Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Marek Vej. • 33 let • ČR - kraj Středočeský

Komentář

Přejít na komentáře

ELEX

  • PC 95
Pozor, padá kometa, něco si přej!

Mé přání při oznámení Elex bylo, ať se studio Piranha Bytes vzpamatuje a vytvoří konečně pokračování serie Gothic! Studio PB mě poprvé zklamalo hrou Risen 2 - veliký odklon od jejich stylu - malé linearní/uličkovité ostrůvky, companioni, automapa, kompas.. no tohle není recenze na Risen 2, jen abych nastínil, jakou cestou se Piraně bohužel rozhodli vydat a proto jsem ke hře Elex přistupoval velmi skepticky a s nechutí! CHYBA!

Než se rozepíšu o Elex, rovnou řeknu, že Elex je nejlepší hra studia Piranha Bytes od Gothic 2: NOTR.

Začal bych tím špatným:
Elex zprvu působí nehezky, postavy jsou spíše ošklivé, hlavní hrdina nesympatický, animace též - úvodní sestřelení Jaxovo "stíhačky" mluví za vše.
Soubojový systém má achilovu patu v hitboxech! Nicméně pokud chcete, dá se to naučit! Na youtube jsou k dispozici slušné guidy.
Dále je tu všudypřítomná mlha - maximální dohled je tedy nutno upravit modem stažitelným na nexus mods. Dále jsem si musel upravit v .ini souboru světelnost "pochodní", protože v originále byly k ničemu.
Hodně zarážející je zezačátku i prostředí, kde z "fantasy" míst rázem vylezete na silnici a vzlétnete pomocí jetpacku na opodál stojící tank působí...divně... cca prvních deset hodin hry jsem se nemohl zbavit pocitu, že hraju německý béčko a jediné, co mě u hry drželo, byla láska ke Gothicu (ostatně tak to bylo i u Risen 2).
Opět je tu zjednodušení ve formě kompanionů, dostupné mapy (nečekejte kartografa, který Vám mapu prodá nebo dokreslí) a minimapy, ukazatelů quest markerů na mapě - velká škoda, že NPC mi už nepopíší slovy, kde přesně mám hledat řešení daného úkolu, jako tomu bylo u skvostných prvotinách studia Piranha Bytes.
Dále hudba..ano, na hudbě nedělal Kai Rosenkranz a je to poznat, chybí mi ikonické znělky, které by se mi zapsali do paměti.
Veliký problém je překlad, který je opravdu do očí bíjící a špatný. Česká oficiální lokalizace je šílená! Kyklop se jmenuje KYKLOPOVÉ, klerik zase klerikové a tak bych mohl pokračovat přes další a další podivnosti.
Z mého výčtu se může zdát, že tato hra nestojí za pozornost milovníka her Gothic, Gothic 2 a první Risen, ale pozor!
Elex se vrací ke kapitolám a stejně jako u předchozích her, v první kapitole strávíte beztak více času, než ve všech zbylých dohromady - pokud chcete jako nezávislý splnit veškeré vedlejšáky :)) za což velké plus. Další plus je za Elex jakožto "hmotu" jenž velmi připomíná magickou rudu. :) Další plus je za 3 (4) frakce, které mají skvělé zasazení a rozdílnost. Celkový LORE je opravdu super, atmosféra hry se Vám po prvním pocitu divnosti zaryje pod kůži a hře začnete odpouštět i veškeré nedotaženosti v questech či příběhu, urychlené sekvence atd atd.
Vyhnu se spoilerům, ale první Elex působí jako skvělé zasazení do děje, vysvětlil jak se věci na planetě mají, vysvětlil zákony a mantinely hry a skvěle Vás jakožto hráče uvede do obrazu děje, podobně jako první Mass Effect.
Moc se mi líbí, že herní mapa není obrovská jako třetí Gothic či jiné moderní openworld RPG, je tu tedy možnost prozkoumat každý kout a necítit se u toho zbytečně jako třeba u Assassins Creed Origins. Piraně Vás za toto zkoumání odměňují -> lézt na budovy za pomoci JETPACKU se vyplatí.
Dále je tu systém emocí, neboli karmy který se taky povedl, jediná výtka je, že nevidím přesnou hodnotu mého systému Chladu, stejně tak nevidím počet zkušeností, které mám a které zbývají do dalšího levelu, proč?
Charaktery jsou napsány dobře a konečně jsem se dočkal zapamatovatelných přátel. Přes Durase neboli Diega až po šíleně vulgární Nasty/Zmiji :) zamiloval jsem si je. Jen mi tu chybí někdo ve stylu Xardase.

Hratelnost je gothicovská, hodně gothicovská a to se mi na hře líbí nejvíce. Poté příběh, atmosféra a lore celé hry. Velmi se těším na druhý díl, který je ve vývoji, jelikož Piranha Bytes dostali dotaci 150 000 eur na vývoj her. Jisté podivnosti a nedotaženosti lze pochopit, když studio sčítá cca 30 lidí.

Z počátku jsem se těšil, že po Elexu tu bude konečně Gothic 5 (nebo Gothic 4?), když jsem se ale dozvěděl, že dělají na druhém Elexu a Gothic zvažují až do budoucna, byl jsem zklamán.. tedy dokud jsem nedohrál první Elex, protože teď už se těším na pokračování!

Podobnosti: Elex mi připomíná mix Gothic, Mass Effect a zrezlé továrny jako by z oka vypadly hře Nier Automata.

Hře Elex uděluji 95/100 a stává se tak pro mě jedno z největších překvapení :) takové ošklivé káčátko))Pro: příběh, atmosféra, lore, charaktery, hratelnost

Proti: animace, hitboxy, mlha, osvětlení uvnitř budov a pochodně

+24