Pokud bych měl hodnotit jen čistě podle zábavnosti tak je to stovka jako vyšitá. Hraní The Crew mě vážně bavilo, těšil jsem se, až se k tomu vrátím, a mnohdy se mi to nechtělo vypínat a jít spát. Co bavilo, ono mě to stále baví a asi ještě drahnou chvíli bavit bude. Příběhové mise mám sice dohrané, ale se hrou rozhodně nekončím. Ono na odkrytí kompletní mapy a nalezení skrytých aut a všech turisticky zajímavých lokací, bude potřeba ještě dost herního času. A to celkem pomíjím online část hry.

Zábavnost hry ale paradoxně nestojí na již zmíněných příběhových misích. Že je příběh Béčko s velkým B musí být snad každému jasné po prvních sekvencích. Čekal jsem, zda se přeci jen v průběhu neobjeví něco nečekaného, co mě alespoň trochu překvapí, ale nestalo se. Za příběh jdou tedy body dolů. Slavně nedopadl ani náš pokus s Korbitchem se spojit v jeden tým a vytvořit tedy konečně "The Crew". Ačkoliv jsme se na mapě viděli a posílali si vzájemně pozvánky do týmu, přímo ve hře jsme se nesešli a hra nás zarputile odmítala propojit, i přes různé finty, které jsme objevili na webu, a které tomu měli pomoct. Takže i zde hra selhává.

To co mě skutečně bavilo, byla obří zmenšenina USA, po které se můžete prohánět jak je vám libo. Zásadně jsem nepoužíval funkci fast travel a na všechny místa jsem jezdil normálně a užíval si jízdu for fun. Jízdní model je pro závodní arkádu perfektně trefený, dá se tedy jezdit v obřích rychlostech, nicméně úplně blbuvzdorné to není, a dostat se s autem do hodin taky není až takový problém. Právě prozkoumávání světa, prokládané jak příběhovými misemi, tak arkádovými dovednostmi, mě dokázalo u hry držet hodiny a hodiny. Aut je k dispozici celkem dostatek a to nevlastním žádné DLC. Navíc mi přišly i jízdní vlastnosti aut dostatečně odlišné, rozhodně je znát jestli ve městě řídíte obratného Golfa, nebo monstrózní Ford Raptor a pokud s okruhovým autem vjedete do terénu tak se můžete jít klouzat, a věřte mi, že si zakloužete. :) S herní měnou to zpočátku vypadalo bídně, a na nějakou velkou sbírku vozů jsem mohl zapomenout. Ale od chvíle, kdy jsem nabral na Uplay pár přátel a začal je posílat na frakční mise, se situace výrazně zlepšila a není problém ušetřit za pár dní i na drahá auta zvlášť, když člověk k tomu přidá nějaké ty výdělky z online soubojů. Naopak tuning a vylepšování vozů stojí za starou bačkoru a kdo se těšil na tuto část hry, tak musí být logicky zklamán.

Takže asi je to dost individuální, zda hra člověku sedne, a bude si užívat, a nebo bude po pár hodinách otrávený jak špaček, protože těch drobných nedostatků je zde poměrně dost. Já si ještě pár desítek hodin rozhodně užívat budu.

Pro: Obří mapa USA se zajímavými lokacemi, Dostatek aut, Fajn jízdní vlastnosti na arkádu

Proti: Příběh, Nefunkční propojování přátel do týmů, Neuspokojivé vylepšování aut

Můj koncept ideální závodní hry (tohle by EA měli udělat s NFS, pokud chtějí mé peníze):
- rozsáhlý krásný otevřený svět, geograficky variabilní
- široký vozový park, všechna auta s vymodelovaným interiérem
- perfektní podpora volantů
- zábavný jízdní model (nemusí být 100% realistický)
- přítomnost normálního provozu i policie
- příběh
- kvalitní soundtrack

No a Crew Wild Run tohle všechno má. Jasně, třeba ten příběh je čisté neambiciózní revenge béčko, ale i tak jsem rád, že tam je (a není to tak zlý jako cringefest z NFS 2015). Přeci jen to dodává extra motivaci. Grafiku má zase lepší Driveclub. Fyziku Dirt Rally.
Jenže v žádné jiné hře na trhu si nemohu dát road trip z Washingtonu do Miami, shlédnout start raketoplánu, spadnout ze skály do Grand Canyonu, nebo si zasimulovat život Deana Winchestera. Navíc to všechno hezky z interiéru a s volantem, který mě Crew konečně přesvědčilo koupit (uvažoval jsem o něm zhruba dekádu, a konečně vybral Thrustmaster T150). Dokonce ani ten volant nakonec nestačil, Crew mě i přimělo si v požehnaných devětadvaceti letech udělat řidičské oprávnění a koupit auto :)
Proto je to tak trochu moje srdcovka. Mám samozřejmě laundry list věcí, které by se daly zlepšit (a některé z nich do reality uvádí Forza Horizon 3) - například kolizní model s ostatními auty či stromy je tragický (resp. prakticky neexistuje), silnice by mohly vykazovat víc nerovností a auta to reflektovat, déšť a počasí jsou krapet buglé a mění se příliš rychle, tu fyziku by měli Ivory ukrást Codemasterům, samozřejmě bych vyházel mikrotransakce a nutnost být neustále online i v singleplayeru..
Jenže jsem v Crew najezdil přes 150 hodin a stále si jí čas od času zapnu, jen tak se projet.
Snad Ivory Tower spolu s Reflection dělají dvojku v níž co nejvíc nedostatků odstraní. Jako zasazení bych uvítal Evropu, děkuji pěkně.

Pár momentek:
Dinosaurs!
American Civil War
Skyline Flyin'
Skyline Offroadin'
EDIT únor 2015: Zvednuto hodnocení, trochu jsem se s tím opozdil. Teď už vidím hru v mnohem lepším světle. Online funguje, hráčů je dostatek, peníze se dají už normálně vydělávat, takže jediné co mi vadí teď je to, že přídavek Wild RUN není součástí Season Pasu. Ale i tak se hra stala jednou z nejlepších závodních arkád poslední doby.

Takže... Začnu tím, že na hru jsem se těšil od jejího představení, videa vypadaly super, beta mě bavila, vypadalo to, že mi zkrátí čekání na další GTA, ale bohužel to nakonec dopadlo trošku jinak, než jsem doufal...

Příběh: Kdyby ve hře nebyl, nic se neděje - je to po stoosmdesátý druhý, co je použitá stejně hloupá zápletka... Pokud nechcete vědět ani začátek příběhu, skočte na další odstavec. Hra začíná netradičně tím, že vašeho bráchu zabije hlavní boss Kudla, přijede zlej agent FBI a vražda je na vás. Po pár letech vás ve vězení navštíví jiná agentka a řekne vám, že ví že jste to nebyl, že vám nabízí svobodu výměnou za pomoc při dopadení úplatného agenta FBI, který vás zavřel a také pravého vraha vašeho bráchy... Takže prostě jako vždycky v závodní hře/filmu...
Celou hru budete odemykat nová území a bojovat o postavení v hiearchii gangu, aby jste se nakonec dostali k hlavnímu bossovi... To znamená spoustu závodů, ať už na čas, proti soupeřům, sbíráním krabic vyházených z letadla, ujíždění policii, ničení soupeřova auta a... to je vlastně všechno, žádné překvapení se ani tady nekoná...

Herní mapa: Jedna z pozitivních věcí hry - mapa je fakt ohromná. Jedná se o zmenšeninu celých spojených států, přejetí mapy trvá něco okolo hodiny a narazíte na spoustu známých měst, staveb a lokací... Projedete se po pohřebišti letadel, v Grand kaňonu, závítáte do hor, vyzkoušíte jízdu po pláži atd... Tentokrát na mapě opravdu všechno žije. Ve městech chodí lidé, mimo města běhají všude zvířata, létají letadla, helikoptéry, prostě je mapa uvěřitelná. Na každém kousku vás čekají různé úkoly jako třeba slalom po silnici, rychlá jízda po co nejdelší dobu, skoky do dálky a podobně. Jak už to u ubisoftích her chodí, mapu si musíte postupně odemykat, aby jste mohli využívat rychlého cestování.

Auta: U závodní hry to nejdůležitější a taky jeden z největších mínusů hry. Aut je prostě málo a až na pár kousků nikoho nepřekvapí, protože jsou prostě v každé závodní hře milionkrát dokola. Camaro, Mustang, Mustang, Camaro + pár americkejch klasik jako třeba Mustang a Camaro. No, pak samozřejmě Porsche, Nissan 370Z, dva bavoráky, Aston, Bentley, Lamborghini, Focus, Golf, Corvetta, Skyline, Huyara a Camaro s Mustangem...
Žádné z aut mi nepřirostlo k srdci, kromě BMW M5 a to má kladný body jen za jízdu v serpentinách na sněhu a do kopce...
Jediný auto, na který jsem se těšil je LaFerrari, na který se pro změnu nedá normálně vydělat... Průměrně za závod obdržíte 2000 herní měny, cena auta je přes 700 tisíc... Takže zábava. Je tu sice pár závodů, za které obdržíte 50000, ale to jsou závody na hodinu až dvě a na to fakt nemám nervy.
Pak je tu ještě jedna skupina aut a to jsou offroady - například Hummer za podobnou cenu jako LaFerrari - pecka... Naštěstí z většiny běžných aut si můžete vytunit vlastní offroadový speciál, ale o tom v další části...

Tuning: Na videích všechno vypadalo parádně, milion součástek pro každé auto, Porsche přestavěný no offroad a nakonec ani tohle se nepovedlo. Zdaleka ne každé auto můžete upravit na jakoukoliv skupinu aut a ještě menší počet má na výběr víc jak dva nárazníky... Pokus hezkej, ale nakonec tohle pro mě bylo největší zklamání. Čekal jsem úpravu výšky auta, piplání se s nejlepším nastavením motoru, výběru součástek a nakonec to dopadlo tak, že za každej závod dostanete něco pro vaše auto a tím to hasne. Namontujete všechno co dostanete a hurá do závodu.

Obtížnost: Aneb další hřebíček do rakve... Pro každý závod máte doporučenou obtížnost, tzn level auta, když ho máte nízkej nevyhrajete, musíte se courat po mapě a skákat, kličkovat nebo hrát starší mise, aby vám trošku stoupnul level... Hloupý na tom je že máte pro závod doporučený auto s levelem 500 - když budete mít 499, tak většinou nemáte šanci vyhrát, vylepšíte ho o 0,01% na level 500 a závod téměř nemůžete prohrát, soupeři na vás totiž budou před cílem čekat, případně pokud se vám podaří vás dojet, na posledních checkpointech dostanou meganitro, doženou vás a pokusí se to hrát chvilku napínavě. Ze začátku to člověka baví, aspoň se něco děje, ale později zjistíte že nemá cenu se nějak zvlášť snažit...

Grafika, optimalizace, zvuk: Tady jen rychle, videa viděli všichni, kdo hrál betu, ví všechno, nezměnilo se nic - grafika není žádnej zázrak, s čímž se musí s tak velkým světem počítat, ale rozhodně to není ani průšvih.. Auta vypadají fajn, svět se hýbe, občas někde něco hoří a tak. Hra se hýbe solidně, pokud někomu ne, stačí snížit vyhlazování a zahraje si každý s průměrným kompem. Já na i5 3570K 4,2GHz s GTX770 a 16GB ramkou jedu všechno na full 50-60FPS. Zvuky už asi nemá cenu hodnotit vůbec, v dnešní době už se asi nedá na vrm vrm nic zkazit, soundtrack obsahuje cca 60 songů různých žánrů rozdělených podle radiových stanic, navíc si sami můžete vytvořit playlist ze všech songů, které hra nabízí...

Multiplayer a vaše krůůů: Další z taháků hry, aneb poslední zklamání... Z videí se zdálo že založíme skupinu závodníků a budeme bojovat s ostatními skupinami o peníze, auta, území - cokoliv... Sice jsou tu závody frakcí, ale za tři dny jsem nepotkal nikoho, kdo by hru hrál, takže o tom nemám co říct. Takže vaše skupina je akorát k tomu, aby jste s ní jezdili do zblbnutí po mapě a plnili úkoly z misí. Bylo by fajn, kdyby to bylo aspoň k něčemu, ale bohužel. Vezmu si pro příklad stíhání a ničení auta jednoho z bossů. Pokud pojedete sami, bude mít jeho auto 50 "životů", když pojedete misi ve dvou, bude jich mít 100, když ve čtyřech, tak 200 - takže život vám to neulehčí a pokud přiberete do týmu někoho, komu to moc nejde, budete toho muset udělat dvakrát tolik... Navíc musíte sehnat někoho, kdo je v příběhu stejně daleko, protože mise na sebe navazují a hra nepustí hráče k misi, pokud nedohrál předchozí, takže buď budete hrát všechno spolu, nebo bude jeden z vás muset mise opakovat, i když je už jedno hrál... .. To je asi v mulťáku všechno, nepřišel jsem na nic jinýho, co by se dalo dělat, ale po třech dnech už ani nemám chuť potom pátrat dál...

Na finální verdikt mi stačí dvě slova: Velké Zklámání...

Pro: Optimalizace, Mapa, Částečně grafika, čeština...

Proti: Všechno ostatní

Info na začátek: Auta mě nezajímají, závodní hry nehraju a nebýt herní výzvy a toho, že na Uplay byla zdarma, nikdy bych si The Crew nekoupil a nenainstaloval. Řízení mě fakt moc nebere, a to ani u takových městských akcí. Mít tedy hru jenom s auty? To se ukoušu nudou! Ale vono to nakonec není tak zlý, jak jsem si představoval. Vono mě to kolikrát i bavilo!

Závody, jízdy na čas a podobné rychlostní aktivity jsou skvělé, akční, plné adrenalinu. Ty jsem si užíval a nepřestaly nudit ani díky častým změnám terénu. Jednou na asfaltu, jindy na polňačce, pak zase v horách. Prostě zábava i díky dobré ovladatelnosti a různým typům vozidel. Naopak mise, kdy musíte sbírat bedny se zbožím, nebo honit a srazit váš cíl pro mě byly definicí frustrace. Tam už nejde o rychlost, ale o preciznost a často i náhodu, která vás spíš nasere. U nich jsem vždy vyrostl o dobrých 5 čísel. Ale jinak dobrý.

V rámci herní výzvy č. 7, která se zaměřuje na neoblíbené herní žánry, si pak musíme položit jednu důležitou otázku: Změnila tato hra jakkoliv můj pohled na žánr závodních her? Bohužel, nikoliv. Nebylo to špatné, stačilo mi to však bohatě jednou a závodních her mám zas na několik let dost. Auta mě fakt vůbec neba.

7. bod herní výzvy 2016
Keby existoval achievement "dohraj hru pokým nevypnú servery", išlo by o môj druhý zárez (zdravíme a spomíname na Battleborn). Ale to len tak na okraj.
The Crew som mal vždy zafixovanú ako nejakú ubisofťácku MMO vtákovinu, v ktorej sa len tak náhodou nachádzajú autá. Sám od seba by som také niečo asi za plnú paľbu nekúpil, ale keď už mi ju dali rovno pod nos zadarmo, prišlo mi ako dobrý nápad dať jej šancu ešte pred avízovaným vypnutím serverov a následným znefunkčnením hry.

Takže na začiatku ako v každej závodnej hre je potrebné vybrať si svoje prvé vozidlo. Keďže som od prírody nerozhodný tvor (či?), chvíľu mi to trvalo. Napokon to bol Mustang GT z roku 2011, s ktorým som po počiatočných nezdaroch a búračkách nakoniec zažil kopu srandy. Neskôr prišiel na radu môj obľúbený Viper a následne Skyline. Čo sa týka vozového parku, autori s Ivory Tower dostávajú plný počet, pretože výber je naozaj bohatý a každý si nájde to svoje.

Trochu som spočiatku bojoval s jazdným modelom. Narozdiel od Forzy alebo NFS som sa do toho nejak nemohol dostať. Keďže čítate tento komentár, je jasné, že po chvíľke tréningu a nejakých tých odjazdených kilometroch (a búračkách) si to nakoniec sadlo. Aj keď spomínané tituly mi v tejto kategórii prišli lepšie. Hlavne taká Forza Horizon 2 z toho istého roku je v tejto kategórii u mňa o triedu, dve, vyššie.

A kde tie autá vlastne jazdia? Predsa v otvorenom svete kde o naháňačky a búračky nie je nikdy núdza. A nie náhodou je to USA! Síce (pochopiteľne) v menšej mierke než naozaj, ale zato veľmi pekne spracované a pri dlhších presunoch z jedného štátu do druhého som mal naozaj pocit, že cestujem po skutočnej krajine (brané s rezervou... autová hra, rezerva, pokus o vtip). Druhý Horizont mal síce menšiu a prepracovanejšiu hernú mapu, napriek tomu nemám problém ani s USA podľa Ubisoftu. Oba prístupy majú niečo do seba.

Čo potrebuje každá správna pretekárska hra? Predsa príbeh! Teda aspoň to si mysleli autori racingoviek okolo roku 2010. Nie je totiž nič lepšie ako pozerať na príbehové cutscény v hre, v ktorej chce človek preháňať šporťáky svetových značiek. Mali to "nídy a spídy", mal to Grid, tak prečo nie aj my? Ale aby som len nehanil, Troy Baker ako hlas hlavného hrdinu odviedol dobrú prácu a neskôr som sa pristihol, že mu na jeho ceste za pomstou fandím.

Takže koniec dobrý, všetko dobré? Áno. A nielen koniec. Okrem spomínaného úvodu, kedy som ešte nevedel poriadne zvládnuť jazdný model sa z toho postupne vykľuli veľmi zábavné arkádové závody v pekne spracovanom prostredí a s ešte krajšie vymodelovanými autami. Čo viac si priať?

P.S. Jediná škoda je, že po vypnutí serverov nebude fungovať ani hra pre jedného hráča.

Pro: rozsiahly vozový park, rozmanité prostredie

Proti: príbeh, zbytočná online časť

Měl jsem to štěstí, že jsem se k The Crew dostal až s velkým zpožděním. Podle všeho totiž hra od svého vydání urazila dlouhý kus cesty a patrně se o dost zlepšila. Hru jsem dostal od Ubisoftu zcela zdarma, a byť v základu bez přídavků, jsem docela nadšen.

První ujeté kilometry byly, tak jako to je u Ubisoftu zvykem, docela zmatené. Chaotické uživatelské prostředí plné zbytečných informací, mapa zacpaná hromadou ikonek, z nichž polovina slouží jen jako reklama na DLC. Aby toho nebylo málo, ve hře levelujete prostřednictvím několika různých bodových stupnic a do toho všeho tady existují rovnou dvě měny. Je to guláš, ale po chvíli se člověk zorientuje.

Pojďme ale k pozitivům. Herní mapa je obrovská. Fakt obrovská. Aby ne, když to jsou vlastně celé Spojené státy. A to je prostě super. Líbí se mi, že jsou ve hře reálné lokace. Rád objevuju, rád se kochám. Herní svět je hodně rozmanitý, města jsou rozličná, krajina a podnebí taky. Obecně nesnáším příliš velké mapy, tady to ale výjimečně nevadí. Zásluhu na tom má taky neuvěřitelně rychlý a flexibilní “fast travel” (na čemž má možná zásluhu SSD, ale stejně). Přemístit se z jednoho konce mapy na druhý zabere maximálně několik vteřin.

Grafika. Často se říká, že zaostává za konkurencí. Já si nemůžu pomoct, ale přijde mi naprosto, ale naprosto v pořádku. U závodní hry není potřeba tolik detailů, když okolí vidíte stejně jen z rychlíku. Podstatná jsou hlavně auta - a nad jejich vizuálním pojetím jsem se nejednou rozplýval blahem. A když vezmu v potaz obrovský rozsah herního světa, je to prostě paráda.

Závody s příběhem. Z počátku zajímavé, a byť jde o klasický béčkový námět, je fajn pozorovat rozhovory a animace. Po čase už je ten příběh ale pořád stejný a nemá více méně cenu ho řešit. Škoda jen, že každý závod neustále nesmyslně končí jakýmsi smykovým zastavením vašeho vozidla. A to i v okamžiku, kdy následně akce příběhové mise pokračuje rychle jedoucím autem s pronásledovateli za zadkem. Podobných nelogičností se ve hře najde více, ale to je fuk, vždyť to jsou jen závody.

Aut je tu tak akorát dostatek. Zvláštní je způsob upravování jednoho modelu auta do různých specifikací - závodní, terénní, výkonné... Ale proč ne. Potěšující je potom fakt, že třeba okruhové auto se mimo cesty nechytá. Díky tomu mají úpravy pro různé použití opravdu smysl. Samozřejmě je to arkáda jak vyšitá. Se svým BMW X6 za jistých okolností předjedu třeba Lamborghini (ano, i taková kombinace aut se může na startovní čáře sejít). Jízda zasněženými serpentinami s RUFem je slast! Auta se chovají různě, řízení je příjemné, zábavné a dostatečně adrenalinové. Tuning ve hře moc volnosti nedává. Vylepšování výkonu je více méně dáno jen množstvím odjetých závodů, vylepšování vzhledu je hlavně o barvě a hnusných polepech.

Online mutiplayer. Obecně nemám rád multiplayery. Jednak proto, že nemám kamarády. A hlavně proto, že multiplayery pořád padají, jsou plné dementů, mají zdlouhavé načítání atd. Tady mě ale online mulťák příjemně překvapil. Hrál jsem ho tedy jen bez těch kamarádů ve veřejných lobby (nikoliv příběhovou část), ale i tak je docela svižný, je funkční, je návykový a je hodně zábavný. Některé multiplayerové disciplíny jsem v závodech dosud neviděl - dost mě baví “koruna”, což je vlastně hra na honěnou, a taky “dojezd do skórovací oblasti”, což je něco na pomezí závodu a curlingu. Hraní online je tady skoro povinností, neboť jinak se pořádné prachy vydělat nedají.

Mám rád auta. Mám rád automobilové závodní hry. Líbí se mi reálné lokace. Celé je to zábavné a funguje to dost dobře. Takže proč nemít rád The Crew.

Pro: Zábavné ježdění, rychlý fast travel, multiplayer, lokace, velká mapa

Proti: Pár nelogičností, slabší tuning, trochu chaotické a přeplácané, příliš vnucuje DLC

Nejlepší zavodní hra co jsem kdy hrál na tom má zásluhu velký a otevřený svět, úpravy aut a další, sice není bez chybná ale je hodně dobrá a zabaví skoro každého.

Pro: grafika, příběh. otevřený svět, úpravy aut.

Proti: bugy, inteligence protivníku nic moc.