@Drolin (07.06.2014 15:09): z Mystu jsem hral chvili jen prvni dil a realMyst. Mam v planu to napravit, ostatne uz mam i par dilu koupenych na GOGu. Jen bych rad nejdriv dorazil nacate serie:-)

Ono mi prijde, ze zatimco Myst a podobne tituly (ale jak rikam, skoro nic jsem z nich nehral, zato mam, myslim, pomerne dobre zmapovanou onu francouzskou produkci - i kdyz treba od Frogwares jsem jeste nehral nic) jsou vpodstate hlavne o zkoumani herniho sveta a o postave, kterou ovladas, toho zas tak moc nevis, mas to byt proste ty ve hre, kdezto hry od Crya se daleko vic zameruji na pribeh hracova postava ma pevne danou povahu, pribehove pozadi, je to proste osobnost s vlastnimi myslenkami. Casto je to jeste podtrzeno dabingem. Mam pocit, ze vsechny postavy v hrach od Kheops Studia jsou nadabovane... ale zase to nebude platit 100%, mam pocit, ze treba v takovem Ringu je hlavni postava anonymni a jde hlavne o operne-futuristicky zazitek:-)
@Fingon (07.06.2014 15:01): No, v takovém Mystu IV ale i sérii jako celku je více interakce vedoucí k ději a postav asi více, než by si čekal :). To samé Barrow Hill, Zork Nemesis, Dark Fall, Morpheus, Blackstone Chronicles... kde emotivní příběh je přítomen též, jen je možná více ukryt.

Ale určitě musím něco z této francouzské produkce vyzkoušet, abych mohl více porovnávat.
@Drolin (07.06.2014 14:44): mne se zda, ze jsem prilis poznamenany "francouzskou skolou" - Cryo + Arxel Tribe + Kheops Studio a ze veci, co jsou jako Myst (alespon jak jsem ho zatim poznal), totiz puzzly, puzzly, puzzly a na NPC nenarazis, mi tak blizke nejsou.

Prijde mi prave, ze tahle "francouzska skola" se snazi o skloubeni grafiky a puzzlu z her z prvniho pohledu s vypravenim pribehu, ktery ma nejaky emotivni dopad a vic se blizi zazitku z point and click adventury, ktera ma vetsinou daleko vic NPC k prokecnuti a spis nez s operovanim stroju se zabyva kombinaci predmetu v a z inventare. A mozna taky ne.
@Fingon (komentář): Zajímavé, tebou hrané, a dobře hodnocené, adventury z prvního pohledu mě vůbec nelákají k zahrání :). Ale je dobře, že zde mají komentáře.
@Joke (17.03.2013 13:46): mam ji od lonskych Vanoc, ale krome uzasneho pobihani po prvnim dome jsem se moc daleko nedostal a bohuzel se mi nedostava casu. Uz se ale tesim, jak si to zahraju, kheopsacke orgie s inventarem jsem si zamiloval uz ve Voyage a predpokladam, ze budou i v Return to Mysterious Island 1,2.
Wow! Tuhle adventurku nikdo nehrál?? Jsem si na ní vzpomněla dneska, když jsem přemešlela, do jaký bych se pustila, až si zahraju Crysis 3. :) Je fakt, že jsem jí hrála už hodně dávno, ale jedno vím jistě, líbila se mi dost jak příběhem, tak hádankami a úkoly. Asi jí dám znova. :) Na připomenutí. :)