Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Inscryption

  • PC 90
Herní výzva 2022 #3

"Faust a Ďábel hrají mariáš"
 

O téhle hře jsem se poprvé dozvěděl, až když ji měli skoro všichni dohranou. Vyhýbat se jakýmkoliv spoilerům byla fakt výzva. A i přesto furt nevím co si mám vlastně o hře myslet, s tím, že zážitek to byl opravdu jedinečný.

Asi takhle, Máte rádi karetní hry, rouge like hry na způsob binding of Isaac a k tomu trochu okultního tajemna s bouráním čtvrté zdi, tak to jste tu správně.
Hned se přiznám, že karetním hrám moc neholduji, ať už jde o sbírání "magicků", nebo hraní "Harthstonu". Tak i přesto jsem si hru nakonec zamiloval. Vlastně hrajete za postavu o které nic nevíte, nepromluvíte za celou hru ani slovo. To samé se ale vůbec nedá říct o dalších postavách, Nebo chcete-li o vašich vyzyvatelích kteří si s vámi rádi partičku dvě odkroutí. Vše je zabaleno v takové 3D - pixel-artové grafice, majíc velmi osobitou stylizaci. Na kartách vám společnost budou dělat všemožná roztodivná stvoření, převážně ze skupiny zvířecí říše. Každá karta ukazuje dva zákl. atributy životy a poškození. Hrajete karty, vy a váš protivník se snažíte udržet si životy a zároveň jich co nejvíce ubrat tomu druhému. Pokud jste uspěli, tak hra končí a vy se ocitáte na minimapě, kde si můžete zvolit jednu z několika cest. Nebo taky ne, můžete se postavit a odstoupit od hracího stolu, během této fáze se procházíte po chatrči, ze které není úniku. Tak se znovu posadíte a rozehráváte další partičku. Co když prohrajete? No přijdete o životy, hra končí, ale konec není tak úplně fatální, jak by se na první pohled mohlo zdát. Každopádně tím končí vaše kolo a můžete začínat zcela na novo.

Nebudu lhát hraní kartiček mě bavilo ale jen do té doby, než to začalo být trochu frustrující. Furt jsem se vracel do úvodní lokace a přitom jsem se chtěl utkat s novými a těžšími výzvami. Nu což tak to u těchto her chodí. Ona náhodnost vygenerované mapy může znamenat, že se na první dobrou probojujete skoro až na konec, ani nevíte jak. Tak stejně tak se můžete zaseknout na první mapě a to hned několikrát po sobě. Kdybych měl něco říci k příběhu, tak ani nemusím. Ono každému vykládá hra příběh po svém. Kdo jste, co tu děláte a máte vůbec šanci se z této šlamastiky dostat. Převážně a nejvíce se dozvíte ze samotných kartiček. Dále pak různé předměty po chatrči také často prozrazují jakou vlastně hru s vámi postava, skryta ve stínu, rozehrává.

Nejvíce mě asi zarazilo když jsem byl v půlce kartičkových soubojů a najednou hra začala promlouvat přímo ke "mně", no hned mi přeběhl mráz po zádech. Pak jsem pochopil, že můj cíl byl úplně jiný, než jsem si původně myslel. Ano hrál jsem furt kartičky, ale zase trochu jinak :)
Co si budeme, čeká vás spousta překvapení, horrorových momentů a někdy budete mít pocit ohrožení i vy sami. Teď myslím VY! Ti co sedí za touto obrazovkou a vaše zařízení, které se stává bránou mezi světy a silami se kterými si není radno zahrávat... Old.Data#._/666 -corrupt//.exe

Pro: grafika, atmosféra, hudba, délka hry, originalita, napsané postavy, efekty, originální funkční karetní systém

Proti: rogue like prvky, někdy až příliš textu

+8