69%? Ale no ták, nápad je to přece dobrý! Uznávám, že hra je protkaná mikrotransakcema a nutí do masivního grindu, ale ten grind je vlastně zábavný. Kdo nechtěl nikdy být ninja cyborg, tak kecá! Nebo nebyl dítě. Nebo nebyl jeden z těch divných dětí.
Pokud hrajete Warframe s partou, tak se dají rozdílné mise nastavovat na krátké i dlouhé seance.Taková pohodička, kde vypnete a kosíte nepřátele. Ve hře je překvapivě dost zajímavých mechanik. Od barvení všeho, co jde až po systém kartiček a craftingu. Jelikož je hra f2p, tak je jasné, že za vše se platí. Vývojáři se ale odvděčují spousty updaty, které do hry skutečně přidávají zajímavý obsah.
Warframe není jednou z nejhranější her na steamu jen tak pro prdel.

Pro: kombinace Ameriky a Asie, zajímavé mechaniky, svižnost, modifikace postavy

Proti: spousta mikrotransakcí, nucení do grindu, repetetivní mise

Byl pátek večer, já měla tou dobou být v Ostravě na Grindcore festu, v sobě větší množství ethanolu a thc a na těle mít podpisy všech členů skupiny BBYB. Jediným problémem byl právě rozšiřující se virus v mém těle, pravděpodobně ebola, rakovina nebo obojí. Slyšela jsem, že Warframe je už zase dobrý a hrajou to staří známí, tak si to zase nainstaluju!

První nejistoty mě přepadly sotva steam Warframe doinstaloval a zobrazil hrací statistiku 49 hodin, kde se proboha ty hodiny vzaly? Vzpomněla jsme si na rok 2013, Warframe právě vypadl z closed bety a já trávila týden u rodičů se slušným desktopem. Vzpomínám si, že jsem ten týden vlastně nic kromě hraní warframe nedělala. Jediné co mě vysvobodilo ze začínající závislosti byly HW náročnosti, ze kterých měl můj tehdejší ntb úpal.

Welcome back Tenno

Co se za ty roky změnilo? Všechno! Celá hra je kompletně předělaná. A warframe mi to chtěl vysvětlit novým tutorialem, kde zjišťuji, že najednou můžu skákat a chodit po stěnách naprosto libovolně narozdíl od jedné locknuté animace! A k tomu ta hra uvede hlavní postavy? Postavy, které mají skutečnou osobnost?

Pamatuju si, že v roce 2013 jsem otevřela graf teček, klikla jsem na nějakou a začla mise. No a teďka máte lod! Malou výsadkovou loď se kterou můžete pohybovat v loading screenech a velkou loď ve které můžete chodit a pracovat na svém vybavení *Mass Effect flashback*. A příběh pokračuje! Dokonce lze pozorovat... Character Development!

Ah, konečně se můžu vrátit zpátky ke svému vybavení, čerstvě postavená Banshee a Dread s Despair (dodneška si nepematuju jak jsem to vlastně získala, ve starým warframu sotva spadl nějaký blueprint na tož aby spadly všechny věci ze stalkera). Jenom si ji hezky obarvím, protože všechno co od života chci je pohybovat se v půl tunovém vraždícím robotu obarveného na fialovo (custom barvy, kdysi jsem koupila platinu se 75% slevou!).

Všechno je nějaké plynulejší, jednoduše se pohybuje, rychleji zabíjí, všude padá loot a blueprinty, které jsem předtím sháněla s velkýmy problémy najednou padají jakoby to byl odpad(je). Variabilita misí stoupla, už to nejsou jenom 3 tilesety opakující se pořád dokola. Tutorial skončil rychleji než začal, nebo spíše mé neurotransmitery frčí synapsema jakoby nemělo být zítra.

Je na čase vyzkoušet coop, jestli je přesně takový co si pamatuju. Nastartuji boss fight, který trvá asi 60 sekund, celá mise 5 minut a samozřejmě vypadl z bosse material, který byl pro mě dříve vzácnější než kredity ze semestru. Když teďka všechno padá tak rychle, tak za chvíli budu mít celou hru dokončenou ne? Nikoliv, množství herního obsahu narostlo takovou měrou, že to stejně zabere stovku hodin minimálně. A já sedím se svoji Banshee ve svém kokpitu, procházím mapu sluneční soustavy, koukám se na neotevřené mise a sektory kam se budu muset ještě dostat a v tom mi dochází, že celá tahle hra je jeden velký Grindcore a já po zbytek večera nebudu dělat nic jiného než jenom grindit.

"Ha, takže ty jsi jedna z těch hráček MMO co tráví u jediné hry tisíce hodin!" si určitě říkáte, ale to nikoliv! Já naopak vždycky mám problém u MMO vydržet aspoň týden. Vždycky usínám a musím se přemáhat k hraní. Jo a Secret World je single player, tak šadap! Jenže Warframe je Quake na speedu. Warframe má dva druhy misí, ty u kterých se předpokládá, že je hráč dokončí do stejné doby jako trvá klasická grindcore skladba (sabotage, spy, exterminate) a pak ty, které jsou navržené speciálně tak aby se hrály min. 20 minut (defense, survival) a to celý je vyřešeno faktem, že čím déle hráči takovou misi hrají tím větší a lepší dostanou odměnu. Adrenalin, chápete? Na kuřpauze mezi raidama jsem byla spocená a třepaly se mi ruce, musela jsem se vrátit. Všechno ve warframu je navržené aby fungovalo jako droga, prostě nepřestanete, nechcete přestat. Teda, můžete kdykoliv přestat, ale přesně teď nechcete, ještě poslední raid, poslední, příští pátek už fakt hrát nebudu. Hrajete několik hodin v kuse a droga přestává působit? Tady máte všichni alert na blueprint, který nikdo nepotřebuje, ale všichni chcou, jenom příštích 50 minut, grind on! Jo tak vy chcete aj kredity? Tady je invaze, pokud tuhle misi dokončíte 3x po sobě (dohromady 15 minut skutečného času) tak dostanete 40 tisíc kreditů. Hele tento víkend je tactical alert, dáme vám neskutečně složitého bose a dostanete všichni předmět co si jinak musíte koupit.

Já zapomněla zmínit, ono je to celé "F2P" jenže nemáte nejmenší důvod nic kupovat, jako fakt nemáte! Na stavění předmětů se čeká klidně i den a lze to "urychlit" premiovou měnou. Nebo hotové předměty můžete rovnou koupit za premiovou měnu, ale proč?! Počkat 12 hodin na předmět? Fajn, prostě mezitím budu používat jiný. Hra vám všechno vyplivne dle libosti, stačí si přečíst wikinu, kde ten předmět hledat. Nebo můžete jít do komunitní tržnice a koupit ten předmět za zlomek ceny. Můžete dokonce takhle i tu premiovou měnu vydělat tím, že někomu prodáte něco co strašně moc chce. Takže ve výsledku do Warframe hodíte skutečné peníze jenom v případě, že chcete přispět na vývoj, nebo chcete opravdu všechny předměty, které jsou ve hře a které nelze už získat jinak než si je koupit.

No a taky tam teď můžete kromě klasických sentinelů mít psa, který sežere neskutečně moc materiálů, ale je to pes.

A taky si můžete postavit křídla a grindit ve vesmírů (nebo pod vodou, ale člověk co vymyslel ty podvodní mise by měl spáchat sebevraždu).

A taky můžete posílat na planety, kde jste splnili všechny mise extractory, které vám vytěží za několik hodin materialy.

Nakonec, tohle všechno lze ovládat prostřednictvím aplikace na vašem androidu/iphonu, takže můžete grindit zatímco nemůžete grindit.

Klidně ať, klidně ať je ve hře další hromada lákadel na lidský mozek, všechno dokážu prokouknout a všemu odolat... všemu až na možnost si obarvit výsadkovou loď na fialovo a v loading screenu napodobovat pohyb delfína... must have... ten outa ten

P.S: zakládám cybegrindovou skupinu Warframe, budu dělat beaty, pokud máte zájem, napište PM.

Pro: Fakt si zkuste hýbat loděma v loading screenu!

Proti: Ebola

Takto.. Nindžovja, vesmírne obludy, potulky po planétach Slnečnej sústavy prekladané výletmi do sfér inej dymenzije.. No ak niekoho s úchylkou vo fantazy a ve-fa (z anglického sci-fi, že áno) nechytí toto, potom už ho nechytí ani besný pes. Hra, na ktorú si je potrebné spočiatku tak trochu zvyknúť. Môj prvý dojem z bety spred rokov bol viac než rozpačitý. Asi som čakal niečo iné. Po rokoch som sa k nej však opäť vrátil. A s prestávkami som už ostal. Hra, ktorá skutočne reaguje na svoju komunitu a skutočne sa vyvíja podľa rekacií jej fanúšikov. A (zrejme) aj fanúšičok. Princíp je jednoduchý: máte svoj obleček (neskôr už hotový šatník oblečkov), ktorý má svoje klady. A väčšie klady. Každý oblek (wórfrejm, ďalej už len WF) má špeciálne vlastnosti, ktoré sa postupne odomykajú. Každá z vlastností každého WF je unikátna. Dve rovnaké nenájdete a enem veľmi ťažko dve podobné. O nudu teda rozhodne nepôjde. Používaním jednotlivých vlastností zvyšujete ich úroveň a tým aj účinok/ dobu trvania/ silu tejto vlastnosti. Podľa jej charakteru.
Prikupovanie v hre prebieha prakticky štandardne: za reálne bubáky si kúpite isté množstvo platiny a túsi potom podelíte, ako Vám to vyhovuje.
WF je plne prispôsobiteľný predstavám svojho nositeľa. Upraviť sa dajú nie len farby,ale aj samotný vzhľad. Prikúpiť si môžete doplnky, nové helmy ako aj odzaky. Niktoré odznaky však dostanete aj ako odmenu za splnenie unikátnych, časovo limitovaných úloh, alebo za zabitie bossa či za iný odvážny počin. Podaktoré odznaky sú preto veľmi vzácne, nakoľko získať ich bolo možné iba počas niekoľkých dní. nestihli ste? Nuž.. Všetky odznaky sú, ako ináč, taktiež farebne upraviteľné. Upraviť môžete ako ich umiestnenie na WF, tak aj ich farbu.
Apropó, farby. Spočiatku máte na výber iba základnú paletu farieb. No, "iba".. Farieb je v nej dostatok. Neskôr môžete ostatné palety buď to dokúpiť za reálne korunky, alebo ich viete získať ajako odmenu (za splnenie misie, úlohy a pod).
Ono v boji s Galaxiou Vám obleček pomôže, ale bez zbraní ste iba fešné žrádlo pre nepriateľov. takže zbrane: do boja vždy vyrazíte s jednou hlavnou, jednou vedľajšou a jednou chladnou zbraňou. Zbraní je tu od výmyslu sveta. Nemá absolútne význam sa o nich viac zmieňovať. vydao by to na niekoľko strán. Každá zo zbraní (každá!) je ďalej upraviteľná rôznymi módmi. Tie si môžete äako inak) kúpiť, alebo, samozrejme, získať zo zabitých nepriateľov ako korisť. Čím silnejšieho borca skolíte, tým vzácnejší mód z neho vypadne. Módov existuje taktiež neskutočné množstvo (stovky!). Každý z módov Vám zbraň (ale aj WF) vylepší inak. A nie len to! Zlepšovať môžete aj samotné módy, čím zvýšite ich účinok na zbraň! Z celkom nevinne vypadajúcej kapsľovky tak dokážete zmajstrovať vesmírneho ničiteľa národov. Zbrane sú, taktiež vizuálne upraviteľné farebne, ako aj doplnkami.
Všetky (VŠETKY!) komponenty (zbrane, obleky, atď..) si dokážete vyrobiť aj sami. Samozrejme, na tie unikátne (spomínal som, že väčšina zbraní a WF má okrem klasickej aj unikátnu verziu?) budete surky škrečkovať "trošku" dlhšie. Ale ide to. Pre tých zámožnejších (prípadne nedočkavých): všetko si môžete aj kúpiť.
Tu sa ale dostávame ku kameňu úrazu a asi jedinej slabine hry: obchod. Toto je hra s asi najdrahším butikom, akú som hral (a o akej som počul). Za niektoré unikátne WF si autori pýtajú až 150EUR (správne, dobre čítate. Nejde o preklep, ide naozaj o jeden a pol stovky)! Za denné prihlásenie ale dostávate odmeny a jednou z nich je aj zľava na kúpu platiny so zľavou až 75%! A to už je nejaká zľava.
Samotné misie sú potom vskutku rôznorodé, i keď na levelovanie budete asi často opakovať rovnaké. Od klasického exterminejt až po obranu čohosi pred útokmi všeličoho všežravého. Samozrejme, občas sa ukážu časovo limitované úlohy, ktoré navyše so sebou prinášajú aj vyššie odmeny. Každú misiu môžete hrať v tíme zloženom s kamarátov, nechať ju otvorenú pr everejnosť, kedy sa ku Vám múžu pridať aj cudzí hráči a spolu tak vyrazíte v ústrety dobrodružstvám. No ale ak sa na to cítite, môžete si vyraziť aj sólo. Misie začínate plniť na Merkúri. Splníte jendu, odomkne sa ďalšia a tak ďalej. Poznáte to. Stále platí: tímovo, alebo sólo. Nastavnie môžete kedykoľvek zmeniť.
Misie sú, logicky, stále obťiažnejšie. Preto Vás sem-tam pri ich plnení aj zabijú. No veru.. A tu Vám môžu (a spravdial tak aj urobia) ostatní hráči zachrániť život, postaviť Vás na nohy a pomôcť úlohu dokončiť. Skolili Vás, keď ste sólo? Ani tak svet nekončí. Ku každému WF máte denne zdarma (!) 4 oživenia. Ak si ich miniete, buď si vymente oblek, počkajte do ďalšieho dňa, alebo si nové oživenia kúpte za platinu.
Novinkou sú 3D misie s full pohybom do všetkých 8 strán a najnovšie aj PVP arény. To ak by ste už mali pocit nadrdenosti. tam Vás presvedčia, že máte čo doháňať.
Zaujímavosťou ešte je aj samotné levelovanie. Zabudnite na "statusbar sa naplnil, hurá nový level". Chcete vyššie? OK, ale musíte splniť úlohu. Nepodarila sa? Nevadí, o 24 hodín si ju môžete zopakovať. A podobne, ako aj inde, aj tu platí, že levelujete každú vec zvlášť. Zvyšovaním levelov jednotlivých zbraní a WF sa dvíha aj vaša celková úroveň. Dosiahli ste na zbrani max. level? OK, super! Môžete si ju upraviť (za platinové), tým ju vynulovať, ale ak ju opäť dostanete na lvl 30, bude silnejšia, pretože do nej môžete narvať viac, alebo silnejšie módy.
Nespomínal som ešte gildy, cechy, klany, volajte to ako chcete. Tu sa im hovorí Dojo. Viete ich réalne vystavať. Túto miestnosť sem, tamtú zasa tam. Tu sa ale bez platiny ďaleko nepohnete. Nechcete platiť? Stále sa môžete pridať k niektorému z desiatok Dojo. Ak Vás prijmú. zaujímavosťou je, že si môžete vytvoriť vlastné klanové logo, ktoré Vám potom (za platinu) autori do hry implementujú. Vy sa potom počas pobehovania po svete môžete hrdiť vlatnmý logom na WF-ku.
Po svete behať osamote je ťažké. A smutné. Tu Vám spoločnosť budú robiť malí lietajúci robotkovia, ktorí Vám nie raz zachránia kejhák. Ak máte náladu plniť špeciálne úlohy a investovať nemálo času a surovín, môžete si vypoestovať aj vlastného.. Hm.. Povedzme psa. Všetci pomocníci sú upraviteľní rovnako ako zbrane.
To je v kocke (skutočne!) asi všetko. Rozpísať by som sa mohol, ale šetrím Vaším časom. Namiesto čítania si radšej hru sami vyskúšajte. A nedajte s aodradiť prvotným pocitom zložitosti. Je to jednoduchšie, než sa zdá.
VRELO ODPORÚČAM!

Pro: + nápad, variabilita zbraní, oblekov, upraviteľnosť prakticky všetkého, grafika (u F2P predsa len nezvyčajne vypiplaná), časté hotfixy a apdejty

Proti: - ceny v obchode, časté hotfixy a apdejty, návyková :)