Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Big Fish Games

USA
Založeno 2002
Společnost Big Fish Games byla v r. 2002 se vstupním kapitálem 10 tis. USD založena elektroinženýrem Paulem Thelenem, jenž v té době v oblasti videoher již měl šestileté zkušenosti ze společnosti RealNetworks – pod její hlavičkou stál u spuštění herní služby RealArcade. Původní cíl podnikatele, který na standforské univerzitě získal titul MBA a dříve pracoval i pro IBM, nebyl až tak neskromný – jeho záměrem bylo vytvořit vývojářské studio –; nedlouho po vzniku firmy však zakladatel přehodnotil priority a vše začal podřizovat tomu, aby ze společnosti vybudoval středobod obchodu s hrami pro příležitostné hráče (angl. casual games).

Vlastní tvorba společnosti, jež je zaštítěna interním studiem Big Fish Studios, představuje zejména hidden object adventury – hry, jejichž hlavní náplní je v pestrobarevné obrazové předloze charakteru fotografie hledat položky dané seznamem. Tento žánr je v kontextu Big Fish Games reprezentován sériemi Mystery Case Files (od listopadu 2005), Hidden Expedition (od července 2006) a Drawn (od září 2009), přičemž první jmenovaná – Mystery Case Files – se s přibývajícími díly přetransformovala do adventury typu vizuálního románu, kde hledání položek hraje podpůrnou roli v podobě dodávaní předmětů nezbytných k dalšímu postupu ve hře. Kromě členů uvedených sérií jsou vlastními produkty společnosti opět hidden object adventura Mystery in London z r. 2007, o týden dříve vydaná animovaná karetní hra Fairway Solitaire, vyvíjená ve spolupráci s Grey Alien Games, a akční titul Mystic Inn, který spatřil světlo světa v dubnu 2006; hráč v něm má coby obsluha krčmy za úkol s omezenými zdroji připravovat lektvary štamgastům tak, aby žádný z nich nečekal příliš dlouho.

Obchodní model společnosti se vyznačuje širokou cílovou skupinou – hry pocházející z vlastní vývojové činnosti jsou vedle platformy Windows zpravidla dostupné taktéž pro Macintosh, ve sběratelských edicích navíc pro mobilní platformu iOS, popř. i Android; vydání hry také ve sběratelské edici přitom u Big Fish Games není výjimkou. Dalšími znaky děl společnosti jsou online distribuce a možnost hry před případným zakoupením hrát 60 minut zdarma. Stran distribuce titulů nevyvinutých vlastními silami společnost již překročila meze 2 500 her a 500 spolupracujících externích vývojářů. Přízeň hráčů si společnost upevňuje nabídkou nelicencovaných online her na svému webu.

Dne 12. listopadu 2014 byla společnost Big Fish Games za 885 mil. USD prodána společnosti Churchill Downs Incorporated, jež mimo videoherního průmyslu ve větší míře působí též na poli dostihů – je vlastníkem několika předních dostihových závodišť. K prvnímu čtvrtletí r. 2015 má divize Big Fish Games pět poboček napříč celým světem, více než 500 zaměstnanců a několik miliónů spokojených zákazníků. Díky vstřícnému přístupu ke stížnostem a jejich nízkému celkovému počtu se společnost těší vysoké důvěře uznávané severoamerické neziskové organizace pro hodnocení trhu Better Business Bureau (BBB).

Zdroje:
Big Fish Games
Big Fish Games (Paul Thelen)
LinkedIn
Wikipedia