Ačkoliv hru mám rozehranou za trenéra, i přesto ji považuju za dohranou. První sezóna nevyšla podle představ, ale nakonec se mi povedlo utáhnout své trenérské schopnosti i do další sezóny, tím jsem vlastně zakončil značnou část kariéry a nelze tedy hru považovat za nadále rozehranou.
F= FIFA

Úplně první co lze zmínit je nové(pro někoho ohavné, pro někoho sexy) menu. Propracované sarkastickým a odbytým způsobem. Mně se líbí, jen jsem přesně 29 minut hledal co se kde hledá, zezačátku nepřehledné, neovladatatelné a znechutí k hraní. Až si hráč zvykne, lze to považovat za výjmečné(nazvěte si to jak chcete).

Nebudu zde vypisovat možnosti a funkce online režimu, hrál jsem to offline a s interntem to v nejbližší době rozhodně zkusím(kvůli aktualizacím soupisek). Například mě štvalo, že ještě naposlední chvíli nedokázali dokončit přestupy Balea, Kaká, Fellainiho atd.. Když se podívám zpětně na F12, F13 - celý online mód je vlastně při starém až na pár funkci, Hru si užije každý i tak.

Kariéra je letos dosti propracovaná, leč opět nepřehledná díky menu. Hráči mají nové fotky(jen někteří), nové statistiky a různě. Nicméně mě velmi překvapila nová funkce "GLOBALIZNAČNÍCH PŘESTUPŮ", ačkoliv jsem využil jen 3x za hru, většinou v hledáčku mám už předem vybrané hráče sám sebou, tudíž talenty do týmu nepotřebuju a těžím z původních talentů ve hře. Nová je dokonce i fyzika hráčů, počátkem mi hra přišla zbrklá, moc unáhlená, není to co bývalo v jiných F. Zase je to zvyku.

A nebylo by to EA bez bugů. PARDON, FIFA bez chyb. Každý najde chybu a já jich našel přehršel. Největší byl u offsidové pasti, ačkoliv to offside nebyl, sudí přesto pískal(pro soupeře výhoda), za zápas jsem tak měl cca.5 offsidů, z toho 3 NEofsajdy.
Další chyby byli už jen míň výrazné, ale dokázali stále ovlivnit hru.

V "F" nesmí chybět dabing! Přišlo mi sympatické jak někdy komentují samotnou historii klubu - "Manchester United je i v posledních letech, kdy mu přibyla další silná konkurence ze strany městského rivala City ... Za vším stojí postava velkého malého Sira Alexe Fergusona, který usedl na lavičku Manchesteru v roce 1986. Úžasné, jen mě opravdu štve, že se to vyskytuje skoro každý zápas. Vzhledem k tomu, že hráč hraje za jeden klub, tak to slyší stále dokola každý zápas.

Celkově se mi FIFA líbí, hraju ji velmi rád a často a jsem potěšen novými možnostmi. Naopak mě připadně moc odfláknutá, jakoby se tvůrci věnovali pouze fyz. enginu a novému menu. Našel jsem dost bugů, s kterými se dá hrát, ale ovlivňuje to požitek ze hry. Koho baví fotbal a je takový zapařenec jak já, jen s chutí do toho.

85% s odřenýma ušima.

Pro: menu, tren. režim,

Proti: na vše si zvykat, nedotáhnuté přestupy z konce sezóny, bugy(ofsajdy), opakované dialogy.

Jedná se o nejnovější díl, který jsem kdy hrál. Do té doby jsem hrál pouze Fifu 08, a to už je docela dost od sebe. Když už jsem zkoušel demoverzi, hra mě velice zaujala. Neváhal jsem tedy a pořídil si plnou verzi.

Zorientovat se v menu, nebylo nic jednoduchého, ale po chvíli se podařilo (ještě aby ne, když je to v češtině :D). Pár nastavení od obtížnosti, přes délku zápasu až po stadion a počasí, a jde se na to. Hra je o něco pomalejší, než tomu bylo u starších kousků, ale stále je dynamická. Nesmyslné červené karty, mě trochu naštvaly.

Po pár přátelských utkáních jsem se vrhl do režimu kariéry hráče, protože jsem ji do té doby neměl možnost vyzkoušet, a byl jsem na to natěšený. Vytvořil jsem si tedy svého hráče, a aby to bylo trochu reálné, šel jsem do týmu Baník Sokolov. Nemůžu přece začínat v nějakém hvězdném klubu, to by nebylo ono. V první sezóně jsem pěkně řádil a probojoval se do 1. ligy. Druhá sezóna začala skvěle, a ihned jsem táhl tým dopředu. V průběhu rozehrané sezóny mi přišla nabídka ze Španělska, ale já jsem chtěl vyhrát nejvyšší soutěž, a až potom odejít. Jenomže to byla nejspíše chyba, protože i když jsem Sokolov, dotáhl na nejvyšší stupínek celkem 3x, už jsem novou nabídku ze zahraničí nedostal. To beru jako mínus hry.

Po zklamání z módu kariéry hráče, jsem šel trénovat. Zvolil jsem si Viktorii Plzeň, protože v té době frčela a líbila se mi jejich hra. Chtěl jsem vyhrát ligu mistrů nebo pohár UEFA, s českým týmem. Asi v páté sezóně, už s hodně obměněným kádrem se mi podařilo vyhrát pohár UEFA, když jsem ve finále zdolal Porto 1:0.

Co jsem nevyzkoušel, byl Ultimate tým, protože mě to nijak nelákalo, možná vyzkouším v novějších dílech.

Ve hře je opět český komentář, který se výrazně zlepšil oproti minulým dílům, už to nejsou takové plky do prázdna, ale občas to má i hlavu a patu. Opět se zde objevuje kvalitní soundtrack, který v této hře nikdy neurazí.

Pro: Hratelnost, módy, komentář, soundtrack

Proti: Bugy (červené karty za nic)

- Hrál jsem hodně dílů a nevidim moc rozdílů mezi nimi. Klasická FIFA, která disponuje s pěkným soundtrackem a ovládání padne hráčovi do rukou okamžitě.

- Menu mi až na pár výjimek (přestup hráče) přišlo přehledné, neztrácel jsem se v tom, bohaté a zápasy maj dobré tempo. Výzvu pro mě představoval každej tréning před zápasem, kde mám chuť se pokoušet pokořit dané skóre v určité disciplíně.

- Bugů to je plno. Co se týče offsidů, tenhle bug mě nějak neotravoval. Spíš mi vadila zasekaná animace při oslavách branek, nadále rozhodčí, kteří udávaj i červené karty za naprosté nic. Nehledě na tom, že grafika je skutečně odpudivá, mimika hráčů téměř stejná u všech, odfláklé pozadí.

- Chvíli jsem se těšil z pěkných článků a rozborů, které o mě psali v trenérským režimu pouze do doby, dokud se nezačli opakovat. A samozřejmě se nevyhnu ani stereotypu, kterej se po určité době dostaví. Vadí mi aj malej počet národností, pač jsem si vždycky chtěl ve Fifě vytvořit fiktivní kvalifikaci a následně mistroství světa.

- Na FIFĚ není moc co hodnotit, každej rok to je skoro to samé (novější jsem hrál jen chvilkově), co však naštěstí funguje, tak fotbalová atmosféra, hlučný fanoušci vyvolávaj husí kůži a díky tomu hra dokáže pohltit. Mě to baví a rád se k tomu vrátim. Musim dostat York City do Premier League :-)

Pro: Soundtrack, menu, "tréning" před zápasem, přehlednost, Kasabian - Club Foot, optimalizace

Proti: Pořád to samé, grafika, animace, recyklované články a rozbory po zápase, málo národností, bugy