Málo známa závodná offroad hra z roku 1997, ktorá prišla s podstatne reálnejším jazdným modelom, než mala konkurencia. Asi 2-3 roky po tom, ako hra vyšla, som na ňu prvýkrát natrafil.

Kolesá prirodzene kopírujú nerovnosti na dráhe, pri dopade zo skoku odpruženie stlačí až na doraz. Podvozok má realisticky namodelované zavesenie kolies a je vidieť, ako reagujú ramená a zadná náprava. Je hneď poznať rozdiel pri jazde s vozidlom 2x4 a 4x4. Dá sa v zjednodušenej forme nastavovať podvozok. Tvrdosť pruženia, sklon kolies, rozloženie váhy, sprevodovanie a podobne. Prítomná je aj simulácia poškodenia. Pri tvrdom dopade alebo náraze, sa na symbole podvozku farebne zobrazujú aj jednotlivé poškodené zóny.

Hra má licenciu okruhových závodov v Amerike - Short-course Off-road Drivers Association. Jazdiť je možné na troch typoch áut. Bugina a pickup so zadným náhonom, veľký trophy/baja truck je 4x4. S prvými dvoma je poriadne ťažké udržať sa na dráhe, pri plnom plyne okamžite pretáčavé. Pre začínajúceho hráča, ešte k tomu odchovaného dovtedy na arkádach, to bolo skoro nehrateľné. A do toho ešte agresívni súperi, tlačili sa nonstop dopredu. Ťažké bolo vyhrat čo i len jeden pretek. Až tretie vozidlo 4x4 je férové a ideálne do začiatku pre nadobudnutie skillu.

Ďalšie eso v rukáve je zabudovaný editor tratí. Spravil som niekolko desiatok závodných dráh a vedelo ma to zabaviť úplne najviac a na dlhú dobu. Editor dovoľoval tvarovať terén (kopce/jamy), vodné plochy/kaluže na trati, skoky, umiestňovať rôzne preddefinované objekty. Alebo medzi nájazd a zjazd umiestniť napr. domček a pokúsiť sa ho preskočiť. Takže veľká motivácia, spraviť nejakú zábavnú dráhu a potom si ju hned skúsiť prejsť. Moc extrémne sklony auto ani nezvládlo vyjsť. Pri prehnane veľkom skoku sa bez problémov dalo odtrhnúť koleso.

Grafické spracovanie spolu so zvukovým prejavom bolo naopak príšerné aj na dobu vzniku 1997, a asi aj hlavný dôvod, prečo hra zapadla prachom. V porovnaní s napr. Carmageddon alebo Need for Speed 2 z rovnakého roku, vyzerala SODA poriadne zastaralo.

Hier zameraných na jazdu v teréne vtedy veľa nebolo. Spomínam si na dva tituly z 1998. Monster Truck Madness 2, ktorý bol pocitovo celkom fajn, ale neoslovil ma tématicky. A ešte totálna paródia Test Drive Off-Road 2, dojem z jazdy ala "hopkajúce krabice". Až neskôr napr. Screamer 4x4 a 1nsane zaujali realizmom.

SODA Offroad Racing zanechala u mňa kvalitné spomienky a preto hodnotím pozitívne.

Pro: jazdný model, nastavovanie podvozku, nekonečná zábava s editorom tratí

Proti: mizerná grafika a ešte mizernejšie zvuky