Sable je hra, do které jsem šel prakticky naslepo. Věděl jsem, že je zde jakási postava v masce a rudém plášti, nějaké to létání v kluzáku a to bylo tak asi vše. Dokonce i těch pár videí, které jsem zahlédl mi toho neřekly o moc víc, než co už jsem zmínil.

Co tedy Sable vlastně je? Jednoduše řečeno je to cesta. Cesta dospívání a sebepoznání. Na začátku hry je před vás postaven vcelku jednoduchý úkol. Opustit vesnici a vrátit se teprve až s novou maskou. Masky totiž v tomto světě hrají velkou roli. Říkají, kdo jste, kam patříte a také co je vaše práce. Máte zde sběrače, kteří prozkoumávají staré trosky a sbírají šrot. Lezce, kteří jsou velmi zdatní ve šplhání a dostanou se, kam jiní nemohou. Nebo třeba obchodníky cestující od města k městu. A to je jenom pár příkladů. Každá postava, na kterou během svého putování narazíte nějakou má. Stačí si jenom prohlédnout její masku a už o ní něco málo víte.
Váš úkol je tedy nějakou takovou masku získat. Masku, se kterou budete cítit největší propojení. U které si při prvním pohledu řeknete: “Jo tahle je ta pravá.“ A nebo hodíte všechno za hlavu, popadnete první masku, na kterou narazíte a vrátíte se hned zpátky. Tím se ale připravíte o celý zážitek, který hra nabízí. Svět je rozlehlý a plný míst k prozkoumávání. V jednu chvíli se proháníte na svém vznášedle mezi písečnými dunami, jindy prozkoumáváte mrtvý les, trosky vesmírných lodí, nebo šplháte po skalách. Hra vám toho ale moc nevysvětlí. Čemu patřily ty obrovské kostry, které jsem právě minul? Byl svět vždycky tak pustý? A co je s těmi maskami?
Během hraní jsem se sám sebe neustále ptal na podobné otázky a i po jejím dohrání mi jich spousta zůstala. Jistě by se na internetu dala najít spousta teorií nebo i samotných odpovědí, ale tohle je jeden z těch případů, kdy to nedoporučuji. Je v tom podle mě část kouzla této hry. Nechat svou představivost, aby z nalezených střípků poskládala příběh. Vše ještě vyniká díky hudebnímu doprovodu, nebo grafice, které navozují tu správnou atmosféru.

Během všeho toho prozkoumávání  narazíte i na součástky pro vaše vznášedlo, nové druhy oblečení a samozřejmě masky. Trochu mě zklamalo, že jejich účel je čistě kosmetický a nepropůjčují vám žádné bonusy nebo speciální schopnosti. U oblečení to tak nějak chápu, ale masky jsou přeci jen v této hře něco víc. Jako třeba kdyby lezecká maska propůjčovala bonus pro šplhání, nebo maska obchodníka zajišťovala trochu lepší ceny. Člověk by tak měl alespoň další důvod proč si oblíbit tu nebo tamtu masku.

Hra trpí i technickými problémy. Framerate začne čas od času trochu zlobit (hlavně při delších cestách vznášedlem), což dokáže zkazit jinak příjemnou atmosféru. Několikrát mi postava úplně zmizela a bylo nutné vyskočit zpátky do hlavního menu, aby se celý problém vyřešil. Stejně tak párkrát nastaly i situace, kdy postava prostě nedokázala vylézt po nějakém povrchu a jakoby se sekla v prostoru. Pokud ale přehlédnete těch pár nedostatků, dostanete příjemnou oddychovou hru. Žádné souboje, složité bitky s bossy, nebo časově omezené mise. Hra taky není kdoví jak dlouhá. Jestli chcete, můžete se toulat a objevovat, nebo zamířit zpátky domů jakmile vás vše začne nudit.

Pro: Vizuální stránka, atmosféra, objevování

Proti: Technické problémy