Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Libor Palička • 49 let • Urolog • Kroměříž (ČR - kraj Zlínský)

Komentář

Přejít na komentáře

Tiny Troopers 2: Special Ops

  • PC 80
Tiny Troopers 2: Special Ops je pokračováním akčně-strategické hříčky Tiny Troopers. Tento casual titul se zařadil do mé kolekce Steam her s kompletní sbírkou achievementů a příjemně jsem si ho užil. Pokračování s podtitulem Special Ops jsem si proto také nenechal ujít. Poprvé jsem jej pokořil už někdy vloni nejprve na svém Android tabletu. PC verze byla doposud dostupná pouze ve Windows Storu, a ačkoliv je také k dispozici zdarma, z mobilních vydání si tato verze naneštěstí ponechala omezující ovládání buď na dotekových displejích či pouze myší, což pro mě bylo poněkud omezující, nemaje notebook umožňující klepání do displeje a clickfest ala Diablo mě taky nelákal.

Přivítal jsem tak čerstvé vydání vylepšené verze na Steamu, bohužel za poněkud přestřelenou částku 12.99 Eura. I tak jsem v rámci letního výprodeje zainvestoval do koupě hry za plnou cenu a podpořil konta vývojářů. Ačkoliv placená Steam verze na první pohled vypadá identicky jako původní verze, grafické provedení vyhlíží na velkém monitoru daleko lépe než na mobilních přístrojích a hlavně vymizely nabídky mikrotransakcí. Navíc je přizpůsobená pro ovládání s kombinací myš + klávesnice, což ze hry činí úplně jiný a pohodlný zážitek. Navíc přináší komfort Steamu a odpadá tak zmatečná práce s Windows obchodem. Bohužel díky konverzi z mobilních platforem disponuje naprosto spartánskými možnostmi konfigurace i ve srovnání s prvním dílem, takže ti, kterým by vyhovovalo ovládání výhradně myší nebo by se chtěli “vrtat” v grafických možnostech, mají smůlu. Jde v podstatě jenom vypnout a zapnout zvuk a nic víc.

Herní mechanismy jsou identické s původními Tiny Troopers. S různě velkou skupinkou vojáčků infiltrujete týl nepřítele a provádíte nejrůznější záškodnické akce. Včetně tutoriálu na vás čeká celkem 28 úrovní , tentokrát rozdělených do čtyřech epizod s pozvolna se navyšující náročností. Postavičky ovládáte pomocí klasické kombinace WSAD a myší označujete cíle, na které směřujete palbu. Úkoly jsou pestré, od klasické likvidace živé síly protivníka přes ničení budov, usednete za střílnu obrněného Hummeru, ochraňujete zvědavé válečné reportéry. Oživením jsou závěrečné mise, ve kterých až na jednu výjimku máte časový limit na likvidaci zadaných cílů, takže odpadá kochání krajinou a je třeba spěchat k cílovému bodu. Třeba atomové bombě nebo nepřátelským letounům. Za úspěšné splnění levelu obdržíte dle zvolené obtížnosti příslušný počet hvězdiček. V každé epizodě se pak odemkne po sesbírání jejich dostatečného počtu (nebo zakoupení za herní měnu) zombie aréna, v níž čelíte nekonečným nájezdům zmutovaných shniláků, a to včetně zombie drůbeže.

Boje nejsou příliš náročné zejména na nižší stupně obtížnosti, v pozdějších fázích začnou přibývat tužší protivníci, stejně tak jako nástrahy prostředí - bunkry či strážní věže a také vozidla včetně tanků. Běžné mise se dají pohodlně zvládnout na třetí obtíženost. Výjimkou jsou levely s hummerem a také ty, v nichž bráníte určité cíle před nájezdy nepřátel. Zde se řádně zapotíte, než tři hvězdičky získáte. Naštěstí se dají dokoupit těžší zbraně, mapy, vojáci specialisté asistující vám v boji nebo upgrady zbraní, které vám usnadní boj a zvýší účinnost vašeho samopalu nebo vlastnosti vašeho mužstva.

Ve hře tak nabývá na důležitosti finanční management. V placené variantě, kterou jsem hrál, chybí mikrotransakce, ve kterých jste si peníze mohli dokupovat. Ve Steam verzi tak vaše finanční zásoby záleží čistě na vás. Nicméně i v mobilních provedeních jsem se bez plateb pohodlně obešel. Peníze získáváte za úspěšné splnění misí, zabité vojáky, nalezení medailí v úrovních a za sběr “psích známek” či likvidaci všeho, co se dá zbořit. Dalším hodnotným zdrojem dolarů jsou boje v zombie módu, kde se dá významně vylepšit vaše finanční skóre. Finance jsou klíčové zejména pro upgrady zbraní, kdy v počátcích na vyšší obtížnosti vám nepřítel dokáže notně zatopit. Oproti původním verzím přibyly dokonce dva nové stupně obtížnosti - jedna z nich vám do mise přidělí pouze jednoho bojovníka, a ta nejtěžší označená symbolem lebky je opravdu náročná a bez upgradů ve vyšších epizodách je přímo smrtící.

Hratelnost, pokud nepřepálíte zvolenou obtížnost, je pohodová, relaxační, pobíháte se skupinkou vojáčků, uhýbáte tam a zpět před střelami, posloucháte žvatlavé výkřiky padlých, plníte primární i sekundární mise, optimálně s pomocí mapy, kterou si lze zakoupit, sbíráte achievementy. V těch mohli autoři projevit více kreativity a kupříkladu zohlednit přidání vyšších obtížnostních stupňů a za jejich plnění hráče patřičně odměnit. Hráč tak kromě osobní motivace nemá žádný důvod se obtížnými misemi potýkat. Po splnění primárních či sekundárních cílů v úrovni může být trošku nudné šmejdění a hledání zbylých medailí či známek.

Tiny Troopers jsou tak příjemnou casual střílečkou, která dokáže na poměrně dlouhou dobu zabavit. Nejedná se o žádnou herní revoluci, ale mně ti malí po zuby ozbrojení pidižvíci prostě baví a nepohrdl bych dalším pokračováním. Jen by mohli autoři poněkud zmírnit svou hamižnost a snížit cenu, jež je za podobný mobilní port opravdu přemrštěná. Pokud skousnete ovládání pouze myší, zkuste si stáhnout free verzi z Windows storu nebo mobilní verzi.

Pro: Poměrně dlouhá herní doba. Příjemná obtížnost. Pestré mise. Roztomilí vojáčci

Proti: Chybí achievementy za zvládnutí vyšších obtížností. Nemožnost konfigurace ovládání či rozlišení. Přemrštěná cena na Steamu.

+16