Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Umineko no Naku Koro ni

  • PC 100
Umineko je jiné, než všechny ostatní hry. Nenabízí totiž jen výborný příběh plný zajímavých, jedinečných, logicky uvažujících a chovajících se postav. Ukazuje totiž zcela nový směr vyprávění, kde tvůrce lže, podvádí a hází hráči klacky pod nohy.

Cíl všech osmi epizod Umineko no Naku Koro ni je jasný: zjistit kdo vraždil, jak vraždil a proč vraždil. Jenže to není tak jednoduché, jak se může zdát. Autor se nám totiž snaží vnutit, že na ostrově Rokkenjima vraždí krutá čarodějnice Beatrice za pomoci magie. Samozřejmě, v detektivním žánru jsou kouzla zakázaná. Takže co se tedy vlastně děje?

Je úkolem hráče pravdu odhalit. Pomáhat mu bude pouze několik pravidel, kterých se hra drží. Tím nejdůležitějším z nich je tzv. červená pravda. Vše, co jest řečeno červeně znamená pravdu a není možné o tom pochybovat. Prostý, ovšem povedený prvek, který vytváří mnoho zajímavých situací k řešení. Během hry postupně odhalováno ještě několik podobných pravidel, ale většinu z nich musí hráč zjistit sám.

Příběh je vyprávěn pohledem z Metasvěta symbolizujícího budoucnost a hráče snažícího se záhadu rozřešit. Hlavní postava, Battler Ushiromiya, je zatažen do nekonečné hry s Beatrice. Battler chce dokázat, že vraždy nepáchá nikdo z jeho známých, ale ani žádné nadpřirozené síly. Každá z epizod reprezentuje jednu hru mezi touto dvojicí. Battler je však ve velmi složité pozici, nemůže věřit ničemu. Pouze červené pravdě.

Do děje zasahuje velké množství postav, které lze zařadit do dvou skupin. Jednou z nich jsou skuteční lidé a druhou fantasy stvoření. Každý z fantasy charakterů symbolizuje někoho (nebo něco) opravdu existujícího na Rokkenjimě. Právě zjišťování těchto spojitostí je další důležitou součástí hry a nápovědou k pravdě.

Nejen hudba, ale i dabing přidaný do hry stažitelným patchem, dodávají na perfektní atmosféře a spádu hry. Každá z epizod začíná poměrně zdlouhavě, ale jakmile dojde k první vraždě příběh začne nabírat na tempu a je těžké se od něj odtrhnout.

Sice celou dobu člověk pouze odklikává text, přesto se jedná o obtížnou hru. Probírá mnoho filozofických témat a využívá zvrácenou logiku. Je jednoduché hru dokončit a zároveň vůbec nechápat příběh.

Komu tedy Umineko doporučit? Někomu, kdo má rád kvalitní příběh a hlavně přemýšlí nad událostmi odehrávajícími se na monitoru.

Pro: originální pojetí, příběh, hudba, dabing, postavy, ?obtížnost?

Proti: občas zdlouhavé

+16