• Switch 80
Přijde mi, že v dnešní době jsou hry stále větší a komplikovanější. Mapy jsou čím dál rozlehlejší, questů je více, a cutscény jsou dvakrát tak dlouhé. Asi proto jsem si Untitled Goose Game na Switchi tak užil.
Ve hře hrajete za husu, můžete kejhat a brát věci do zobáku. Postupně procházíte městečkem a snažíte se splnit úkoly ze svého to-do seznamu. To většinou znamená, že děláte naschvály obyvatelům města a kradete jejich věci. Ti jen chodí sam a tem a marně hledají, kam jim jejich věci schovala ta zpropadená husa. O vtipné situace v této hře opravdu není nouze. Je neskutečná zábava sledovat, jaké situace dokážete v této jednoduché hře vytvořit.
Hra je kratičká, dá se dohrát i za jeden večer. To vůbec ale nevadí, jedná se prostě o takovou milou jednohubku, která jistě neurazí. Ba naopak, mě přímo rozesmála. Untitled Goose Game tak jasně dokazuje, že v jednoduchosti je krása.

Pro: zábavná hra za husu, hezká grafika

Proti: délka hry

• XOne 80
Ako som už v pár komentároch spomínal, tak ja mám rád netypické a originálne hry. Teraz tu mám ďalšiu, ktorá sa môže takto označovať. Untitled Goose Game je hra, o ktorej sa dá povedať, že podobnú ste isto ešte nehrali.

Keď niekomu poviete, nech si zahrá hru, v ktorej bude ovládať hus, tak si pravdepodobne pomyslí, že to musí byť totálna capina. Myslel som si to aj ja, ale opak je pravdou. Keď som zbadal kúsok videa z hry, tak som sa hneď rehotal, takže som si povedal, že toto si isto chcem zahrať.

V Untitled Goose Game naozaj celú hru hráte za hus. Viete chodiť, behať, roztiahnuť krídla, prikrčiť sa a hlavne gágať a brať veci do zobáka. Tieto schopnosti sa postarajú o veľa vtipných situácii. Hra sama o sebe je jednoduchá. Prechádzate jednotlivé lokácie a v každej z nich musíte splniť zopár vecí, aby ste sa mohli posunúť ďalej. Väčšinou sa jedná o kradnutie vecí ľudom a ukladaním ich niekde, strašením ľudí gáganím a sem-tam aj nejaké originálnejšie veci. Nie všetko sa mi podarilo hneď. S niektorými úlohami sa dá trochu potrápiť, lebo niektorý ľudia, keď Vás budú zaháňať preč, a hlavne, keď budete mať v zobáku ukradnutú vec.

Základná hra nie je dlhá a môžete ju prejsť za jeden večer, ale po dokončení máte stále čo robiť. Dostanete nové úlohy, alebo môžete plniť úlohy na čas. Aj keď sa jedná o malú hru, tak nepatrí medzi tie, ktoré za 1-2 hodiny prejdete a už nemáte dôvod ju zapnúť znova a to je veľmi pozitívna vec. O grafike poviem len to, že je kreslená, ale veľmi pekná.

Tak, ako je Untitled Goose Game originálna hra, tak je aj zábavná. Rozhodne túto hru vyskúšajte. Myslím si, že sa pri nej zabavíte a aspoň pár krát zasmejete.

P.S.: V čase písania komentáru sa hra nachádza v službe Game Pass na Xbox One.

Pro: originalita, humor, po dokončení je stále čo robiť, milá kreslená grafika

Indie scéna občas dokáže upoutat netradičním titulem a právě jedním takovým je Untitled Goose Game. Hlavní roli ve hře totiž jak už název vypovídá bude mít husa, kterou samozřejmě budete ovládat vy. A váš cíl cesty je jednoduchý, musíte znepříjemňovat život místním obyvatelům v jedné malé vesničce. Husa má svůj To Do list, který když splníte otevře se vám hlavní úkol pro danou lokaci, který když splníte hra vás pustí dál do další lokace.

Lokace jsou opravdu hezké a zajímavé stejně tak se mi ve hře líbilo grafického ztvárnění, které se podle mě pro tuto hru povedlo. Pěkné a povedené jsou i animace herních postav i samotné husy. Rozhodně jde o hru s originálním nápadem, humorem a kvalitním zpracováním.

Ve hře můžete ovšem lehce zažít i zákys a to hlavně v moment, kdy díky vašemu řádění některá z postav ve hře neudělá specifický úkon, který potřebujete aby udělala. Většinou je tedy dobré dotyčné postavy chvíli sledovat co právě dělají.

Klavírní soundtrack na kterém dělal australský skladatel Dan Golding mi sice přišel příjemný na poslech, bohužel občas chvílí trvá než se spustí nebo jsem to tak alespoň cítil.
Herní doba je kolem 2-3 hodin, během kterých si vy jako hráč užijete škodolibosti, humoru a zábavy až až.

Pokud se tedy chcete odreagovat a máte chuť se také zasmát, tak se do hry Untitled Goose Game klidně pusťte. Hru bych rovněž doporučil milovníkům indie her.

Pro: humor, originalita, pěkná grafická stylizace, ovládaní

Proti: délka hry, občasný zákys

• XOne 85
K této hře jsem se dostal v rámci rozruchu/hypu, který kolem sebe krátce po svém vydání celosvětově způsobila. Na základě informací, které o hře kolovaly, jsem k ní přistupoval toliko jako k určité drobné hříčce a ne snad jako k nějaké ambicióznější „indie hře“. A možná právě proto zcela naplnila má očekávání. Po celodenní práci jde dle mého o pohodové krátké hraní na závěr dne, které sice dokáže svými hádankami sem tam i potrápit, ale současně bez toho, aby snad vedlo k nějaké frustraci. Současně si myslím, že hlavní hrdinku prostě nelze nemít alespoň trošku rád a nezasmát se sem tam jejím zlomyslnostem, které jednotlivým obyvatelům „terorizovaného městečka“ provádí. Tím spíše, pokud plníte nejen povinné úkoly, ale dopouštíte se i dalších dobrovolné „podlostí“, což jednak prodlužují celkovou délku hry, a jednak to měšťanům ještě více zatápí. Celková stylizace této hry potom odpovídá právě jejímu oddechovému charakteru, tj. je spíše jednoduchá, v čemž ale podle mého názoru i zde tkví její síla. Suma sumárum, pokud se nechcete na hraní příliš soustředit, nebo se u něj dokonce trápit, ale naopak se chcete vyloženě (právě třeba po těžkém dni v práci) odreagovat a zasmát, nemohu než tento titul plně doporučit.

Pro: zábavná a oddechová hra s pěknou a čistou stylizací, sympatická a netradiční hlavní hrdinka

Proti: pro někoho snad herní doba, ale podle mého mínění plně odpovídá danému hernímu typu

• Switch 50
Pokud máte rádi netypické adventůry, tak je tahle hra pro vás. Je to roztomilé, hraje se to příjemně a pokud vás to nenudí a neotravuje, tak si užijete i trochu legrace.

Pro: Hrajete za husu, občas originální rébusy

Proti: nuda

-2 +3 −5