3) Všiml jsem si, že vznikly i varianty pro Atari se jmény "Města v ČSSR" a "Československo" pro Atari - máte s nimi něco společného? Vznikly s Vaším vědomím, nebo jste o nich nevěděl?
O mých následovnících pro Atari jsem nevěděl.

Ještě k mému období se ZX. Protože jsem také hardwarový hračička, vybavil jsem postupně ZX interfejsem a dvěma pětipalcovými disketovými mechanikami (Beta disk). Pak jsem si ještě vyrobil z TV Minitesla "monitor" a klávesnici se skutečnými tlačítky popsanými přesně jako na originálu, jen ČB. (V práci jsme měli programovatelný laser na popisování plastů). Pak ale přišlo PC a celé ZX se vším jsem střelil, ale dnes už nevím komu. Před několika roky jsem si zase ZX koupil, ale marná sláva, jen leží v zásuvce. Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Sem tam si na emulátoru zahraju Šíleného Willyho (Manic Miner), ale stěží se dostanu do druhé úrovně :)