Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Libor Palička • 50 let • Urolog • Kroměříž (ČR - kraj Zlínský)

Komentář

Přejít na komentáře

Among the Sleep

  • PC 80
Herní výzva 2021 - Kategorie č. 10 - Dětský svět

Pro desátou kategorii Herní výzvy 2021, tedy titul, ve kterém vystupujete za dětského protagonistu, byla Among the Sleep ideálním titulem a pro mě jasnou volbou. Hororová hříčka, v níž se vtělíte do postavičky batolete, jež prožívá své chvíle strachu během noci, kdy by správné dítko mělo spokojeně spinkat, mě dostala svou originalitou. Ačkoliv se nejedná o hru roku, několik hodin v duši dítěte jsem si dokonale užil. 

Vše začíná idylicky. Maminka po společných hrách ukládá dítko ke spánku, leč kýžený odpočinek nenastává a batole se ocitá v tajemném světě vycházejícím částečně z reálií skutečného domu, avšak různě modifikovaného a překrouceného, či ve zcela imaginárních scenériích s tajemnou až hororovou atmosférou.

Among the Sleep se chová jako 3D adventura z vlastního pohledu spojená s prvky plošinovky, doplněná hádankami a puzzly. V kombinaci se stealth fázemi, během nichž unikáme před strašidelným monstrem, jež jako jediné v podstatě může způsobit vaši smrt a restart levelu. Batole má dva režimy pohybu - chůzi a lezení po čtyřech, jež umožní dostat se do nepřístupných míst. 

Spolu s medvídkem, jenž poslouží jako svítilna, je hlavní herní náplní zkoumání prostředí. Za pomoci manipulace s objekty hledáte správnou cestu, v některých oblastech pátráte po potřebných předmětech, abyste si zpřístupnili další fáze. Among the Sleep je poměrně jednoduchá a oddechová, nehrozí žádná frustrace.

Jedná se v podstatě o procházku tajemnými lokacemi, s mrazivou až lehce hororovou atmosférou. Nehrozí žádné lekačky, tedy až na závěrečnou fázi, kdy vás pronásleduje zmíněná příšera, jež je v podstatě reinkarnací matky posedlé démonem alkoholismu., což se potvrzuje v povedeném závěru. 

Among the Sleep je titulem nikoliv pro akčně zaměřené hráče, v komentářích je mnohými hráči charakterizován jako walking simulátor. Na rozdíl od Dear Esther, která mě v rámci Výzvy svou chudou herní náplní odradila, je cesta batolete herními lokacemi plná interakcí a akcí, i když v zásadě jen rámci adventurního žánru. Jen ve finále je nutno zapojit bystré reflexy, abyste unikli hrozbě a dostali se do cíle.

Among the Sleep přináší povedený a originální herní zážitek. Herní doba je zcela adekvátní, abyste si vychutnali pohodový a lehce strašidelný příběh s neotřelou postavou v hlavní roli.

Pro: Originální postava a námět. Povedená strašidelná atmosféra. Zajímavý příběh. 

Proti: Občasné prolínání objektů. Pro některé hráče možný stereotyp.

+24