Nicolas Eymerich je Inkvizitor který byl požádán Abbotem v městě Carcassonne aby prošetřil jednu blízkou vesnici která odmítá přijmout víru, místní kněz odtamtud odešel a dokonce tam zmizel starý známý hlavního hrdiny. Příběh a zasazení samo osobě zní slibně a na sympatičnosti tomu přidává i poměrně zajímavý a netypický hlavní hrdina, to by bohužel ale tvůrci nesměly tuhle hru tolik pokazit po stránce technické a hratelnosti.

Co o to kvalitní adventura to býti mohla kdyby tvůrci zvolili úplně jiný směr a místo ošklivé a místy i zbytečně náročně grafické stránky zvolili ručně kreslenou či i pixel art by se do této atmosféry hodil, ale ne tvůrci si museli schválně podrazit nohy a výsledek je totálně zmršená technická stránka s místy zbytečnými výplněmi a všechny tyto zápory hry bych velice rád uvedl.

1. Postavy se pohybují jako kdyby polovinu svého života strávili v podřepu a teď byli nuceni jít vzpřímeně, někdy jde postava i jinam než zamýšlíte a celá hra díky těmto věcem působí místy i dost zabugovaně, ale naštěstí se ve hře můžete po lokacích přesouvat kdykoliv pomocí mapy což je kompenzace za zdlouhavou hrdinovu chůzi.

2. Dialogy se dají přeskakovat pouze celé tzv. mluví jedna postava a vy nemůžete přeskočit jednu větu ale pouze celý její dialog, což je dost nepraktické a někdy omylem přeskočíte sáhodlouhý dialog i když si myslíte že je to jen pár vět (jednou sem i na tohle zapomněl a dost dlouhé dialogy jsem si nechtěně ukrátil)Dialogy samotné jsou ale napsané čtivě někdy ale jsou i matoucí či až moc rozvleklé nebo se některé témata až moc dlouho rozebírají.

3. Pomalé a podivné sebrání předmětů kdy postava i omylem zapomene co měla sebrat za dobu než k předmětu dojde nebo se o něco zpomalí přitom volení akcí je vyřešeno prakticky (kliknete na předmět a objeví se vám praktický výběr akcí)

4. Tvůrci občas nasadí podivné herní výplně kdy se třeba pohybujete ve snu hlavního hrdiny, kde děláte úplně zbytečnosti (trapné rádoby mini-hry) a celá tato část patří mezi úplně zbytečnou výplň.

5. Pozadí a prostředí hry jsou místy rozmazaná či nedetailní (hospůdka ve vesnici například) ale to celé graifcké a technické zpracování připadá k těm horším, i když se tvůrci občas v dialozích snaží zamaskovat strnulé animace postav pomocí jiných úhlů kamery apod. čehož si cením.

6. Když se ke konci hry dostanete do vesnice a myslíte si že se hra konečně pohne a tvůrci se rychle poučili (tato lokace vypadá poměrně atmosfericky) tak vám tvůrci hodí pod nohy mrtvolu kterou musíte neskutečně dlouho zkoumat (klikat na všechny aktivní části a pak mrtvolu otočit a zase klikat) jinak vás hra nepustí dál.

Tak to jsou asi ty největší zápory, které dělají hru poměrně těžko stravitelnou a přitom to ve vnitru až tak špatná hra není. Hlavní hrdina je jak jsem říkal zajímavý a dabing mu dodává na tajemném charakteru, občas utrousí i nějakou vtipnou poznámku a musím říct že jsem si ho i oblíbil a díky němu a zajímavému příběhu jsem první část hry dokončil.

Samotný příběh je napínavý a zajímavý a určitě si vaší pozornost udrží a to hlavně na konci kdy přijíždíte do tajemné vesničky, sice tuto část znepříjemnilo několik aspektů (zadupání švábů,pozorování mrtvoly či závěrečná snová část) ale patří také k těm více atmosférickým v celé první části. Občas jakoby tvůrci nevěděli co chtějí se hrou přesně dělat, což je veliká škoda.

Dabing patří k těm povedenějším aspektům hry, i když se některým může zdát u některých postav poněkud přehrávaný tak se i tak jedná o povedený dabing který k prostředí hry a atmosféře pasuje.

Soundtrack je povedený ale podle mě do hry ne moc padnoucí, dokázal bych si více představit soundtrack se zvukem dobových nástrojů a ne metalově laděnou hudbu s říznými kytarami, i když je pravda že to někdy na atmosféře přidalo.

Dále Puzzly jsou podle mě na střední obtížnosti a na vše se dá skoro přijít nějak logicky a pokud náhodou něco nebudete vědět ve hře je i systém nápovědy, jenže největší zásek ale ve hře přeci jen může nastat a to v takovém bludišti který je ke konci hry.

Postavy jsou více méně docela dobře napsané a neměl jsem s nimi problém, každá má nějakou osobnost (většinou slizkou a nesympatickou - záměrně) a fungovaly.

Ani nevíte jak bylo pro mě těžké tento komentář sepsat takže jsem rád že jak tato hra (která místy byla poněkud utrpením) tak už i komentář je za mnou, no a já bych tuto adventuru asi ani nedoporučil, maximálně opravdovému fanouškovy a nadšenci do té doby do které je hra zasazena. Je to opravdu škoda že tato hra takto dopadla, a já sám nevím jestli se pustit do části druhé.

PS: Ve hře je i docela dost Easter Eggů (dobrou polovinu jsem nechápal) :D

Pro: Příběh, místy dialogy, hlavní hrdina, dabing

Proti: Celá technická stránka a spousta dalších výše zmíněných chyb, v tomto případě bohužel i délka hry (která je sice na cenu a epizodickou hru solidní) cca 4-7 hodin