Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Jab

Jab

 

Komentář

Přejít na komentáře

Star Wars: The Old Republic

  • PC 80
Revidováno v roce 2017.

Bioware na svém dalším dílu ze světa Star Wars odvedl ohromný kus práce. To je zcela bez diskuze. Každý charakter je kompletně (a velmi kvalitně) nadabován a grafika dobře funguje, byť přenádherná není. I ten příběh celkově vlastně docela jde... Na to že je to onlinovka tedy. Oceňuji i množství předmětů, díky němuž mají postavy hráčů téměř vždy alespoň trochu odlišný vzhled.

Odpovídání kolečkem mi i dnes nesedí a občas text volby neodpovídá tomu, co charakter nakonec vyřkne (týká se ironických odpovědí atp.). SWTOR ale dnes nabízí ohromné pole možností. Jedná se o klasickou onlajnovku, kterou do dohraní class stories žene právě příběh. Ten později notně kvalitou upadá, jak přijde obsah, který je víceméně stejný napříč povoláními. Dnes je však ohromná výhoda ve značně rychle přibývajících zkušenostech a class stories tak není třeba mixovat s nepříliš propracovanými vedlejšími questy. Zcela zadarmo si tak můžete SWTOR zahrát jako pokračování KotOR a to s osmi odlišnými příběhy. I pokud nechcete onlajnovky hrát, tak tohle imho stojí za vyzkoušení. Jak hodnotím jednotlivé charaktery viz níže.

Obsah vyžadující další hráče se potácí od průměru až k občasným velmi dobrým flahspointům a operacím. PvP je rovněž solidně zpracované. Naopak vesmírné bitvení v automatovém podání není nic moc a Galactic Starfighter by rozhodně mohl být také lepší. Jenže ač to či ono není třebas tím nejlepším v žánru... SWTOR vše kombinuje do jednoho celku, kde si prostě sami můžete vybrat, čemu se chcete věnovat. A to je ohromná výhoda.

Seřazení po dohrání všech class:

Rep. Trooper
Příběh: Mně osobně velmi sedl. Příslušník speciálních jednotek a jeho rychlý vzestup vyvolaný nečekanými "okolnostmi". První kapitola celkem slušná. Posléze při boji proti generálu Raktonovi i jedno zatraceně dobré dilema. Moc se mi líbilo, že v řadě vedlejších rozhovorů a questů nadále všichni salutují, oslovují se hodnostmi a NPC jsou většinou nadšené, že mohou hodit své problémy na velitele Havoc Squad. V posledním questu se daří vyvolat alespoň tak nějak víceméně pocit souboje armád, o což se snaží více classů a bohužel většinou neúspěšně.
8/10
Posádka: Rep. Trooper nemá nemá nejlepší společníky jednotlivě. Ale celkově mezi ty nejlepší party rozhodně patří. Tanno Vik se k Light Side charakteru moc nehodí (naopak k DS je bezvadný a navíc je docela zábavný) a Yuun je hrozný. Ale první tři družníci dobře sednou vždy a dostáváte je celkem rychle (na prvních čtyřech planetách).
8/10
Gameplay: Rozhodně silná stránka classu. Jako DPS commando máte extrémně jednoduchou "rotaci" (tzn. jaké ability spouštět pro maximální účinnost), ale extrémně zábavné to tedy není. Naopak jde o zábavného tanka. Může si i dovolit semo tamo drobnou chybu. S harpunou je to v HM flashpointech jako koncert. IMHO nejde o nejlepšího tanka, ale rozhodně o nejvšestrannějšího a celkem jednoduchého na hraní. Na Rep. Troopera je rovněž řada krásných zbrojí, které vás bude bavit skládat. Podle mého má asi nejlepší výběr ve hře a i mnoho volně dostupných vypadá zatraceně dobře.
8/10
Hodnocení celkově: 8/10

Sith Warrior
Příběh: Celkem slušný příběh s výbornou první kapitolou. Rozhodně doporučuji hrát za Dark Side, neb žádný jiný class na to není tak stavěný a u Sith. War. si užijete nejvíce "dark" možnosti ve hře. V rámci stíhání mladé tajemné příslušnice Jedi řádu jich je dost a dost. V dalších kapitolách to jde se zábavností už dolů (první kapitola je ale nejdelší).
8/10
Posádka: Sith Warrior má imho nejlepší NPC ve hře - Vette. Rovněž nedávno zveřejněné statistiky ukazují, že je ze základních posádek nejoblíbenější. Jde zároveň o první získané NPC a tak se vám bude starat, vzhledem ke své výřečnosti, o zábavu celou dobu. Jde o takového Smugglera v posádce Sith Warriora a i v rámci DS jsem neměl tu sílu jí týrat. Jaesa pak nabízí nejvíce DS romanci ve hře. Je absolutně šílená a i díky ní si to hraní za zlý charakter ještě více užijete. Zbytek party už tak skvělý není a nemožnost trvale se rozloučit s Quinnem mě štve ještě dnes.
8/10
Gameplay: De facto všechny ability mají dosah jen do čtyř metrů a tak budete stále pobíhat jak debil. U tanka žádná harpuna, která by vám to ulehčila, žádná zvýšená rychlost jinou abilitou. Vynahrazuje to asi nejlépe fungující AoE Taunt (aby se nepřátelé soustředili na něj) ve hře. DPS Marauder je na tom s dosahem obdobně. Ovšem platí, že pokud za něj umíte, tak jde o skvělou postavu. A hlavně Carnage spec je extrémně rychlý. Má také přístup k velmi dobře vypadajícím zbrojím.
8/10
Hodnocení celkově: 8/10

Imperial Agent
Příběh: Absolutně nejlepší příběh ve hře. kdo by to byl řekl, že MMO může představit takhle dobře zpracovanou špionážní linku. Každý úkol v jejím rámci byl zábavný, nechybí celá řada nečekaných zvratů. Chiss má navíc i vícero zajímavých dialogů (hlavně na Hothu). Už na konci první kapitoly je jedno zajímavé dilema a pokud jste opravdoví parchanti, tak dostanete pěkný titul (který bohužel při dalším hraní mnoho neznamená).
10/10
Posádka: Tady už naopak Imp. Agent trochu ztrácí. Společníci jsou celkem zajímaví, ale nedá se říci, že je to ta pohodová a vtipná parta, s níž chcete létat vesmírem. Spíše, obdobně jako sám agent, jsou (bez výjimky) nebezpeční sami sobě i okolí.
7/10
Gameplay: Můžete hrát toliko za pět různých DPS větví nebo heal. Sniper celkově dokáže v první chvíli vyrobit velké poškození, ale pak to jde zase střemhlav dolů. Při větvi marksmanship půjde dosti vaší damage na zmar a tak lze vlastně doporučit jen Engineering Snipera. Operative DPS taky jde. Trochu hůře jste na tom i při výběru zbroje. Ale pár jich za to stojí.
7/10
Hodnocení celkově: 8/10

Sith Inquisitor
Příběh: Rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější. Postupný vzestup otroka disponujícího "silou" a jeho přerod v mocného vládce temných sil s vlastní armádou a učedníky. Armáda a učedníci jsou vám už bohužel na pytel a ve hře vám vlastně moc nepomohou. Jsou vidět maximálně v jednotlivých in game animacích. Přesto je ten postupný vzestup extrémně uspokojující a texty jsou dobře napsané.
9/10
Posádka: Tady je to horší. Snad jen Khem Val je zábavné NPC (a naštěstí také první). Ostatní tak nějak celkem jdou, ale mezi vaše oblíbené většinou patřit nebudou.
6/10
Gameplay: Sith Inquisitor má gameplay hodně dobrý. Má přístup k poměrně širokému množství různých rób a to byť může nosit toliko lehké brnění. Sith Assassin je s přehledem nejzábavnější tank ve hře. Nejsnáze na sobě udržíte pozornost nepřátel. Bohužel také nejsnáze zemřete po chybě vlastní nebo po chybě healu. I v rámci normálních questů má Sith Assassin slušné poškození u plošných schopností a budete je tak procházet daleko rychleji než s ostatními tanky. Jako DPS (Sith Sorcerer) je rovněž dobrý a Area of Effect poškození je skvělé. Rotace dovedností je jednoduchá. Ale podle mého se docela rychle ohraje. Heal je imho nejlepší ve hře. Z DPS Assassinů doporučuji asi Deception. Za tuhle větev se hraje docela dobře.
8/10
Hodnocení celkově: 7,5/10

Smuggler
Příběh: Smuggler mě vysloveně překvapil. Jednotlivé dialogy jsou velmi zábavné a často se v nich zasmějete, neb váš Smug dokáže vyprodukovat vtipné odpovědi. Rozhodně si také užijete veselého svádění NPC. Celý class byl příběhově v těžké pozici, ale autoři se s tím skvěle popasovali. Třetí kapitola dosahuje kvalit Imp. Agenta.
9/10
Posádka: Tady mě opět Smuggler celkem mile překvapil. Corso je celkem dobrý, Bowdaar hrozný, ale naštěstí s dalšími získanými společníky se to zlepšuje. Risha už je hodně slušná a má dobré rozhovory se Smugglerem. Akaavi snad ještě lepší, byť ze začátku mě štvala, jak si dojemně pochvalovala přijetí zbytkem posádky. Rozhodně bych ji ale doporučoval jako konečnou volbu pro romanci, neb sveřepá mandalorianka a nezodpovědný svůdník mají zábavné dialogy. Pokud hrajete za ženu, tak je na výběr jen Corso a upřímně moc vám ho nezávidím. Asi nejlepší společník Smugglera je bohužel až ten poslední. Guss představuje "comic relief" a snad už se ani nemohl více povést. Opravdu škoda, že je až na Hothu.
8/10
Gameplay: Zrcadlově stejný jako Imp. Agent. "Zbroje" jsou ještě více na jedno brdo a tedy nic převratného.
6/10
Hodnocení celkově: 7,5/10

Bounty Hunter
Příběh: Jste lovec odměn a lovíte odměny. Příběh je kompletně nudný. Potěší jen pěkná možnost státi se Mandalorianem.
5/10
Posádka: V rámci celkové nevyváženosti má naopak BH posádku naprosto výbornou. Mako mě ještě tolik nezaujala, Ale Gault je před Gussem a těsně po Vette mé nejoblíbenější NPC. Opět vrcholově zábavný de facto "smuggler". I Torian mě překvapivě neotravoval. Taková mandalorianská naivka, ale dobře napsaná. Blizz je samozřejmě vrcholově roztomilý, bohužel rovněž trpí tím, že jej získáte až na Hothu. Skadge je hrozný a je škoda, že se v téhle jinak prima partě objevil.
9/10
Gameplay: Platí to, co u Troopera. Včetně přístupu k jen o fous méně pěkným zbrojím. Mandalorian Hunter set by ale měl tenhle class snad obdržet v rámci příběhu, páč jinak je úděsně drahý. Animace Arsenal Mercenary vypadají ve hře díky dvěma pistolím výrazně více dynamicky, než animace obdobného Commando Troopera.
8/10
Hodnocení celkově: 7/10

Jedi Knight
Příběh: Dějová linka je taková ta tradiční hrdinská. Jako byste hráli KotOR III. V rámci sestupné kvality série zase o něco horší. Ale všechny střety s Císařem jsou dobré. Rovněž je dobré, že na Corelii potkáte znovu rytíře Jedi ze svého minulého hraní.
6/10
Posádka: Jedi Knight má hodně slušného člena posádky v Kiře a jinak to za nic moc nestojí. Nikdo není vysloveně špatný ve smyslu Skadge, Yuuna, Bowdaara či Qyzena. Ale ani Scourge či Doc také vysloveně nezaujmou.
6/10
Gameplay: Platí co u zrcadlového Sith Warriora. Jen zbroje jsou ještě o dost horší a připadáte se v nich jak obrněný somrák.
7/10
Hodnocení celkově: 6/10

Jedi Consular
Příběh: Jo, byl tam. Vlastně je i docela snesitelný a bavil mě stále více než ten u Bounty Huntera. Jste prostě diplomat. Na konci máte údajně i flotilu a armádu, akorát je nikdy neuvidíte, jen se o nich mluví a jsou nasazováni do "akce" někde mimo váš dohled. Dějová linka s dětmi Emperora ale není celkově špatná. Jen to taky není zrovna terno.
6/10
Posádka: No ty jo... Tharan byl asi nejlepší, jelikož jsem si jej představoval jako dr. Kriegera ze seriálu Archer. Oblíbenost Zenitha vůbec nechápu. Byl to totální random blb jak z diskuzí na novinkách. Nadia je tu pro ty, kteří mají rádi japonské hentai. Ale musíte kvůli tomu hrát za chlapa, což vzhledem k jeho hlasu bude vyžadovat maximální přemáhání.
4/10
Gameplay: Viz Sith Inqusitor. Bod dolů za "zbroje", které jsou spíše ošklivé. Vlastně budete spíše běhat v některé z těch základních "oblečků", jež vypadají celkem dobře. Obdobně animace dovedností jsou nudnější než u inkvizitorů a tedy další bod dolů.
6/10
Hodnocení celkově: 5,5/10


Doporučené kombinace:
Light Side muž, Mirialan/Human Watchman/Combat Sentinel (DPS)
LS žena, Miraluka/Twi'lek/Togruta Seer Sage (Heal) či Mirialan Infiltration Shadow (DPS)
N muž, Cyborg/Zabrak Vanguard (DPS/Tank)
N muž, Human Saboteur Gunslinger (DPS)

DS muž, Sith Pureblood Annihilation/Carnage Marauder (DPS)
LS muž, Human Deception/Darkness Assassin (DPS/Tank) či Corruption Sorcerer (Heal)
N žena, Rattataki Arsenal Mercenary (DPS)
N žena, Chiss Engineering Sniper (DPS)

Mé postavy: https://imgur.com/a/6ra6p

P. S. Po konci hry standardní class storyline hraji nejvíce za republiku s (Cyborg) Vanguard Tankem. Ostatní republikové charaktery mi něčím vadí. U Smugglera a Jediů jsem prostě nenašel tu správnou zbroj. Jedi Consular má navíc otravný hlas i pokud hrajete za ženu.

Za impérium hraji se (Sith Pureblood) Carnage Marauderem, Chiss Engineering Sniperkou, Rattataki Arsenal Merckou. Méně už s Deception Assassinem či Madness sorckou. U nich mě bohužel opět trochu otravuje dabing (opět nehledě na pohlaví).

Pro: class stories, ohromné pole možností, ucházející grafika

Proti: Alderaan, ne vždy kvalitní obsah, málo "osobní" příběh po konci class stories

+23