Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

  • PC 85
Začátek července 1993. V Kentucky propukla epidemie nové vysoce nakažlivé nemoci, která zpočátku vypadala jako běžná chřipka. Během pár dnů se ale ukázalo, že je smrtelná ve 100 % případů. A co hůř, oběti této nemoci krátce po smrti opět vstanou a začnou útočit na živé lidi. Vláda nad zasaženým územím vyhlásila karanténu a armáda celou oblast hermeticky uzavřela. Vy jste měli štěstí a nákaze jste se zatím dokázali vyhnout. Jenže jste uvízli uvnitř zasažené oblasti, kolem vás jsou tisíce zombie a nemáte šanci se dostat ven živí. Svět kolem vás skončil. Nebyla žádná šance přežít. Tohle je příběh, jak jste zemřeli.

Project Zomboid je simulátor přežití během zombie apokalypsy. Na začátku si zvolíte herní mód a startovní město, vzhled a povolání své postavy, přidáte pár pozitivních i negativních vlastností a ocitnete se v náhodně vybraném domě. Podle herního módu můžete začínat s nějakým základním vybavením, ale také s prázdnými kapsami. Máte jediný úkol: Přežít.

Veškerý příběh je vyprávěný formou rozhlasového a televizního vysílání, které skončí po necelých 2 herních týdnech. V aktuální early access verzi (build 41) nejsou žádné jiné živé bytosti kromě vás (respektive žádné, které můžete jakkoliv kontaktovat), takže vám ani nikdo nemůže zadávat úkoly. V budoucích verzích se mají NPC vrátit, ale teď je hra jen nekonečné pískoviště, kde hledáte suroviny, stavíte si bezpečný úkryt, pěstujete vlastní jídlo a samozřejmě bojujete se všudypřítomnými zombie.

Minimálně ze začátku tak většinu času budete trávit prohledáváním všech budov ve městě a hromaděním nástrojů, zbraní a zásob jídla i stavebních surovin. Po vyčerpání zásob ve startovním městě vás pak čeká nelehké rozhodnutí, jestli zůstat ve svém úkrytu a dál se živit lovem a farmařením, nebo sbalit všechny cenné věci do auta a vyrazit do nejbližšího dalšího města, případně zamířit do divočiny a postavit si bezpečný úkryt na zelené louce někde daleko od všech zombie.

Vaše postava má dlouhý seznam dovedností, které určují úspěšnost v boji zblízka, střelbě, budování a výrobě, lovu, sběru, farmaření a vůbec. Všechny dovednosti mají celkem 10 úrovní a všechny kromě síly a obecné fyzické kondice začínají na nule. Při tvorbě postavy si ale můžete výchozí úroveň pár dovedností zvýšit volbou vhodného povolání a vlastností. Přibližně polovina povolání jsou řemeslníci, takže jsem v rámci Herní výzvy zvolil truhláře, protože dovednost práce se dřevem je pro budování bezpečného úkrytu zásadní.

Samotný boj je velmi rizikový i v lehčích herních módech. Stačí jediná hloupá chyba a nakazíte se virem, který z vás během pár dnů udělá další zombie. Beze zbraně máte šanci pouze v boji jeden na jednoho. S lepšími chladnými zbraněmi si můžete troufnout i na menší skupinky, ale velkým hordám je vždy lepší tiše zmizet. Se střelnými zbraněmi pak musíte zacházet zvlášť opatrně, protože přilákají pozornost všech zombie ve velkem okruhu. Na druhou stranu je můžete chytře využít k vylákaní zombie pryč z oblasti, kterou chcete prohledat.

Pokud máte rádi tzv. sandbox hry, kde si můžete budovat cokoliv podle vlastní libosti, tohle je určitě hra pro vás. Začátek je hodně akční, než si vyčistíte a zabezpečíte nějakou oblast, ale pak si můžete zvolit mezi další bojovou akcí a celkem klidnou farmářsko-pytláckou rutinou.

Pro: Propracovaný systém craftingu, obtížnost, obrovský otevřený svět

Proti: Zcela chybí příběhové úkoly, jednotvárnost v pozdější fázi hry

+12