Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Libor Palička • 50 let • Urolog • Kroměříž (ČR - kraj Zlínský)

Komentář

Přejít na komentáře

12 Labours of Hercules

  • PC 75
HERNÍ VÝZVA 2017 - Kategorie č. 10 - Zapomenutý kousek

12 Labours of Hercules je klasická obsluhovačka (snad se pan ing. Špidla nebude zlobit za použití názvu chráněného jeho ochrannou známkou) odněkud z postsovětského Ruska. Oproti žánrovým klasikám, kde se staráme o restauraci, obchod, kadeřnictví či podobné provozovny oblíbené u té něžnější části herního obecenstva, Hercules využívá mytologických motivů i postav, což by mohlo přitáhnout i tu maskulinnější část hráčů. Což se konec konců na Databázi děje, jelikož cenově přístupnou hříčku si pořídil kdekdo.

Herkules, velkolepý hrdina antické mytologie, nám jaksi ztaťkovatěl. Zatímco dříve tento lamželezo s prstem v nose likvidoval Medusu, harpyje nebo dokonce stohlavou Hydru, nyní se uložil na odpočinek. Polehává v houpací síti, popíjeje božský nektar, a veškerou činnost v této obsluhovačce za něj vykonávají vykořisťovaní otroci.

Hlavním úkolem hry je zpacifikovat zlovolného temného boha Háda. V celkem 40 úrovních šmejdíte s vašimi posluhovači po obrazovce. Musíte si uvolnit přístupové cesty, těžíte dřevo, jídlo a zlato, budujete farmy, pily, skladiště a doly, abyste mohli splnit úkol, který před vámi stojí. Občas i samotný Herkules zdvihne svůj ctěný zadek, aby nevolníkům pomohl odvalit balvan, s nimiž si jejich vetché tělesné schránky nedokáží poradit. Někdy potřebujete spolupracovat s Medusou nebo Fénixem, kteří umožňují splnění specifických činností, a pro které rovněž musíte zbudovat příbytek.

Při hře musíte použít špetku, ale opravdu špetku strategického uvažování, jelikož musíte pečovat o dostatečnou zásobu dřeva i jídla, které spotřebovávají pracovní síly i vaše výstavba. Jinak jde v podstatě o rychlé a přesné klikání, aby vaši pohůnci byli neustále v pohybu a vytíženi. Samotné levely se od sebe příliš neliší, jak vizuálně, tak herní náplní. Výjimkou jsou boss fighty, kterými končí každá desetilevelová epizoda a které přinášejí určité zpestření v podobě akčních prvků nebo třeba hidden object náplně.

Nečekal jsem žádný zázrak, ale musím říci, že hra mě i přes určitou stereotypní náplň velice bavila. Je totiž poměrně přístupná, hra odsýpala jako když nůž krájí máslo a zlaté hvězdičky i achievementy za úspěšně splněné úkoly se jenom sypaly. Jen párkrát jsem opakoval úroveň a jedinou výjimkou byl tuším 38. level, kde jsem se chvilku zdržel, než jsem přišel na optimální postup, jak se vejít do docela šibeničního časového limitu. Hru dříve nebo později dohraje opravdu každý a jen dvakrát se mi stalo, že jsem musel level restartovat, jelikož jsem neměl k dispozici materiál pro další postup.

12 Labours of Hercules je příjemný casual relax a dávkovaný po menších porcích rozhodně nenudí. Nevtíravá hudba na pozadí i milá nenáročná grafika doplňují příjemný zážitek a tuzemský hráč si může lebedit u české lokalizace Made in Špidla. Dlouhé herní seance by mohly být stereotypní, ale na ukrácení dlouhé chvíle je hra ideální. Jakási blíže neurčená herní magie mě v podvědomí nutí nainstalovat další pokračování.

Pro: Zábava, jednoduchost a přístupnost, česká lokalizace

Proti: Stereotyp při delších herních seancích

+17