Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Fable: The Lost Chapters

  • PC 65
Fable je rozhodně jedna z nejoriginálnějších her posledních let. Oficiální prameny tvrdí, že jde o RPG, s čímž nemůžu zcela souhlasit. Spíš jde o rubačku v otevřeném světě s lehkými RPG prvky.

Příběh hry mi nepřišel zrovna zajímavý, popravdě jsem se poslední hodinu hry těšil na konec, poslední dvě kapitoly přišly dost natahované, jelikož tvůrci neustále hráči házeli hordy respawnujících se příšer pod nohy. Svět Albionu je zajímavý, hra se vzhledově tváří dost jako pohádka pro děti, což rozhodně není. Ať už díky místy docela brutálním animacím (kde létají vzduchem i hlavy), ale i díky dosti temnému konci.

Fable je originální v jedné věci a tou jsou detaily. Bohužel máloco je opravdu dotažené do zábavné formy. Hráč může chytat ryby, kupovat hadry, balit holky, oženit se a mít dům, který lze postupně vylepšovat,… Ano, to všechno je zpočátku zajímavé, ale ve výsledku to zabaví jen na pár minut a pak už je hratelnost jen o questování. Úkoly jsou vesměs zajímavé a některé i originální. Často je ale nutností se probojovat přes hordy, později i respawnujících se, nepřátel. Bojový systém mě bavil do první poloviny hry, pak už jsem se docela nudil, protože to bylo stále o tom samém, jen ve více frustrující formě.

Jako zápor musím počítat vyloženě debilní ukládání, které na hráče velmi nahlas řve jedno velmi nepříjemné slovo: KONZOLE. Hra se ukládá pouze na začátku a na konci questu a to tak, že mezi uloženími bývají i půlhodinové pauzy a pokud hráč nemá čas vysedávat u hry několik hodin denně, je to prostě totálně zabitý. Navíc se ve hře vyskytuje dost úkolů, kde musí hlavní hrdina někoho chránit a když po pár dlouhých desítkách minut dojdete do poslední lokace a tam vám nechtěně vašeho chráněnce zabijí, je to opravdu HODNĚ na prášky. Z toho vyplývá, že je hra místy dosti tuhá a menší děti by mohly mít problém ji vůbec uhrát. Rozhodně doporučuju mít permanentně u sebe alespoň 20 léčivých a 9 „zespárůsmrtizachraňujících“ lektvarů. U bossů to je vyloženě nutnost. Jakmile se můžete léčit, hra se naopak stává až směšně lehkou. Dalšími znaky konzolovitosti je ovládání, koridory a neustálé načítání malých lokací.

Mezi klady hry musím rozhodně zařadit nádhernou grafiku a výborné zvuky, které hře dodávají atmosféru. Nadabování je rovněž na úrovni. Mise odehrávající se ve vězení považuju za vrchol hry.

Verdikt: Fable měla být hrou revoluční. Není tomu tak, ale stále jde o originální rubačku v moc pěkné grafice, se zajímavými dialogy a některými památnými questy. 65%

Pro: nádherná pohádková grafika a animace, dialogy, mnoho detailů, hudba, quest odehrávající se ve vězení, kupování hadrů a zbraní mě bavilo, stárnutí hrdiny, nízká cena

Proti: smrděj z toho konzole - koridory, ukládání a jednoduchost, nezajímavý příběh, v závěrečných fázích hry respawn nepřátel a tedy nudný a frustrující gameplay,

+27