Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Neo Geo

1990, SNK Corporation • NeoGeo
Neo Geo nebo také NEO・GEO je videoherní systém japonské společnosti SNK, který byl poprvé uveden na trh v Japonsku v dubnu 1990, na americkém trhu se prodával od srpna téhož roku, v Evropě byl běžný až od roku 1991.

Jedná se o cartridgový systém s výkonným procesorem a původně měl podobu arkádového automatu (MVS - Multi Video System), který provozovatelům mincovních automatů umožňoval vložit až šest kazet či cartridgí do jediné skříňky. Ve stejné době byl na trh uveden i systém AES (Advanced Entertainment System), což byla ve své podstatě domácí konzolová verze Neo Geo, zpočátku určená pouze k pronájmu komerčním zařízením a setkat se s ním bylo možné v hotelích či restauracích. Zanedlouho se však prodej AES rozšířil i na trh s domácími konzolemi, a to i přesto, že jeho cena nebyla nijak zanedbatelná, jeho pořizovací hodnota se vyšplhala na 650 USD. Systém AES měl stejnou specifikaci jako jeho skříňová podoba MVS a obě verze byly tak plně kompatibilní. Vysoký výkon a rychlost procesoru se projevily na kvalitě obrazu i zvuku a Neo Geo v tomto ohledu předčilo všechny konkurenční konzole té doby.

V roce 1994 začali SNK vyrábět konzoli Neo Geo CD, což je v podstatě varianta systému AES, kde však roli média namísto drahé cartridge přebírá cenově neporovnatelně levnější CD. Rok 1997 pak přinesl nového zástupce do rodiny Neo Geo nazvaného Hyper Neo Geo 64, což byl nástupce skříňové varianty MVS a také první a současně jediný hardwarový systém od SNK schopný vyktreslování ve 3D.

SNK vyráběli všechny varianty Neo Geo do roku 1997, ale vlastní hry na tyto platformy vydávali ještě v roce 2004 a celosvětově bylo prodáno okolo 1 milionu kusů ve všech jeho variantách. K výročí 40. let společnosti SNK bylo v roce 2018 na trh uvedeno několik limitovaných edicí miniaturního přenosného kabinetu nazvaného Neo Geo Mini, což je zmenšená verze systému MVS s vestavěnou čtyřicítkou nejpopulárnějších her.

Na platformu Neo Geo byla vydána řada proslulých bojových a arkádových sérií (Fatal Fury, Art of Fighting nebo Metal Slug). Není však výjimkou, že i v současnosti jsou vydávány akční arkády pravě na platformy Neo Geo.

Autor popisku: jazz1