Ač jsem se snažil to nejdůležitější zmínit v popisu, tak mechanismů a prvků hra obsahuje více. Předně, může být kulička zavěšená na provaze, houpat se a zároveň s tím uhýbat před rotujícími sekáčky. Nebo se prodírat bažinou, pomocí kladívka ničit čtvercové bloky, rychle utíkat po popraskaném povrchu, přemísťovat bloky na vyznačená místa, aktivovat laserové paprsky a uhýbat před nimi. To vše s jediným cílem, dostat se k daným barvám a otevřít je.

V tomto je Enigma hodně propracovaná neboť dále simuluje vlastnosti různých povrchů, síly gravitace, magnetu, váhy závaží. Což hráč pocítí při ovládáni myši, s kterou tak různě máchá, snažíc se udržet kuličku pod kontrolou a zdárně s ní překonat tyto potíže. Jež jsou tak mnohdy jediným omezením která mu brání level úspěšně splnit. Díky tomu je kulička hodně citlivá na sebemenší pohyb a je nutné s myší pohybovat pomalu. Naštěstí jsou přítomné i úrovně kde ke slovu přijde naopak šílená rychlost, takže nekorigované a rychlé pohyby jsou také užitečné.

Já si nejvíce oblíbil levely které jsou o přesouvání různých bloků na určené místo, v omezeném prostoru kde je nejdříve nutné každý pohyb před realizací pečlivě promyslet. Jinak se daný blok při nesprávném posunu změní v lebku a řešením je restartování úrovně. Ty jsou obsažené v sadě Sokoban a patří k těm nejtěžším. Celkově se mi na této hře líbí že je trvanlivá, s vyváženou obtížností a různorodými úrovněmi s řadou dalších nezmíněných věcí. Dá se hrát když není do čeho píchnout, plusem je soupeření s dalšími hráči kteří se můžou střídat. Hru se mi nepodařilo splnit nikdy celou ale pár stovek úrovní jsem kompletní měl, nyní ji tedy jedu od začátku a věnuji se hlavně starší verzi. Jenž je přehlednější a hraje se mi lépe než ta aktuální.

Pro: Trvanlivost, různorodost puzzlů, vhodné pro mladší i starší hráče.

Proti: Přílišná obtížnost některých úrovní, trpělivost v případě nezdaru, při každém restartu se barva vygeneruje jinde nebo v jiném pořadí.