Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Důkaz 111

  • Android 90
Nevím, jestli je Důkaz 111 první audio hrou na trhu, ale je rozhodně první hrou, o které se začalo ve velké míře mluvit v herních médiích a o které jsem se dozvěděl. Po rozhovoru tvůrců ve Vortexu jsem se rozhodl dát hře šanci i já.

Upřímně, hodnocení hry bude podle mě nejvíc záležet na rozpoložení a době, kdy si rozhodnete hru zahrát. Už v úvodu a představení hry nám Jan Šťastný říká, že máme hrát s nasazenými sluchátky a zavřenýma očima, abychom si zážitek hry co nejvíce užili. Já si hru připravil na večerní procházku s kočárkem, kdy jsem při obcházení parku jednou rukou tlačil a tou druhou ovládal telefon v kapse.

Dvě hodiny hratelnosti mě zcela pohltily, a druhý den jsem si ji zahrál znova, tentokrát jsem se rozhodl se ve všech rozhodnutích rozhodnout zcela opačně a zkoumat, jaký to bude mít vliv na příběh. Kupodivu se spousta rozhovorů a událostí stáčela úplně jinam, některé věci se vůbec nestaly, některé se naopak staly. Asi za týden jsem si hru zahrál potřetí s tím, že jsem se pokoušel dospět k „nejlepšímu konci“.

Hra jako taková není nijak náročná a v podstatě se nedá mluvit ani o hře. Jedná se v podstatě o rozhlasový gamebook, kdy Vás příběh staví před rozhodnutí a Vy se rozhodujete, následně příběh pokročí a následuje další rozhodnutí. Ke konci Vám hra vyhodnotí Vaše rozhodnutí a dospěje k jednomu z několika konců.

Na hře musím ocenit především kvalitu výkonu jednotlivých dabérů, především Jana Šťastného a Norberta Lichého, kvalitu okolních zvuků, jako jsou různé kroky, vrzání, klepání apod. Na výborné úrovni je hlasitost zvuků a hlasů podle vzdálenosti, stejně jako gradace hudby.

Pochválit musím i platební model hry, jelikož hra je v úvodu zdarma, než se příběh rozjede a pak jste vyzváni k jednorázové platbě (99 Kč), po které se Vám zpřístupní celý zbytek hry. To už budete vědět, jestli Vás hra bude bavit nebo ne, navíc cena není na tak kvalitní počin vůbec vysoká, hra neobsahuje žadné debilní reklamy, předplatné, další mikrotransakce apod. Více takových her!

Někdo hře vyčítá krátkou herní dobu (opravdu 2 hodiny), ale podle mě to na ucelený nepřerušovaný zážitek zcela stačí, po dohrání jsem neměl pocit, že by měla být delší. Hra je uzavřená a závěr zodpoví na všechny otázky. Navíc je hra až nečekaně znovuhratelná. Důkaz 111 je určitě kvalitní počin, největší problém spočívá v tom, zda se vůbec jedná o hru v pravém slova smyslu. Naopak jsem Důkaz 111 doporučil spoustu svým známým, kteří ani hry nehrají, ale třeba poslouchají audioknihy a ti byli nadšeni. Je to v podstatě audiokniha, kterou můžete svým rozhodováním ovlivňovat.

Pro: Profesionalita zpracování, napínavý příběh, platební model

Proti: Je to vůbec hra?

+14