Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Far Cry 2

  • PC 50
Far Cry 2 patří do kategorie her která hráče buď totálně nadchne nebo naopak dokáže pěkně naštvat. Bohužel u mě se konal druhý případ. Přitom prezentace hry, solidní námět, exotické prostředí Afriky to vše krásně láká, a trailer ke hře taky klame tělem a ukazuje přesně sestříhané momenty které mají navnadit na hru. Jak mazané.

Jenomže ze zajímavého scénáře občanské války v zemi kde spolu soupeří dvě frakce, a hráč co by žoldák má ovlivnit dění, posílá celý tento koncept do kytek svým pojetím. Obě frakce jsou vždy ve městech kde je jediný místo kde je klid zbraní a jsou od sebe pár desítek metrů, co působí dost divně proč se nezlikvidují navzájem když si takto koukají do oken, a každá frakce by mohla ovládat jiné město nebo jiné území země. NE, zde jsou všichni nepřátele naprosto totožní, nijak se v zásadě neodlišují, takže nepoznáte vůbec čí straně právě likvidujete vojáky. Navíc po Vás střílejí všichni, i ty pro které máte údajně pracovat a vše je to samozřejmě vysvětleno tím že hráč jede na vlastní triko.

To by se i možná dalo překousnout se skřípěním zubů, jenže ve finále po každé misi co pro ně uděláte se vlastně nic nezmění. Vyvraždíte jednu oblast s důležitou osobou, fajn pošleme tě zabít někoho dalšího a dalšího a takhle dokola, případně něco znič nebo něco vezmi. Ale že by Vaše konání změnilo dění na tomto světě to opravdu nehrozí, nezměníte prakticky nic. A příběh během hlavních misí je tak nevýrazný a roztahaný že je k němu řečeno to důležité hlavně na konci a během několika menších zlomových okamžiků.

Jsou zde sice i postavy kteří jsou parťáky a mohou Vám pomoci, jenže jejich pomoc je značně diskutabilní. Téměř vždy přijdou s alternativním řešením hlavní mise které ovšem protáhne jednoduchý cíl zabíjení, k nalezení někoho a jeho zabití spolu s jeho kumpány, cestou někam zase jinam tam to provést v bledě modrém a vyrazit konečně na místo úkolu kde sice nebude tolik nepřátel ale ve finále stejně zabije cestou více nepřátel než kdybyste na to šli přímo.

Obrovským problémem jsou ale vzdálenosti které musíte urazit mezi cílovými destinacemi. Protože herní Afrika je zde totálně mrtvá bez civilistů a zajímavých úkolů, po cestě akorát potkáte kontrolní body kde stojí vojáci kteří Vás budou otravovat stejně tak budou dorážet i v džípech s kulomety. Excelentní výplň hry opravdu. Pobavila mě stížnost na to že AI nepřátel by mohla být lepší. No tak to už by se potom ani hra hrát nedala. Po prvním výstřelu o Vás všichni nepřátele ví, znají přesně Vaši lokaci a taky všichni se k Vám začnu sbíhat a střílet po Vás. A že mají zatraceně přesnou mušku netřeba dodávat. A to potom nejsou souboje s nimi zrovna zábavou.

Hra vlastně stojí na zbraních které kupujete za diamanty vydělané za mise, jenže pocit ze střílení prostě nepřijde nijak extra zvlášť zábavný když maník dostane dávku z těžkého kulometu spadne na zem kde se 5 vteřin svíjí jako by měl žaludeční křeč, no pak vstane opráší se a vesele po Vás střílí dál.

Jediné co můžu pochválit je grafika hry a prostředí které se náramně povedlo díky tomu že autoři hry opravdu navštívili Afriku a místa si v reálu prohlédli a přivezli spoustu zajímavého materiálu z tohoto kontinentu. Dalším menším plusem je že hráč vidí vše co hrdina dělá když si obvazuje rány, když opravu auto atd...

Far Cry 2 mělo obrovský potenciál který bohužel byl využit minimálně, vytvořil se sandbox který ani není nikterak moc zábavný, a nabízí strašně stereotypní střílečku v mrtvém světě. Pro dohrání této hry jsem se musel přemlouvat a už vím jak se asi cítí recenzent který prostě hru dohrát musí a nebaví ho. Navíc se u hry nedá vydržet delší dobu. Vím že tímto svým názorem naštvu spoustu fandů dvojky, ale tak to holt vidí Jack_Dark a za svým názorem si stojí.

Pro: Grafika, hudba, prostředí neokoukané Afriky

Proti: Viz. komentář

+30